Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Hm, to jsem ale odbočil - každopádně za Datovku CZ NIC-u velký dík, je bezva že vývoj jde dál a že reagují na přání a připomínky uživatelů. A nemluvím jen za sebe - Datovku používá i řada známých.
[...]se za 91 dnů přihlásíte, heslo změníte [...] Celý „problém“ tedy bude v tom, že to heslo bude nezměněné skoro půl roku. [...]mozna spatne "pocitam", ale 91dnu skoro pul roku? pul rok je 182dni, me tedy prijde ze 91 je presne 1/4 roku, nikoliv skoro 1/2
mozna spatne "pocitam"Ne, jenom špatně čtete. V citaci jste k sobě spojil dvě věty, které popisovaly dva různé případy – jeden, kdy se přihlásím až po expiraci hesla, a druhý, kdy se přihlásím těsně před expirací hesla a příště zase až za čtvrt roku, tedy od změny hesla k její další změně uběhne skoro dvakrát čtvrtrok, což je skoro půlrok.
nicmene je jiste ze ty nepochopis ze !problem! nikoliv "problem" ma s tim, ze misto vychozich 90dni by prave chtel ten 1/4 rok, resp. radji +1 den, takze 92dni...Což by ovšem zase nevyhovovalo uživatelům webového rozhraní, protože by se přihlásili za čtvrt roku, ten den by to heslo bylo ještě platné, takže by se nic nedělo. Heslo by expirovalo teprve další den, a na jeho změnu by se čekalo dalšího čtvrt roku, než se uživatel zase přihlásí. Ne že by to něčemu vadilo z hlediska bezpečnosti, ale nebyl by zachován ten původní smysl expirace hesel. Jak jsem psal výše, problém je ve skutečnosti v tom, že se jinak chová API a jinak webové rozhraní. API má možnost zjistit dobu platnosti hesla a termín expirace je konečná, po něm už se přes API nejde přihlásit. Období pro změnu hesla je před expirací. Web to má naopak, termín expirace můžete zjistit někde zastrčený v nastavení, ale jinak platí, že termínem expirace hesla to teprve začíná, v tom okamžiku teprve začnete být upozorňován na nutnost změny. Období pro změnu hesla tedy začíná běžet až po termínu expirace. No a když ta lhůta funguje jinak pro API a jinak pro web, je logické, že není možné najít jednu lhůtu, která by fungovala pro obojí. Každopádně vůbec nechápu, k čemu je dobré mít zapnutou expiraci hesla, zvlášť když nepoužíváte web, ale aplikaci.
A co je špatného na odpovědi, že si můžeš nastavit heslo na never expire?Špatné je to, že to není celá pravda. Když člověk toto zaklikne (jinde než v ofic. webovém rozhraní to nejde), je to provázeno dost nepříjemným varováním, které je formulováno tak obecně, jako by mělo naznačit (a nakolik to má právní závažnost, nevím, nejsem právník), že oni už nikdy za nic nemohou:
Vypnutí povinné změny hesla nedoporučujeme. Důvodem je závažnost následků, ke kterým může dojít vinou zneužití přístupových údajů. Pokud tak přesto učiníte, berete na sebe odpovědnost za snížení úrovně ochrany přístupu do Vaší datové schránky.
Trváte na vypnutí povinné změny hesla?
Možná to mělo být jen varování pro BFU (kteří rádi komukoli heslo pošlou, jen aby za ně odeslal jedno XML a zkuste jim to rozmlouvat), ale vyzní to velice obecně a IMHO nefér.
Tiskni
Sdílej: