Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
make-kpkg
. Ten initramdisk je stejně nutný, pokud je /
na LVM, RAID nebo šifrovaný.
make-kpkg
obsahuje jistou magii, která nemusí vždy fungovat. Možná jde i s make-kpkg
z Debianu lenny zkompilovat poslední vanilla jádro, to zjsem nezkoušel. Ale potřeboval jsem pro Debian balíček s jádrem z Xen Cloud Platform, a tam jsem pohořel. Byl třeba zásah do souboru /usr/share/kernel-package/ruleset/arches/i386.mk
Uznávám ale, že tohle je trochu specialita, takže problémy lze očekávat. Dobré je, že initramdisk se pak na cílovém stroji sestaví automaticky při instalaci balíčku. Jenom nevím, jak zakázat automatickou úpravu konfigurace GRUBu po instalaci balíčku.
Konfigurák /etc/kernel-img.conf
(nebo tak nějak) -- vyprázdnit řádky s update-grub. Jinak update-initramfs věci jsou v /etc/kernel/
.
/etc/kernel-img.conf
je. Ale manuálová stránka k němu je jen na jednom (asi tam, kde jsem instaloval balík kernel-package
). Adresář /etc/kernel/
mám taky jen na jednom z těch strojů, a co jsem se koukal na jiné instalace Debianu lenny, nikde jsem ho neviděl. Možná je to taky součást kernel-package
.
Jenom nevím, jak zakázat automatickou úpravu konfigurace GRUBu po instalaci balíčku.zkuste se podivat do /etc/kernel-img.conf zda se nepousti pres postinst_hook update-grub nebo neco podobnyho
/usr/share/initramfs-tools/
a následné přeplácnutí novou verzí z balíčku).
Taky tak .. vypadá to, že i u Squeeze to bude nejinak. Pár měsíců budu na stable, až se počet webm videí na youtube rozroste nebo se vyskytne větší množství featur, které by mi chyběly, tak upgradnu zas na testing.
Nutno říct, že i v testingu je docela dost bugů (vč. špatně slinkovaných programů jako libvirtd) a jsou schopny zůstat pokažené i pár měsíců (v případě libvirtd 2), přestože fix je v unstable, ... ale pořád je to o dost lepší, jak unstable a o dost novější, než stable. Nestěžuju si
Takovým nepsaným (teda možná psaným) pravidlem je, že debian může zamrznout, když je tenká červená linie na grafu stabilně pod hranici 300. Nevím, jak moc tohle bylo "stabilně", ale podle většího grafu jde vidět, že jsem tomu fandil už v květnu. Teda nejde, už i ten velkej graf utekl, ale linie byla těsně u 300, asi o 5-6 bugů.
Tiskni
Sdílej: