Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ja bych to chapal jako rozdil, mezi novou a starou verzi programu.. Vyhoda = nemusis tahat cely novy balik, ale jen nove veci, stare uz mas naistalovane.. Takova "zaplata"
PS: rozhodne ti to tu nekdo sofistikovaneji popise..
Pri update sa netahaju cele rpm baliky, ale len rozdiel medzi starym a novym.
Ako mate delta t (teda cas) rozdiel noveho a stareho casu, tak mate aj delta rpm rozdiel noveho a stareho balicka. A kedze medzi prevratne zmeny v novej verzii xyz-3.0.3 zaberajuce priblizne 1% celkovej velkosti balicka, stiahnete iba tento kusok.
(teda aspon tak si to vysvetlujem)
vice teda ne o moc zde: http://www.opensuse.cz/o_suse_a_deltaiso_deltarpm
Pritom jak pomerne pravidelne probihaji aktualizace u Fedory (preklad: vysledna nefunkcni aplikace nebo rovnou cely system),tak s timhle bude taky kopec legrace Jinak to vypada,ze nekdo s velkou pompou a slavou znovu vynalezl kolo -> unified diff ; jen ve forme pro rpm
Věřím tomu, že s tim kopec legrace užiju, jako vždycky když už se release u Fedory dá používat končí mu podpora -> viz teď Fedora 9
Ale jinak mam Fedoru rád
Asi by som sa tým nemal chváliť, ale ja stále používam Fedoru 8. Aj keď som si už prekompiloval nejaké balíčky z F10 a nejaké z F11 (Rawhide) kvoli bezpočnostným (a iným) záplatám, základ je stále Fedora 8 aj s jej NetworkManagerom 0.7.0-0.6.9.svn3675.fc8
Už len čakám na F11, ktorú testujem na druhej partícií - hádam aj budem upgradovat za tých pár dní
Tak ono vynalezt kolo ktere dela zaplatu v binarnich komprimovanych souborech neni uplne tak jednoduche jako si rict "budiz kolo". Ale hlavne ze tomu rozumite, nenechte se rusit.
Zajemci si muzou precist vice o problematice binarnich zaplat na RPM soubory tady: Algoritmus a implementace software pro tvorbu binárních záplat.
-Yenya, http://www.fi.muni.cz/~kas/blog/
Ono kdyz mate v systemu textove zdrojaky,pomoci unified diff(napr. pres cvs) si stahnete jen rozdily a nasledne se zkompiluji nove binarky (coz na modernim PC je tak cca do 30 minut),tak je vysledek uplne ten stejny - taky jste usetril prenosy po siti.Ale tohle se uz pouziva roky a diplomek je na to na Inernetu prilis
Takže jak vidno, u RPM balíků to bude, nebo již funguje. A co na to Debian? Má někdo něco bližšího?
debdelta
.
Skusal som vcera na bete f11 a update mal 6.7 MB, ale pri pouziti delta rpm sa stiahlo len 800 kB. Co je velmi pekne.
vsetko ma dve strany: ak by ste mali platit za gigabajt odchadzajucich dat na yum repo mirrore tak by ste zacali rozmyslat ako posielat len skutocne to co sa zmenilo.
Souhlas. A ted je jeste otazkou, jestli bude pretizeny server a nebo prave ta linka, po ktere poleze vsechno nebo jen diffy.
Na debianu (asi 4, nevim presne) to bylo videt dost drasticky, kdyz se do upadte dostal kompletne cely xorg a par dalsich "drobnosti" (pres 100MB)... tahali vsichni s Xama a asi den se tomu vubec nechtelo. (tam byval defaultne update.debian.org centralizovany, ikdyz klasicke baliky byly na mirrorech). Nevim co se od te doby zmenilo.
Předpokládal jsem, že se jedná o obecný způsob, kdy klient pošle dva názvy souborů a server mu z nich pošle rozdíl (který si samozřejmě uloží, aby jej nemusel druhému klientovi znovu počítat). Pokud se repozitář z rodičovského serveru aktualizuje často a zato lidi aktualizují náhodně, tak by se dalo čekat, že rozdílových balíčků se takto bude muset navyrábět velmi mnoho.
Pokud ale rozdílové balíčky vyrábí už distributor, a to jen vždy pro sousední verze, tak je to jiná.
Přiznávám, že první věc, která mě napadla, byl rsync a jigdo. Asi to mají v Red Hatu více optimalizované ;)
Tiskni
Sdílej: