Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Na nevidomé sere pes. Je jich málo, sami si nepomůžou a časy kdy mohli najít sponzora, který by ten vývoj cvakal, jsou pryč.
Všimněte si, čím útočí citoví vyděrači - slepá holčička jako kdysi už to dávno není. Medicína pokročila natolik, že v dětském věku donedávna oslepl víceméně jen ten, kdo měl smůlu. Ale s mobily nastane brzy nová éra. A hádejte, kdo se na to připravuje nejvíc.
Tak ono je to těžko řešitelné nejenom pro ty slepé. Proto jsem také uvedl link na medailon Cyrila Arthura Pearsona, který svého času patřil nejvlivnějším lidem na světě. Robert Baden-Powel by si bez něj ani neprdnul. Pearson mu dal k dispozici všechno: svoje lidi, média, prostory i prachy. Takovou mediální masírku co proběhla v zemích britského impéria počátkem roku 1907 si až do nástupu internetu nikdo nedokázal ani představit.
Pearson získal svůj šlechtický titul za to, co udělal pro slepé. A věřím tomu, že kdyby byl tehdy tušil co bude za 100 let, že by nepochybně založil nějakou nadaci, která by dnes financovala vývoj na bázi open source.
Dobrovolník to žádný dělat nebude, protože dokud vidí, potřebu řešit takové věci nemá a pokud začne slepnout, už toho moc nenaprgá.
Nevím jestli o tom přemýšlel i někdo jiný z těch co sem chodí, ale pro mne by ztráta zraku byla konečná. Vůbec si nedokážu představit, co bych dělal a jak bych to řešil. A to je také důvod, proč je situace taková jaká je.
Řešením by do budoucna mohly být implantáty, ovšem to nemá s tzv. „přístupností linuxového desktopu” nic společného.
Po pravdě, když se mi náhodou podařilo aktivovat na androidu mód, kdy to začne číst z displeje, měl jsem pocit, že zešílím a jebnu s tím krámem někam ze skály, protože byl absolutně nepoužitelný. Nešlo to ztlumit, nevěděl jsem jak to vypnout, nešlo se dostat do nastavení, nešlo nic.
Tiskni
Sdílej: