Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Na nevidomé sere pes. Je jich málo, sami si nepomůžou a časy kdy mohli najít sponzora, který by ten vývoj cvakal, jsou pryč.
Všimněte si, čím útočí citoví vyděrači - slepá holčička jako kdysi už to dávno není. Medicína pokročila natolik, že v dětském věku donedávna oslepl víceméně jen ten, kdo měl smůlu. Ale s mobily nastane brzy nová éra. A hádejte, kdo se na to připravuje nejvíc.
Tak ono je to těžko řešitelné nejenom pro ty slepé. Proto jsem také uvedl link na medailon Cyrila Arthura Pearsona, který svého času patřil nejvlivnějším lidem na světě. Robert Baden-Powel by si bez něj ani neprdnul. Pearson mu dal k dispozici všechno: svoje lidi, média, prostory i prachy. Takovou mediální masírku co proběhla v zemích britského impéria počátkem roku 1907 si až do nástupu internetu nikdo nedokázal ani představit.
Pearson získal svůj šlechtický titul za to, co udělal pro slepé. A věřím tomu, že kdyby byl tehdy tušil co bude za 100 let, že by nepochybně založil nějakou nadaci, která by dnes financovala vývoj na bázi open source.
Dobrovolník to žádný dělat nebude, protože dokud vidí, potřebu řešit takové věci nemá a pokud začne slepnout, už toho moc nenaprgá.
Nevím jestli o tom přemýšlel i někdo jiný z těch co sem chodí, ale pro mne by ztráta zraku byla konečná. Vůbec si nedokážu představit, co bych dělal a jak bych to řešil. A to je také důvod, proč je situace taková jaká je.
Řešením by do budoucna mohly být implantáty, ovšem to nemá s tzv. „přístupností linuxového desktopu” nic společného.
Po pravdě, když se mi náhodou podařilo aktivovat na androidu mód, kdy to začne číst z displeje, měl jsem pocit, že zešílím a jebnu s tím krámem někam ze skály, protože byl absolutně nepoužitelný. Nešlo to ztlumit, nevěděl jsem jak to vypnout, nešlo se dostat do nastavení, nešlo nic.
Tiskni
Sdílej: