Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Věřte, že vím co píšu: Zdaleka o vás neví všechnoA ty si zase piš, že já vím, o čem mluvím. Příklad z praxe: Implementovali jsme v jedné nejmenované největší české bance vymáhací software. Nebudu zde "vyzrazovat" žádná tajemství, když řeknu, že proto, abys identifikoval dlužníka, musíš mít přehled o jeho transakcích na všech účtech, musíš mít přístup k jeho osobním údajům (telefony kvůli aktivnímu vymáhání a SMS, adresy kvůli upomínkám…) a tak dále. Těch údajů moc není, ale při položení vhodného SQL dotazu zjistíš:
grep
em a sed
em jsem udělal INSERT statementy, které zrekonstruovaly kompletní obsah historické tabulky.
Takže když si dáš jedna a jedna dohromady, a přijmeš fakt, že mobilní operátoři nejsou jen banda "dělníků", kteří objížděj BTS stanice a kontrolují stav oleje v dieslovejch generátorech, ale vyvíjejí nové služby a testují nové technologie — tudíž logují —, jsem přesvědčen, že kdyby někdo chtěl, tak mi jen z těhdle logů řekne, v kolik jsem byl na obědě a kde a kolik jsem cestou z oběda vybral ze kterého bankomatu.
Upozornění: Pro demonstraci, co vše banka o svých klientech drží, jsem vše trošku "zjednodušil". Dostat se ke všem výše uvedeným údajům není vůbec jednoduché. To ale nemění nic na faktu, že tato data jsou všechna v bankách uložena a z důvodů případných problémů archivována. Přihlaš se do elektronického bankvnictví, jen si ho proklikej a uvidíš sám…
vy možná trpíte nějakou perverzíNe. Nejsem perverzní. Jen si rád hraju s Oraclem nad tabulkami, které obsahují miliony záznámů
A jen tak mimochodem - netykáme siOmlouvám se Vám..
A tím jako chcete zdůvodnit, že Google je nějaký hodný strejda, kterému klidně budete svěřovat poznámky, kalendáře, dokumenty, souřadnice s přesností na cca 1 metr?Nic zdůvodňovat nepotřebuji. Jen mi osobně přijde zbytečné to nějak více rozebírat. Chtěl jsem tím jen říct, že kdyby se někdo hodně snažil, zjistí víc, než si spousta lidí dokáže představit. A nějaký kalendáře a souřadnice k tomu vůbec nebude nepotřebovat. To je vše.
Banka vlastní vaše poznámky, kalendáře, dokumenty, souřadnice s přesností cca na 1 metr?
Pokud jdete do banky, pak s tím samozřejmě musíte počítat, že o sobě něco prozradíte - tím spíše, když chcete být dlužníkem - já osobně bych byl na dlužníky hodně přísný. Ale nikdy vám banka neleze domů do PC, ani do kapesního komunikátoru !! Ani vás nenutí, abyste platil kartou, dokonce vás ani nenutí používat bankomaty - klidně můžete chodit pro bankovky pořád do jedné pobočky...
Chápu, že si svoji naivitu nějak musíte zdůvodnit.Ještě nějaký problém?
Tiskni
Sdílej: