Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Protože normální distribuce nejsou tak málo náročné. Zrovna nedávno jsem řešil nějaký Celeron II s 64MB RAM, byly tam W98 a Office 97 nebo 2000, už nevím. Celkem normálně to běželo (než si to paní komplet zavirovala díky neaktualizovanému antiviráku). Není jednoduché to nahradit, např. na xubuntu doporučují 256MB a 128 jako naprosté minimum.Libovolná distribuce pro tu architekturu + Fluxbox nebo jiný podobný WM (který umí 100× víc než windowsí WM) + AbiWord, Midori, Gnumeric…
S tou podporou Win se to zbytečně hrotí, tak skončí, no a? Auto taky vyhodíš jen proto, že výrobce už dělá dávno bezpečnější modely?Pokud se zjistí, že když někdo vedle cesty zamává pruhovaným žlutomodrým hadrem, tak auto přestane brzdit, výrobce s tím odmítne cokoliv dělat a já si to sám opravit nemohu, tak asi ano… Kvůli tady těm, že se to s tou bezpečností moc hrotí, dostávám každý den do schránky deset spamů…
Je jedno kolik toho umí, tihle uživatelé to nikdy nevyužijí, důležitá pro ně je jen podobnost ovládání s Win. Uznávám, že jsem tomu extra času nevěnoval, stáhnul jsem asi 3 "minidistra", ani do jednoho jsem neuměl najít češtinu a tím to pro můj účel padlo.IceWM (podobnost win95/98) + starý OpenOffice 1.x (aspoň trochu podobnost se starým ms office), jako že nic co by otevřelo dokumenty office 2007 tam stejně nedostaneš ani pod win.. + nějak podobně starou mozillu (ještě před firefoxem) či operu.. asi budeš muset řešit knihovny, pokud to budeš mít na aktuálním distru, ale jde to. anebo rovnou distro s 2.4 kernelem. v debianu byl ještě před pár lety. jasně, můžeš namítnout že v nepodporovaných starých programech jsou neopravené chyby. těch 64 MB to dost limituje.
starý OpenOffice 1.xTo radši současný AbiWord, je snad i o něco rychlejší. Z prohlížečů bych zkusil - opět současné - Midori, mohlo by jet. Jádro 2.4 bude akorát působit problémy, pokud se uživatel rozhodne připojit nějaký nový hardware, IMHO zbytečné, nároky jádra na paměť se v čase skoro nemění. Stará distribuce bude taky utrpení, třeba až uživatel bude chtít tiskárnu.
Tiskni
Sdílej: