Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Osobně jsem z Internetu na občanku nadšen. Na anonymní pičmulínky a uhrovité závistivé mladíky není nikdo zvědavý.Osobně nevidím důvod, proč by tím mělo něco z toho zmizet. Částečně protože to vůbec nebrání anonymním diskuzím, ale také proto, že například na novinkách, nebo na idnesu to v diskuzích vůbec nepomohlo.
Do konce roku 2018 bude doplněna také verze aplikací eObčanka pro operační systémy Linux Ubuntu a Apple macOS.
"Softwarový produkt eObčanka (dále jen „Software“) pro Ministerstvo vnitra ČR, v rámci projektu CDBP, realizovaného STÁTNÍ TISKÁRNOU CENIN, státním podnikem, vyvinula společnost MONET+, a.s na základě technologie ProID®. Termín Software zahrnuje i veškeré vyšší či modifikované verze, aktualizace, dodatky a kopie produktu, jakož i příslušnou dokumentaci. Společnost MONET+, a.s. je vykonavatelem autorských práv k Software."nevim nakolik je to vhodne reseni, vhodny tvurce, nicmene rozhodne to nevypada ze by to kdy bylo Open Source...
Aby ste tu nedopadli ako s eID na Slovensku
Nejenom Ondřej Caletka se Twitteru ptá, neměla by takováhle aplikace být open source?Popravdě ani moc nevím. Je na to zvlášť karta a nebo to bude zabudované do nových občanských průkazů vzor 2012 s biometrickými údaji vlastníka?
Občanský průkaz, vydávaný od 1. 7. 2018, umožňuje díky funkcím elektronického kontaktního čipuTohle se mi nelíbí vůbec ani trošku. Má někdo tento nový průkaz ať se můžu podívat jak to vypadá?
Má to nějaký PIN nebo něco?Ale beze vseho, jak si racte prat, reklo sluchatko. Bude sest PINu stacit nebo by se hodil jeste nejaky navic? Podrobne to rozebira Peterka na Lupe.
Tak to je zajímavé protože u nás není občanský průkaz volitelný, ale povinnýTy jsi ten odkazovaný článek nečetl, že?
Zrušíš-li trvalý pobyt na území ČR pak se předpokládá že odcestuješ do ciziny s tím že nikdo nekontroluje jestli tomu tak skutečně je, nicméně pokud znovu budeš o trvalý pobyt a OP žádat máš povinnost prokázat dlouhodobý pobyt v té ciziněNic takového se nepředpokládá, to je jen výplod tvé mysli.
V podstatě když tě vyhmátnou státní si z jejich pohledu občan ČR s trvalým pobytem jinde než na území ČR na zpětné návštěvě.Ne, jsi občan ČR bez trvalého pobytu na území ČR, což je něco jiného, než občan s trvalým pobytem na území ČR žijící v jiném státě; on ti totiž zákon ani neukládá povinnost si trvalý pobyt odhlásit při stěhování do zahraničí - tudíž obě možnosti jsou přípustné.
§2 odstavev (3): Občanský průkaz je povinen mít občan, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky. Občanský průkaz může mít i občan, jehož svéprávnost byla omezena.Já se svého trvalého pobytu na území České republiky vzdávat nemám v úmyslu.
Já se svého trvalého pobytu na území České republiky vzdávat nemám v úmyslu.Tak si nestěžuj, že musíš mít OP.
Ehm a na té tvojí vysněné papírové občance ty údaje ke čtení připravené nejsou nebo co?Jsou. Ale přesně víš jaké. Ty booklety navíc ke všemu nešajní tvoje údaje všude do okruhu, ale teprve až při otevření jsou dostupné pouze osobě která tě kontroluje. Vše prosté a jednoduché. Za naprosto ideální bych považoval občanský průkaz který si udělám sám, uvedu si do něj údaje které uznám za vhodné (samozřejmě úředně ověřené) s tím že budou zakódované mým soukromým klíčem a přístup k nim dám pouze osobě která dostane od mne svolení v podobě klíče nebo tak něco. Jedině tak bude jistota že nebude vznikat žádná databáze obyvatel Šengenského prostoru a jejich pohybu. Jako zdá se to směšné, ale vzhledem k tomu že spousta zemí zavádí v rámci uprchlického davového panikaření hraniční kontroly si dovedu velmi živě představit jak by takový pohyb po Šengenu s novou čipovou občankou taky mohl vypadat a přesně tomu se chcu vyhnout.
A na občance je uložená maximálně fotka nebo ty si snad dával otisky, když si o ni žádal?No já mám ještě tu starou papírovou, ne kartu a ještě nějakou dobu ji mít budu. Proto se taky ptám. Co mě straší je ten symbol který se v rámci harmonizace u spousty z nich začíná objevovat. Proto se ptám co se na ni ukládá když se o ni žádá. Jinak ano, své biometrické údaje jsem odevzdával a to konkrétně když jsem žádal o biometrický pas, který prostě potřebuju k cestování.
Občanka s čipem neumožňuje bezdrátovou komunikaci, to jde jen u pasu.Za což bych našemu všemi milovanému EU reichu rád udělil malý bezvýznamný bod. Přecejen nejsme ještě Čína. Ale stejně je RFID pouhou otázkou času.
nedáváš otisky prstuNo to vím, tak proč to má to stupidní logo, když to nemá uložené žádné biometrické údaje vlastníka?
občan se může sám rozhodnout, zda si čip při převzetí dokladu aktivuje (může tak učinit i později); aktivace vyžaduje zadání identifikačního osobního kódu a deblokačního osobního kódu (4 – 10 číslic) – zadání není povinné,Takže v podstatě mám možnost rozhodnout se jestli chci aby z toho byla jen ta laminovaná kartička nebo eOP.
Obvyklý způsob používání občanského průkazu vylučuje:
- vystavování nadměrným teplotám nižším než –10°C nebo vyšším než 50°C;
- vystavování elektrostatickým výbojům, neúměrnému elektromagnetickému poli či mikrovlnnému záření;
nefunkčnost kontaktního elektronického čipu není důvodem pro skončení platnosti občanského průkazu;Nevím proč ti blbci vlastně dávají návod. Budu-li mít kontaktní čip, jednoduše přelepím kontakty laminovací fólií a proženu ho laminovačkou. Dostanu-li někdy v budoucnu bezkontaktní čip, jednoduše ho proženu mikrovlnkou. Bude-li platit že s nefunkčností čipu nekončí platnost OP, nevidím v tom problém. Až začne platit že funkčnost čipu bude vyžadovaná k nějaký těm právním úkonům, teprve nastane problém.
Na dotaz k cemu to je tak pry kdybych vyrizoval neco dulezityho napr. hypoteku nebo tak nejak nacez jsem usoudil ze onu ciselnou kombinaci mohu ihned zapomenout.To je takové divná rebelie, která tě může stát jen opruz v podobě resetování někde po úřadech později až to po tobě najednou budou někde chtít, třeba na poště při cenné zásilce (vím že to teď není, ale ..), nebo při převzetí dědictví, či tak něco. Chápu, že tě tím opruzují, protože je to něco nového, ale nepřijde mi úplně racionální na to hned zapomínat, jen proto že s tím nesouhlasíš.
třeba na poště při cenné zásilce (vím že to teď není, ale ..), nebo při převzetí dědictví, či tak něco.Naprosto nejvíc mě straší že budou zavedené nějaké checkpointy typu hranice (bubu, imigranti, islám a nukleární katastrofa) a v zájmu pokroku na ně nainstalujou právě nějak nápojové automaty právě na tyhle kartičky a biometrické pasy. Na letištích už to tak funguje. Ale pošta nebo úřední vyřizování by byla taky solidní opruz.
Ale jen tak mimochodem odpověď zní: ano.
resp. si nepematuju, že by mi někdo občanku strojově četl.Jinak tohle se týká i mně. Přitom by to bylo efektivnější ne třeba ta analogová kopie OP. Těžko říct proč se to neuchytilo.
Ja jsem naposled daval v bance pri zakladani uctu v roce 2011, v zamestnani maj pouze pravo si opsat udaje nikoliv porizovat kopii a na poste se jen muzou podivat ze jsem to ja a opsat cislo OP. A davat kopie OP ci jinych dokladu komercnimu subjektu snad nikdo ani nemuze myslet vazne.Nikdo nemá právo si kopírovat OP; na druhou stranu nikdo nemá povinnost ti otevřít například bankovní účet, když kopii OP odmítneš poskytnout.
Jako narovinu komu davate OP? Ja jsem naposled daval v bance pri zakladani uctu v roce 2011, v zamestnani maj pouze pravo si opsat udaje nikoliv porizovat kopii a na poste se jen muzou podivat ze jsem to ja a opsat cislo OP. A davat kopie OP ci jinych dokladu komercnimu subjektu snad nikdo ani nemuze myslet vazne.No já nevím, po mě to chtěj každou chvíli někde. Pošta, DPD, kurýr, různé úřady (nedávno jsem si měnil řidičák). Taky Airbnb a booking.com.
A neplatil jsi kartou? Někde si snad myslí, že jsi terorista, když vytahuješ hotovost. Ale to je jejich problém. Dokud se nerozšíří anonymní elektronické placení, tak dávám přednost hotovosti.
víceméně si do kolonky odesilatel můžu napsat co chcuVšak taky ta kolonka slouží k tomu, aby se ti balík / dopis vrátil jako nedoručitelný, pokud bude - nedoručitelný, když to nedoručí ani tobě, tak to zničí a ty například nemáš důkaz že si poslal předžalobní výzvu, nebo příjdeš o zasílaný artikl.
Tož jestli tam nakráčíš tak jako tady máš fotky se ani nedivím.Rozhodně nechodím v kapsáčích a tričku
Rozhodně nechodím v kapsáčích a tričkuV montérkách a na zreznuté Babettě co zní kolotočářský kostitřas (ne že by firemní rachotina vypadala a zněla o moc líp).
Jako narovinu komu davate OP?Kde komu (pošta, banka, vrátnice různých institucí, směnárna (jak bitcoinová, tak dolarová)…). Proto se taky dost bojím těch online nabídek dluhů, kde zjevně stačí znát údaje z OP a můžete si na někoho půjčit a on se pak bude hádat že tohle určitě nebyl jeho účet.
A davat kopie OP ci jinych dokladu komercnimu subjektu snad nikdo ani nemuze myslet vazne.V důsledku státních regulací nemám jinou možnost.
Zde stat bezpecnost nezajisti viz hlidani zmen v katastru nemovitosti coz dnes zajistuji soukrome firmy namisto statuAsi před rokem zrušili captchu, takže už to může zajišťovat cron.
směnárna (jak bitcoinová, tak dolarová)IMHO jsem neprokazoval totožnost ani při výměně 10k GBP na CZK v roce 2012; a to už AFAIK byla povinnost směnárny, do 10k EUR to ani povinností není.
Když jsem jel vloni vlakem na OpenAlt, tak taky chtěli vidět doklad totožnosti. To bylo kvůli tomu, že jsem lístek kupoval po internetu nebo to chtějí vždycky? To se nedá jet anonymně ani do Brna? To už je pomalu horší než v Sovětském svazu, kde nešlo jen tak jezdit z jedné socialistické republiky do jiné.
Když jsem jel vloni vlakem na OpenAlt, tak taky chtěli vidět doklad totožnosti.Já jel loni párkrát s RegioJet a s ČD a nic nechtěli.
Tiskni
Sdílej: