Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
(a eventuálne vrátiť predajcovi).Jinak se koukat, jak se na něj doma práší, případně použít jako těžítko, kdyby ho, eventuálně, nechtěl vrátit prodejci?
vsetky maju original os UbuntuTo máte zapnutý ve firmě ten bonzovací doplněk? S Ubuntu bych to nekoupil...
Hej, sousede, tys pry tapetoval byt... kolik roli kupovals? 14. Dik... ... Sluchaj, sousede, co vsechno's tapetoval, ja uz ojel cely byt a 8 roli mi porad zbylo. To sedi, mi taky.
„80-ka“ to asi nebyla, že?Tak chceš to pořádně matný nebo ne?
zatímco to bootuje, vypněte to natvrdo podržením vypínače.Jdu si nakoupit akcie WD a Seagate.
Jinak v komentářích se tam objevuje přesně to, co napadlo mě - zatímco to bootuje, vypněte to natvrdo podržením vypínače. Uefi (nebo to dělá OS?) to minimálnš v některých případech přivede k provedení kompletního POSTu ...Alternativna je změnit hardware (např. přidat/sebrat paměť) nebo (jen u desktopů) vymazat natvrdo CMOS, případně tam dát disk, ze kterého nejde nic nabootovat. BIOS/EFI si pak myslí, že se stalo něco zlého a udělá normální boot, včetně inicializace všech zařízení. Jinak osobně myslím, že se tato featura bude opravdu "hodit" v okamžiku, kdy Windows padnou/zamtrznou během zavádění a jediná možnost, jak je dát do pořádku, bude nabootovat z instalčního média a dát opravu ...
Nevidím problém. Za prvé, rozumný človek si nekúpi počítač s Windows 8; za druhé, ak aj si ho kúpi, nemusí s licenciou súhlasiť a počítač môže vypnúť (a eventuálne vrátiť predajcovi).Ano, uživatel může koupit a zboží nepoužívat. Nebo nekoupit vůbec, protože výběr hardwaru velice omezený. Super možnosti. Btw. MS změnil licenční podmínky tak, aby nebylo možné vracet samotnou licenci. Resp. nechal rozhodnutí na výrobci HW, který nechce vracet část peněz za něco, co pak nemůže prodat a tím pádem samotnou licenci není možné vrátit. Měl jsem dojem, že ke změně došlo s licencí WVista, ale našel jsem EULA pro WXP a tam už je tento text:
INSTALACÍ, KOPÍROVÁNÍM NEBO JINÝM POUŽITÍM SOFTWARU POTVRZUJETE, ŽE SOUHLASÍTE S PODMÍNKAMI TÉTO SMLOUVY EULA. POKUD S PODMÍNKAMI SMLOUVY EULA NESOUHLASÍTE, NEJSTE OPRÁVNĚNI SOFTWARE UŽÍVAT NEBO KOPÍROVAT A MĚLI BYSTE SI U VÝROBCE BEZODKLADNĚ VYŽÁDAT INFORMACE TÝKAJÍCÍ SE VRÁCENÍ NEPOUŽITÉHO PRODUKTU ČI PRODUKTŮ ZA NÁHRADU V SOULADU SE ZÁSADAMI VRACENÍ PRODUKTŮ VÝROBCE.celé PDF zde Kde byla "licence" (nepamatuji si přesně) nahrazena formulací "VRACENÍ PRODUKTŮ VÝROBCE" čímž pádem se z toho prakticky stalo "vrátit všechno, nebo nic". Navíc je dost sporné, kde leží hranice "JINÝM POUŽITÍM SOFTWARU". Ona celá licence je snůška obstrukcí a nepřijatelných omezení. Chtělo by to nějakou pořádnou žalobu a prohru Microsoftu, očividně jim občasné placení velkých pokud nepůsobí dostatečné potíže.
Debian, dva HDD ve RAID, boot trvá stejně dlouho jako POST. Znám dobře ten pocit a taky mě to štve. Ale aby mi zkrátili pauzu na stisknutí klávesy Delete pod desetinu vteřiny, to už zachází moc daleko...
Já ho třeba zapínám běžně 1x denně když příjdu z práce (pak do noci zamykám) a před spaním vypnu. Uspávání mi funguje, občas ho používám, ale...ani nevím proč ho vlastně roky nepoužívám, jdu upravit powerbtn.sh
Samozřejmě myslím uspávání na HDD, do RAM to nefunguje a těch pár vteřin rozdílu se ztratí. Jen mi teď došlo, že musím Debian donutit aby se těsně přes uspáním zamknul, nebo mi tam všichni polezou. Sice netuší ani jak spustit Firefox, ale co kdyby....
V Debianu stačí balíček hibernate, uspávám příkazem sudo hibernate-disk
Mimochodem na HP Pavilion dv6000 neuspim nikam, dokonce i framebuffer tam funguje podivně Strašnej šmejd...
kolikrat za den zapinate pocitac?
[root@ntb]# uptime 20:46:20 up 44 days, 1:57, 8 users, load average: 0.24, 0.23, 0.22mozna spis kolikrat za rok zapinate pocitac :D
22:50:27 up 49 days, 20:47, 1 user, load average: 2.37, 1.82, 1.47
Jo, tak nějak :)
to by pak uzivatele windows byli zprosteni teto dane. precijen by to byla dan za BEZICI soft :D
Hmmm, co jsem já zatím vypozoroval, tak kromě mě a nějakých anonymních postav na linuxových fórech nevím o nikom, kdo by uspával. Všichni kolem mě vypínají, klidně i když ví, že za půl hodiny to budou zase pouštět.Gnome 3. Zaklapnu víko, uspí se. Otevřu víko, probudí se. Je to ten nejmíň geekovský postup vůbec.
Jinak řečeno - kromě pár geeků, kteří ví, že počítač se dá i uspat, skoro všichni ostatní jsou schopní startovat systém klidně pětkrát denně.To skoro vypadá na selection bias, protože uspávání je tak normální, že to ani nezaregistruješ, zatímco vypnutí si všimneš. Já naopak ve svém okolí neznám moc lidí, kteří by jakékoli denně používané přenosné zařízení vypínali častěji než jednou za čas, ale to taky může být selection bias, že :).
kromě pár geeků, kteří ví, že počítač se dá i uspatError! Does not compute! Negeekové mají už běžně notebooky. Notebook prostě zavřou. Notebook zhasne a ztichne. Pak zase notebook otevřou a on se rozběhne. Vůbec neřeší, jak se tomu správně říká, či dokonce jak to funguje.
Bohužel u W8 vám MS downgrade neumožní (pokud nejste opravdu hodně velká organizace)Není pravda. Licence W8 Pro umožňuje downgrade na W7 Pro nebo Vista Business. XP tam zmíněné nejsou, ale na consumer hardwaru už jsou stejně polofunkční, bo ovladače, ale i tak řada aplikací s novými verzemi přestává XP podporovat, a security support končí dřív jak za rok.
Ah že niekoho trápi čas štartu ... ja štartujem raz za pár mesiacov, medzitým hibernujem na disk (takto vyzerá preberanie od stlačenia power). Komu sa chcé ráno spúšťať to, čo bolo zapnuté večer?
Potřebujou mít co nejnablýskanější a nejvymyšlenější (jo a taky tenčí, čert sral baterii) notesyŠkoda, že i thinkpadi tohle začli stavět taky :(
Problémem x230 je číslo 768.V porovnání s čím? Nevím, že by existoval 12.5” notebook* s vyšším horizontálním rozlišením. Afaik x900 začíná někde u 13.3” Maců. * slovem notebook myslím notebook, ne tablet ani notebooko-tablet, jako třeba Dell XPS 12.
Nevím, že by existoval 12.5” notebook* s vyšším horizontálním rozlišenímAch, jak je lidská paměť krátká. Neexistuje nový takový notebook. Před pěti lety ho ovšem běžně měl i low-end, například moje staré MSI PR210 má 1280x800 na 12,1" monitoru.
Tie nové klávesnice sú jedným slovom katastrofa. Čo si má človek kúpiť aby si nemusel zvykať na úplne iné rozloženie na desktope a na notebooku? Je to strašne nepríjemné keď väčšinou robím na desktope a zrazu nejaká notebookova blbosť. Staré thinkpady mali skoro desktopové rozloženie :'(
x230Pro začátek širokoúhlý displej s tlustým rámečkem. Porovnej s x60.
a začnou pomalu, zvolna MS na ty jejich čím dál nesmyslnější požadavky kašlat...Jenže pak si nemůžou udělat takové ty letáky, na které všichni letí - „Zažijte jedinečné pocity beznaděje. Jedině s Windows 8 na počítačích Anus Computers.“
(víte, že na nových noteboocích není COA štítek, že?)Ještě že tak. Na notebooku jsem ho asi po půl roce utřel k nečitelnosti - a to prosím většinou používám neoprenový obal. (ne, že bych CoA potřeboval)
Tiskni
Sdílej: