OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšla vývojová verze Fedora 11. Přináší podporu KMS pro grafické karty nVIDIA, ATi a Intel, dále podporu ext4, Windowsí cross-kompilátor MinGW a spoustu dalších novinek. Stabilní verze je plánována na 26. květen.
Tiskni
Sdílej:
No - neviem ako vo fedore - ale v gentoo ked prisiel kernel s oficialnou podporou ext4 tak som ho proste skompiloval, previedol vsetky ext3 na to nove ext4 (cize aj root s bootom), zrestartoval a voala - fungovalo to bez problemov
Spíš dost opatchovaný...
Zrovna u boot je přece úplně fuk, co je na něm za systém. Ext2 je na to až až. Dávat fs s žurnálem a desítkama nepotřebných fíčur na partici, která se čte jednou za start počítače a do které se zapisuje jen při upgrade kernelu, to je teda nápad. Divočák je asi linuxový guru.
Dokáže generovat kód, který lze zase spustit ve Wine. Ježiš, to jsou úchylárny.
Přesně to je ten důvod proč mi to přijde úchylné.
Záleží o co konkrétně jde. S balíčky by ještě mohly být problémy(na ty je lepší Msys nebo Cygwin), ale nějaké jednoduší projekty jsou zcela bez problémů(jak kompilace, tak spouštění ve Wine)
Nač ta skromnost?
Ale jo. Zrovna jsem zkusil zkompilovat i pár balíků a až na problémy s knihovnami a balíky, které s cross kompilací nepočítají by to mohlo jít.
BTW:Jde to i opačně. Tedy na Win32 dělat x86 ELFy. Zkusím ten toolchain udělat a přeložit s ním Linuxové jádro(to už asi bude vrchol úchylnosti).
Lepší tam rozjet distcc... (už jsem o tom někde četl, jde to...)
Primarne tam ten cross compiler nie je na to :) Skor umozni open-source projektom distribuovat binarne verzie pre Windows. Napr. GIMP alebo Krita pre Windows sa moze kompilovat tam tym. S tym ze niektore zavislosti uz distribuje Fedora (napr. Qt4)
vid https://fedoraproject.org/wiki/Features/Windows_cross_compiler
Napr. to uz niekto aj pouziva na distribuovanie:
I've been running these packages in Fedora 10. I used them to successfully build Ekiga 3.0.2 for Windows, which is the main package that Ekiga distributes on their website. I'd say it's more than ready.
A on má i nějaký jiný ovladač implementaci KMS než nouveau?
Chvilku jsem se radovalV takovym případě seš až roztomile naivní
Stahl jsem liveusb-creator-3.6.5 s tim jsem stahl F11-Beta-x86_64-Live.iso a zaridil si start z USB. Po startu laptopu z USB vse OK. Nabehlo prostredi v anglictine, stahl jsem cestinu, restartoval a byla tam Fedora cesky Zkusil jsem instalaci na pevny disk, v zaveru instalace chyba. Znicehonic to spadlo. Restartoval jsem, smazal vytvoreny partition a zacal instalovat znovu. Zadal jsem, ze chci Live nainstalovat na Ext3 a v zaveru instalace program opet spadl. Po restartu do Ubuntu namisto Ext3 tam bylo Ext4, jiste Ext4 ma byt vychozi, ale vytvarel jsem tim instalacnim programem Ext3. Gparted take nalezl partition a informace o ni, ze je to Ext3, ovsem mount /dev/sda6 /media/Fedora beta 11 vubec nic ..
Ubuntu ma pry podporu Ext4, ale ani po preinstalaci e2fsprogs (ext2/ext3/ext4) jsem se na vytvorenou partition nedostal. Opet vymaz partition a konec pokusu...tot vse..:) Pokud pouzivam Windows s NTFS, Ubuntu s Ext3, proc opet nejakej inovatorskej Ext4 a jineho linuxu neni pristupno? Na palici!! A ze jede Live na USB kde je Fat16 me zustava rozum stat...