V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
No - neviem ako vo fedore - ale v gentoo ked prisiel kernel s oficialnou podporou ext4 tak som ho proste skompiloval, previedol vsetky ext3 na to nove ext4 (cize aj root s bootom), zrestartoval a voala - fungovalo to bez problemov
Spíš dost opatchovaný...
Zrovna u boot je přece úplně fuk, co je na něm za systém. Ext2 je na to až až. Dávat fs s žurnálem a desítkama nepotřebných fíčur na partici, která se čte jednou za start počítače a do které se zapisuje jen při upgrade kernelu, to je teda nápad. Divočák je asi linuxový guru.
Dokáže generovat kód, který lze zase spustit ve Wine. Ježiš, to jsou úchylárny.
Přesně to je ten důvod proč mi to přijde úchylné.
Záleží o co konkrétně jde. S balíčky by ještě mohly být problémy(na ty je lepší Msys nebo Cygwin), ale nějaké jednoduší projekty jsou zcela bez problémů(jak kompilace, tak spouštění ve Wine)
Nač ta skromnost?
Ale jo. Zrovna jsem zkusil zkompilovat i pár balíků a až na problémy s knihovnami a balíky, které s cross kompilací nepočítají by to mohlo jít.
BTW:Jde to i opačně. Tedy na Win32 dělat x86 ELFy. Zkusím ten toolchain udělat a přeložit s ním Linuxové jádro(to už asi bude vrchol úchylnosti).
Lepší tam rozjet distcc... (už jsem o tom někde četl, jde to...)
Primarne tam ten cross compiler nie je na to :) Skor umozni open-source projektom distribuovat binarne verzie pre Windows. Napr. GIMP alebo Krita pre Windows sa moze kompilovat tam tym. S tym ze niektore zavislosti uz distribuje Fedora (napr. Qt4)
vid https://fedoraproject.org/wiki/Features/Windows_cross_compiler
Napr. to uz niekto aj pouziva na distribuovanie:
I've been running these packages in Fedora 10. I used them to successfully build Ekiga 3.0.2 for Windows, which is the main package that Ekiga distributes on their website. I'd say it's more than ready.
A on má i nějaký jiný ovladač implementaci KMS než nouveau?
Chvilku jsem se radovalV takovym případě seš až roztomile naivní
Stahl jsem liveusb-creator-3.6.5 s tim jsem stahl F11-Beta-x86_64-Live.iso a zaridil si start z USB. Po startu laptopu z USB vse OK. Nabehlo prostredi v anglictine, stahl jsem cestinu, restartoval a byla tam Fedora cesky Zkusil jsem instalaci na pevny disk, v zaveru instalace chyba. Znicehonic to spadlo. Restartoval jsem, smazal vytvoreny partition a zacal instalovat znovu. Zadal jsem, ze chci Live nainstalovat na Ext3 a v zaveru instalace program opet spadl. Po restartu do Ubuntu namisto Ext3 tam bylo Ext4, jiste Ext4 ma byt vychozi, ale vytvarel jsem tim instalacnim programem Ext3. Gparted take nalezl partition a informace o ni, ze je to Ext3, ovsem mount /dev/sda6 /media/Fedora beta 11 vubec nic ..
Ubuntu ma pry podporu Ext4, ale ani po preinstalaci e2fsprogs (ext2/ext3/ext4) jsem se na vytvorenou partition nedostal. Opet vymaz partition a konec pokusu...tot vse..:) Pokud pouzivam Windows s NTFS, Ubuntu s Ext3, proc opet nejakej inovatorskej Ext4 a jineho linuxu neni pristupno? Na palici!! A ze jede Live na USB kde je Fat16 me zustava rozum stat...
Tiskni
Sdílej: