Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Na ftp.mozilla.org je k dispozici verze 2.0 známého prohlížeče Mozilla Firefox. Využijte příležitosti a stahujte a instalujte ještě před oficiálním vydáním.
Tiskni
Sdílej:
Proč píšete nesmysly?
http://developer.mozilla.org/en/docs/Firefox_2_for_developers
http://www.rebron.org/2006/10/22/ua-strings-and-mozilla-vs-gecko-vs-firefox/
rakaz wrote:Ok, mohl jsem napsat v zásadě stejné, ale to nic nemění na faktu, že přes poměrně velké číslo verze se v renderovacím jádru - které beru za základ prohlížeče - (OK, nový Javascript beru, na ten jsem zapomněl, moje chyba) zase tolik nezměnilo.
rakaz dtamas: That is correct. Firefox 1.5 and 2.0 both use the essentially the same rendering engine: Gecko 1.8. If you compare it with Firefox 1.0, which used Gecko 1.7 you will notice the step forward that Firefox made. Perhaps when Firefox 3 is released - based on Gecko 1.9 we will see another big change...
— rakaz.nl
opravy řady vykreslovacích chyb, pohlcování paměti, lepší podporu pro SVG a další (lepší podpora Acid2 testu...)A bohužel stále stejně mizerná podpora CSS3...
Uvědomuji si, že v těchto záležitostech mám malé znalosti, ale jako uživatel ocením spíše rychlejší načítání stránek (můj subjektivní dojem) a nižší nároky, než css3, které nikdo nepoužíváNemyslel jsem to tak, že by ostatní vylepšení byla zbytečná. Ale potěšilo by, kdyby s tou podporou trochu pohnuli. Uznej, že kdyby se měli řídit podle toho, co umí nebo neumí IE, tak by se vývoj moc dopředu nepohnul. Například abclinuxu.cz používá některé CSS3 selektory pro lepší zobrazování seznamu diskuzí, hardwaru a softwaru. Schválně se zkus podívat na výpis diskuzí na hlavní stránce v Konqueroru a ve Firefoxu - uvidíš ten rozdíl.
CSS 3 není dokončená specifikace/standard, a ani tak z ní Firefox 2 nepodporuje právě málo prvků, jako jediná zobrazovací technologie prohlížečů má asi již několik let podporu pro CSS sloupce a CSS 2.1, JavaScript a další technologie podporuje dokonce lépe, než Konqueror: http://www.webdevout.net/browser_support.php?FX2=on&KN3_5=on&uas=CUSTOMUvědomuji si, že v těchto záležitostech mám malé znalosti, ale jako uživatel ocením spíše rychlejší načítání stránek (můj subjektivní dojem) a nižší nároky, než css3, které nikdo nepoužíváNemyslel jsem to tak, že by ostatní vylepšení byla zbytečná. Ale potěšilo by, kdyby s tou podporou trochu pohnuli.
Uznej, že kdyby se měli řídit podle toho, co umí nebo neumí IE, tak by se vývoj moc dopředu nepohnul.Jenže se tím vývojáři Firefoxu naštěstí neřídí, a proto Firefox 1.0 vydaný před 2 lety podporuje webové standardy mnohem lépe než před několika dny vydaný Internet Explorer 7: http://www.webdevout.net/browser_support_summary.php?IE7=on&FX1=on&uas=CUSTOM Kromě toho jsou plány pro právě vyvíjené Mozillu/Gecko 1.9 a další verzi 2.0 jsou velmi ambiciozní a bude zajímavé sledovat, zda se konkurenčním technologiím vůbec podaří s nimi udržet krok: http://wiki.mozilla.org/Global:1.9_Trunk_1.8_Branch_Plan http://weblogs.mozillazine.org/roadmap/archives/2006/10/mozilla_2.html
Například abclinuxu.cz používá některé CSS3 selektory pro lepší zobrazování seznamu diskuzí, hardwaru a softwaru. Schválně se zkus podívat na výpis diskuzí na hlavní stránce v Konqueroru a ve Firefoxu - uvidíš ten rozdíl.Vše je otázkou priorit. Mnohem více uživatelů pocítí rozdíl mezi zobrazováním (či spíše nezobrazováním) Gmailu (respektive Google Talku v jeho rámci), Google Readeru, dokumentů v Google Spreadheets nebo třeba formátovací lišty v různých rozhraní služeb jako blog.cz a dalších v Konqueroru než poněkud menšího luxusu zobrazování výpisu diskusí na abclinuxu.cz ve Firefoxu.
Copak jsem někde napsal, že by to tak bylo? To byla moje reakce na: "jako uživatel ocením spíše rychlejší načítání stránek (můj subjektivní dojem) a nižší nároky, než css3, které nikdo nepoužívá, protože IE sotva implemetuje 2" ------------ Připadá mi, že se snažíš o obhajobu a prosazování FF za každou cenu, čemuž nerozumím.Uznej, že kdyby se měli řídit podle toho, co umí nebo neumí IE, tak by se vývoj moc dopředu nepohnul.Jenže se tím vývojáři Firefoxu naštěstí neřídí, a proto Firefox 1.0 vydaný před 2 lety podporuje webové standardy mnohem lépe než před několika dny vydaný Internet Explorer 7
Kromě toho jsou plány pro právě vyvíjené Mozillu/Gecko 1.9 a další verzi 2.0 jsou velmi ambiciozní a bude zajímavé sledovat, zda se konkurenčním technologiím vůbec podaří s nimi udržet krokTohle je fakt jako dětské hašteření o tom, kdo je lepší. "Heč, my budeme umět tohle a nikdo jiný to nezvládne. Takže nás teď přestaňte kritizovat, protože my s vámi ještě zatočíme." Patrně jsi přehlédl, že neodpovídáš na příspěvek typu "firefox je shit, voe! konqi rulezzz!" Tam by taková legračně vychloubačná reakce měla své opodstatnění.
Vše je otázkou priorit. Mnohem více uživatelů pocítí rozdíl mezi zobrazováním (či spíše nezobrazováním) Gmailu (respektive Google Talku v jeho rámci), Google Readeru, dokumentů v Google Spreadheets nebo třeba formátovací lišty v různých rozhraní služeb jako blog.cz a dalších v Konqueroru než poněkud menšího luxusu zobrazování výpisu diskusí na abclinuxu.cz ve Firefoxu.Tohle je argument opravdu k popukání. Kdyby bylo vše skutečně otázkou takových priorit, tak by FF patrně obsahoval ve výchozím nastavení režim "zobraz jako IE". Kromě toho je absurdní srovnávat abclinuxu.cz a GMail a odvozovat z toho priority pro vývoj FF. Kdyby byla podpora CSS všeobecně rozšířenější, tak by se polovina věcí, které teď na webu řeší JavaScript, mohla napsat právě pomocí CSS.
Já zase nerozumím tomu, proč jste si na počátku tohoto vlákna posteskl na to, že Firefox 2 podporuje "mizerně" CSS3. Z tohoto úhlu pohledu by už bylo lepší napsat, že všechny prohlížeče podporují CSS3 mizerněAch jo... možná je těžké to překousnout (protože pak není důvod se uraženě bránit), ale já jsem nevyzdvihoval ostatní prohlížeče nad FF. Když jsem zmínil, že něco z toho už podporuje Konq., tak pouze kvůli tomu, že jsem to chtěl na něčem ukázat.
a že nejnovější verze nejrozšířenějšího prohlížeče nepodporuje ani CSS 2 na úrovni ostatních prohlížečů před 2 letyZase zmínka o IE... Srovnává se FF s ideálem, nebo má být spokojený, že je "jen" mnohem lepší než podprůměrný křáp?
Absurdní jsou spíše stesky kolem nepodpory některých CSS3 prvků na ABCLinuxuOvšem já jsem si stýskal nad tím, že FF nepodporuje více z CSS3 - nikoliv nad tím, že nepodporuje zrovna to, co je používáno na abclinuxu.cz. To bylo uvedeno jako příklad.
it is incorrect for these new features to be used on webpagesPoužije-li se nepodporovaný selektor, nic zlého se nestane. A pokud ho náhodou některý prohlížeč podporuje, tím lépe pro uživatele. To doporučení je patrně myšleno ve stejném duchu jako např.: http://www.webdevout.net/articles/beware_of_xhtml.php Pan Hammond nedoporučuje používat zatím nestandardizované prvky ne proto, že by to bylo škodlivé, ale proto, že se na ně nelze spolehnout. Pokud je však funkce stránky zajištěna i bez nich a tyto prvky pouze přidávají něco navíc, není na tom nic špatného.