Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Funkce Antiphishing v novém Firefoxu 3 (Gran Paradiso) funguje tak, že porovnává URL se seznamem závadných adres, který vlastní Google. Naoplátku posílá Firefox 3 Googlu záznam veškeré aktivity uživatele. Google bude pak pravděpodobně statistiky prodávat internetovým firmám, které díky tomu budou vědět, co lidi zajímá. Naštěstí ja tato funkce implicitně deaktivovaná, aby fungovala, musí ji uživatel aktivovat. Více na theinquirer.net.
Tiskni
Sdílej:
od toho Firefox slibuje...No Firefox asi nic, ale MoFo asi lepší budget pro MoCo
pokud by se neposílal jen hash adresy
Pokud majitel antipishingové databáze je zároveň majitelem databáze VŠECH url adres, pak je jedno, zda posíláte url adresu nebo její hash.
Předpokládám, že se stejně kontroluje jen část url adresy. Ke každé stránce jde totiž vygenerovat nekonečné množství různých url adres (například www.mujweb.cz#nesmysl1, www.mujweb.cz#nesmysl2, www.mujweb.cz?xxx=nesmysl3, ...). V řadě případů mohou náhodně generovaná url působit docela věrohodně.
Asi nechápeš ironii, proto zopakuji pro méně chápavé: Proč je tu najednou tolik rozruchu nad vlastností, kterou už dávno dobrovolně na své počítače nainstalovaly statisíce nešťastníků?jo, ironii tam vidím, a právě proto píšu co píšu - jestli ti to jednou nestačilo, že se tu mluví o Google a ne o Seznamu, tak si zkus sesednout z vedení p.s. marně se snažíš, nejsem brňák :-p ... nicméně pokud by ti nějaký chtěl dát přesdržku, má u mě bod
Bude? To je s prominutím naprostý nesmysl.
Možnost online kontroly stránek proti phishingu vůči Google už je tu delší dobu – konkrétně od druhé řady. Mimochodem, původní článek na Slahsdotu (ač bulvární) mluví o něčem jiném – ve Firefoxu 3 přibude k existující kontrole phishingu nově i kontrola mallware.
před každým navštívením webové stránky provede volání vzdáleného serveru, kterému se anonymně pošle URL stránkyJasne, anonymne to s IP adresou poslu a ono se to anonymne vrati. To je ale blbost.