Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Tady to máš vedle sebe, můžeš porovnat. Zmizelo políčko „Hledat v záložkách“.
Hledání přes adresní řádek je jen chabá náhrada, resp. vůbec žádná náhrada, protože to najde jen pár náhodných odkazů a hlavně to po kliknutí na některý z nich hned zmizí. Byl jsem zvyklý si v záložkách (případně historii) vyhledat nějaké slovo, a pak si postupně rozklikávat odkazy v nových panelech. Teď je moje sbírka odkazů prakticky nepoužitelná, nedostupná. Firefox používám víceméně už jen ze setrvačnosti a právě ta sbírka odkazů byla asi posledním důvodem, co mne u tohoto prohlížeče držel. Teď to budu muset zkonvertovat do něčeho, kde v tom půjde líp vyhledávat a vůbec s těmi záložkami pracovat.
Vyhledávací políčko mi ve verzi 93 zmizelo v několika nezávislých instalacích Firefoxu, takže si nemyslím, že by to byla moje chyba.
Možná to půjde nějak opravit, ale obecně je to dost otravné – s každou verzí Firefoxu se zhorší nebo zmizí několik funkcí.
Tady to máš vedle sebe, můžeš porovnat. Zmizelo políčko „Hledat v záložkách“.U mě je furt, snad mi to budeš věřit a nemusim přidávat screenshot. Fungnuje přesně jak popisuješ (nezmizí po kliknutí na odkaz). Není to nějakej distribuční fuckup?
Vzhledem k MPL licenci by to tak být nemělo (kdyby distribuce upravovala zdrojáky, tak by tomu neměla říkat Firefox).
Ale je tedy možné, že to je jen chyba a že se políčko po nějakém upgradu zase objeví.
mkdir /tmp/disposable && ./firefox --profile /tmp/disposable
a ty hledací políčka tam jsou. Nevim, čim by to mohlo být...
Taky jsem to teď zkoušel s čistým profilem a vyhledávací políčko tam zase bylo. Ještě uvidím po restartu – je otázka, jestli to je profilem nebo verzí Firefoxu, protože ten mi tu běží už nějakou dobu a s tím čistým profilem jsem mohl spustit trochu jinou verzi…
Tak po restartu (po kterém se mi spustila už verze 94) se vyhledávací políčko už zase zobrazuje. Takže to byla asi jen nějaká dočasná chyba.
Jedna instance Firefoxu 93, která to políčko nezobrazuje, mi tu pořád běží. Tak schválně můžeš poradit, co jsem udělal špatně a jak to opravit ;-)
Jinak uznávám, že tohle byla asi nechtěná chyba. Ale těch úmyslných škodlivých změn je tolik, že už tomuhle softwaru moc nevěřím.
Jedna instance Firefoxu 93, která to políčko nezobrazuje, mi tu pořád běží. Tak schválně můžeš poradit, co jsem udělal špatně a jak to opravitTo opravdu netušim, těžko říct, nejspíš prostě nějakej bug, že za nějaký konstelace hvězd se to políčko nepodaří zobrazit a tys měl tu smůlu, že se to stalo zrovna u tebe...
Tam ale nejde ani tak o UI, ale spíš o odstranění špionáže, telemetrie a dalších věcí, kterým se kromě omalovánek v Marxzille nyní naplno věnují inkluzivní vývojáři.
Čili je to něco jako ungoogled-chromium, librewolf vypadá k docela světu.
Tiskni
Sdílej: