Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Musím doplnit, že tentokrát naopak zmizelo tlačítko suspend, protože (cituji designéry GNOME):
A teď nevím, jestli se mám smát nebo plakat.
To je zbytečné...A teď nevím, jestli se mám smát nebo plakat.
Nebo snad uspaný počítač žere více elektřiny než zhasnutý?To rozhodně ne... Ale uspaný počítač nekoná procesorovou aktivitu, která po něm v té době je vyžadována...
Ale uspaný počítač nekoná procesorovou aktivitu, která po něm v té době je vyžadována...To je docela odvážné tvrzení, když nemáš nikde dáno, že je po něm ta aktivita opravdu vyžadována. A už vůbec nemáš dáno, že je to standardní situace, kterou by měli Gnomáci řešit. Podle mě bohatě stačí, když je k dispozici nějaká možnost jak vypnout automatické uspání a nějaká možnost jak v případě potřeby uspat. Je otázka kolik lidí potřebuje takovouto funkcionalitu a přitom nemá otevřený terminál :).
To je docela odvážné tvrzení, když nemáš nikde dáno, že je po něm ta aktivita opravdu vyžadována. A už vůbec nemáš dáno, že je to standardní situace, kterou by měli Gnomáci řešit.Stahování přes noc, konvertování fotek/videí přes noc? A kde mám dáno, že uspání po zavření je standardní situace?
Stahování přes noc, konvertování fotek/videí přes noc?To nepovažuju za typické využití notebooku, ale hlavně ho nevidím důvod na to zaklapávat.
A kde mám dáno, že uspání po zavření je standardní situace?Můžeš se dívat kolem sebe. Můžeš v tom najít určitou logiku (zakrývám display i klávesnici, čímž dávám najevo, že stroj uklízím, a budu ho chtít zase používat až později). A nebo můžeš říct, že ti to nevyhovuje a že na svém stroji to chceš mít nastavené jinak. Já osobně nevidím důvod se tím jakkoli trápit.
Tiskni
Sdílej: