Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
ja pravidelne stahujem toto a prehanam cez aliena
Muzu se zeptat, co potrebuju pro spravnou konverzi? Pri pokusu o vytvoreni rpm mi alien hodi:
alien --to-rpm google-chrome-unstable_current_i386.deb
dpkg-deb: soubor `google-chrome-unstable_current_i386.deb' obsahuje nerozpoznanou část data.tar.lzma , vzdávám to
tar: Toto pravděpodobně není tar archiv
tar: Exiting with failure status due to previous errors
Error executing "dpkg-deb --fsys-tarfile google-chrome-unstable_current_i386.deb | tar tf -": at /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.10.0/Alien/Package.pm line 458.
Diky
ja robim len alien -r google-chrome-unstable_current_i386.deb
pre opensuse je tu navod (chlapec pravidelne konvertuje deb-> rpm, tak mas o starost menej)
To už jsem taky zjistil. Ale aspoň se to dá nainstalovat na 64/32 systém. Nevím odkud se na to URL dá doklikat, tipnul jsem ho podle toho i386kového.
http://packages.gentoo.org/package/www-client/chromium-bin ?
Ale fuj, ty nezávysle. Pamatuj si, že když visí, tak je to vždycky měkký (myslím tím samozřejmě i)
hlavne aby uz umelo bezet i pod 64bit
mně běží.
hmm, tak sorry:
$ file /opt/google/chrome/chrome
/opt/google/chrome/chrome: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked (uses shared libs), for GNU/Linux 2.6.8, stripped
Je to akorát balíček, který se dá na 64 bitový systém nainstalovat.
Tak zkouším ten zázrak Docela je to rychlé, jen se mi to nějak nekamarádí s tiskovým dialogem ..
Fíha, to je rychlost, takhle kdyby byl rychlý Firefox, to by bylo fajn
Asi možná na Chrome / Chromium ( sakra, jaký je v tom rozdíl? ) přejdu, protože vypadá jako můj ideál webového prohlížeče, takovou rychlost jsem ještě nezažil.
Taky je moc fajn, že když jeden panel žere zdroje jak prase, tak nevytuhne celý prohlížeč.
Uvidíme, jak se to vyvine
Chromium je vyvojova verze pod BSD licenci, Chrome je uz oficialni release sirenej pod eulou :)
no a ide niekomu na 64bitovom debiane flash ?
ja som nahral do /opt/google/chrome/plugins/ 32bitovy flash ale stale pluginy nefunguju ak ich samozrejme povolim s parametrom --enable-plugins :(
Mam takovy blby pocit, ze to spis zavisi na strance ne na FF.
Mne se ve FF stavaji obe varianty. Tak to tipuju podle toho.
about:config
je na to položka browser.urlbar.clickSelectsAll
.
Predpokladam, ze podobna polozka mi umozni veWindows tuhle featuru zase vypnout. Tak to vic vyhovuje mne.
browser.urlbar.doubleClickSelectsAll
- takže si to každý nastaví tak, jak to potřebuje No, myslim, ze to tak neni. Chrome i Chromium pouzivaji k preharavani videa prave ffmpeg. Jestli se nepletu, tak kvuli licenci muze Google dat podporu pro MP4 do Chrome, ale ne oficialne do Chromia. Na internetu jsem nasel navody, jak zkompilovat flastni kopii ffmpeg tak, aby i chromium mohlo prehravat MP4 v tagu video. Bohuzel u me se mi to nepodarilo rozchodit. Nemam to ted pred sebou, ale zkus google, nemelo by to byt tezke najit (chromium html5, nebo chromium html5 ffmpeg)
$ldd chromium-browser | grep gstreamer | wc -l
0
Teda ani ne tak Chromia, protože to je jen dekorace okna, ale WebKitu. Má tam pro připojení na gstreamer snad i několik parametrů. Pak to funguje takto.
Ono to asi opravdu tak zhavy nebude, skusil jsem tohle:
cd /opt/chromium-browser
cp /usr/lib/libavcodec.so ./libavcodec.so.52
cp /usr/lib/libavformat.so ./libavformat.so.52
cp /usr/lib/libavutil.so ./libavutil.so.50
Pak jsem do scriptu na pousteni chromia dal LD_LIBRARY_PATH=/opt/chromium-browser , a zacal mi jit tag video, sice bez h264, ale theora jde.
vzdy, ked kliknem na ten thumbnail stranky, ktora smeruje na skiny pre Google Chrome, tak mi to cele padne....
Tiskni
Sdílej: