Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
~/.ssh/
, ~/.gnupg/
, historii a uložená hesla svého webového prohlížeče, adresář svého mailového klienta a výpis tree ~
. Díky za ochotu, Jenda.
* Nie je problem najst dost sprav, ze CIA kvoli "vojne proti terorismu" uniesla par ludi aj uprostred Europy a bez slova a nahradi ich pustila az po par mesiacoch. A dovody byvali daleko debilnejsie nez ze si casto citas o atomovych technologiach na webe (pretoze ta to napriklad fyzikalne zaujima).Nějaké bližší info?
Pokud je ta cenzura založená na DNSA pokud nejsou pakety směřující na port 53 v tichosti přesměrovávány nebo rovnou blokovány.
To by O2 musel DNS provoz zkoumat na aplikační úrovni a rozhodovat podle jejich obsahu, zda paket "unést" nebo ponechat.Nevidím v tom technický problém. Pokud se v praxi (i když asi - aspoň zatím - ne u O2) unášejí na základě svého obsahu HTTP požadavky, mohou se unášet i DNS dotazy.
Něco jiného je filtrovat všechna spojení podle obsahu v nějaké malé síti, a něco jiného v celé síti O2.Jenže AFAIK i někteří velcí provideři (v zahraničí) filtrují spojení (HTTP) podle obsahu. Předfiltrace je podle IP adres, pak se "zajímavé" TCP streamy zkoumají detailněji a jejich obsah se modifikuje.
To by mělo zejména pro firemní zákazníky a později i pro samotné O2 celkem fatální důsledky.Určitě? Pročpak? V rámci boje proti terorismu a dětské pornografii je povoleno všechno a jestli s tím nesouhlasíš, jsi pedofilní terorista.
A to si racionálně uvažující společnost nemůže dovolit.A proto si to (v roce 2004) někdejší Eurotel dovolil. Začal neuvěřitelně prasit datové přenosy přes GPRS, nakonec to pod tlakem zákazníků zrušil, protože to bylo skutečně neúnosné. Pak za to prasení ještě dostal od ČTÚ pokutu.
... protože se k němu dostali přes lidi přes který jel ...To má být nějaká urban legend či jedna paní povídala? Přečti si něco o tom jak onion routing funguje. Museli by mít pod kontrolou kompletní trasu, což je něco tak nepravděpodobného, že se mi tomu věřit skutečně nechce. Nějaké důvěryhodné zdroje by nebyly? Citation needed
; <<>> DiG 9.5.1-P3 <<>> offlolita.org @8.8.8.8 ;; global options: printcmd ;; Got answer: ;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 29257 ;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 0 ;; QUESTION SECTION: ;offlolita.org. IN A ;; ANSWER SECTION: offlolita.org. 60 IN A 66.197.152.245 ;; Query time: 290 msec ;; SERVER: 8.8.8.8#53(8.8.8.8) ;; WHEN: Fri Dec 4 14:52:14 2009 ;; MSG SIZE rcvd: 47Necenzurují. Ale možná už mají mou IP zalogovanou, a až příště zase budu přes Google hledat něco o jaderných reaktorech, výbušninách nebo mikrobiologii, tak mi zaklepou na dveře
umysel je jasny
Což ovšem má dokázat žalující strana u soudu a podle zákonů dané země (a teď které, že ). A nikoliv si to myslet nějaký puritán* někde za kanálem a na základě toho blokovat přístup stovkám milionů lidem na web.
*) I režisérka Věra Chytilová se dostala do sporu v Německu při natáčení svého filmu, kde na pláži filmovala hrající si nahé děti. U nás zcela běžný stav u kdejakého rybníka tam vyvolal problém.
user@s3:~$ dig nix.cz @8.8.8.8 ; <<>> DiG 9.5.1-P3 <<>> nix.cz @8.8.8.8 ;; global options: printcmd ;; Got answer: ;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 2468 ;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 0 ;; QUESTION SECTION: ;nix.cz. IN A ;; ANSWER SECTION: nix.cz. 21600 IN A 195.47.235.3 ;; Query time: 1319 msec ;; SERVER: 8.8.8.8#53(8.8.8.8) ;; WHEN: Fri Dec 4 13:11:04 2009 ;; MSG SIZE rcvd: 40To je fofr, druhému serveru to trvá něco přes 2s :)
dig @8.8.8.8 dunaonline.com ;; Query time: 225 msec dig @8.8.4.4 dunaonline.com ;; Query time: 174 msec dig @127.0.0.1 dunaonline.com ;; Query time: 81 msec
dig hrach.eu @8.8.8.8 … ;; Query time: 48 msecMáš to rozbitý
Přes DNS telecomu tedy 02 ADSL2
dig hrach.eu ....
;;Query time: 22 msec
Adresy jsou sice zajímavé, ale kde jsou IPv6 adresy? Nepodařilo se mi žádné najít. Že by snad ještě dnes, v roce 2009, někdo spouštěl službu omezenou na IPv4? Kromě toho se mi zdá, že nejde o validující resolvery. Takový DNS je k ničemu. Odpověď může klidně podvrhnout kdokoliv po cestě.
Pořádné servery (validující a s podporou IPv6) se ovšem hledají těžko, případě jde jen o experimentální nasazení. Například můj DNS server pořád ještě funguje bez jakýchkoliv forwarderů. Samozřejmě je to méně ohleduplné ke kořenovým (a jiným důležitým) serverům, ale s tím se momentálně nedá nic dělat. Můj poskytovatel stále ještě nenabízí bezpečné (tedy validující) servery.
Co přesně funguje skvěle? Server u Google nebo útočník někde na půl cestě, který každou DNS odpověď pozmění? Bez DNSSEC se to nedá rozlišit! Kromě toho, každá služba omezená jen na IPv4 je nepříjemný krok zpět.
Tiskni
Sdílej: