Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Jen mě štve tento "moderní trend" psaní klasických aplikací (či jejich frontendů) v HTML/JS. Co se rychlosti týče, zkus si porovnat například Sublime, který je napsaný v C a Atom, který je napsaný právě v HTML/JS.
V čem je HTML lepší než XUL? Co bylo motivací pro takový projekt?No, počítám, že asi v tom, že nepotřebuješ codebase pro dvě různé, ale jinak víceméně redundantní technologie...
Firefox.html is an experiment, a proof of concept: trying to re-implement the Firefox UI in HTML, as an app (à la B2G). Screencast & screenshots Rationale: We are working hard on making HTML fast and rich enough to build a whole operating system (Firefox OS) and a browser (Firefox OS' browser is built in HTML). Firefox Desktop is built in a different way (XUL). With a UI in HTML leveraging the Browser API, we could drop XUL and close the gap between B2G and Firefox Desktop. And eventually be able to render Firefox Desktop with Servo (which will never support XUL). And maybe, one day, host the Firefox UI online (trusted app?). Current code is ugly (really). It works on Linux, Windows and Mac. The browser supports basic features (tabs, navigation, history, ssl, devtools, search, zoom, …). The project is split in two modules: the app and the runtime (HTMLRunner) (see below for details).
Vidím nový trend. Hloupí lidé neschopní diskutovat a argumentů prohlásí oponenty za trolySom hlupák a mrzí ma to.
Hmm, asi to zkusím spustit v prohlížeči Surf
Tiskni
Sdílej: