OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
DjVu a JPEG2000 jsou dva ruzne druhy formatu, kde kazdy je urceny k jinemu ucelu.Přesně toto jsem chtěl napsat. Je to jako srovnávat JPEG a PDF i když PDF může JPEG kompresi/formát interně využívat. K tomu co je lepší pro jaký účel už se ovšem nevyjadřuji. Co mi ovšem vadí víc je nepodpora obou formátů v prohlížečích. Nebýt toho, tak není potřeba nějaký Java nebo JavaScriptový mazanec.
Pokud jsem to dobře pochopil, tak inzerovaný program je pouze záležitost serveru. Klient totiž netahá celý obrázek, ale požádá server o výřez a ten mu jej pošle. Inzerovaný program navíc nabízí webového klienta (SWF nebo dynamické HTML).
Tedy nestačí prohlížeč, co umí JPEG2000, ale takž musí umět komunikovat se serverem.
Jak je to s patenty? Základní kompresní algoritmy prý „objevitelé“ uvolnili, ale co devátá část popisující IPIP? Není tady zakopán pes?
Mimochodem stále je potřeba licence na Kakadu, aby IIPImage uměl pracovat s JPEG2000?
Tiskni
Sdílej: