OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zastaralé ... ale dost použitelné.
Gnome? XFCE?....
Zatim jsem u vindowmakera a de facto vyhovuje.
Podle mě to je z části taky tím, v jakym stavu jednotlivý distribuce KDE 4 dodávají. Často totiž slýchám o chybách (ve stejných verzích), se kterýma jsem se nikdy nesetkávám.v Gentoo mi to taky nefunguje (ač bug jsem hlásil na základě Fedory)
A ani nemá smysl to reportovat, protože bych akorát dostal vynadáno, jaký jsem blbec, když něco takového chci.To je ale tvoje volba, předem to vzdát. Záleží co to je a jak ten bugreport napíšeš. Mně ještě nikdo do blbců nenadával. Maximálně mně ignorovali.
Ale radši nebudu KDE4 dál omlouvat, už za tohle semi pomstilo tím, že mi na notebooku (kde právě mám KDE4 na testování v Sabayonu) vypnulo klávesnici.Klávesnice přestane reagovat v KDE, ale jde se přepnout do terminálu? Bohužel znám
# export DISPLAY=:0 # kwin --replaceBug je nahlášen, ale ještě se nenašlo řešení: https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=171685
KDE 4.3 je na tom opravdu o hodně lépe. A vyzkoušet sis to mohl. Od toho je overlayOverlay je na testování nestabilních verzí nebo ebuildů, ne na testování před nasaznemí do produkčního prostředí. Uživatelé stabilního Gentoo (a KDE) prostě měli všichni najednou 2. listopadu migrovat z KDE 3.5 na KDE4.![]()
Klávesnice přestane reagovat v KDE, ale jde se přepnout do terminálu? Bohužel známPřepnout do terminálu nejde. Zadám heslo pro přihlášení, a tím klávesnice skončí, nefunguje ani Num Lock a spol. Jediná možnost je pomocí myši se odhlásit a při příštím přihlášení vybrat třeba Gnome. Samozřejmě, že chyby jsou v každém softwaru a může se to stát v čemkoli. Ovšem v KDE4 se takové věci dějí podezřele často.Většinou se mi to stane, když hodně kopíruji a zřejmě se přehmátnu a zmáčknu něco navíc. Stačí restartovat kwin
Přepnout do terminálu nejde. Zadám heslo pro přihlášení, a tím klávesnice skončí, nefunguje ani Num Lock a spol. Jediná možnost je pomocí myši se odhlásit a při příštím přihlášení vybrat třeba Gnome. Samozřejmě, že chyby jsou v každém softwaru a může se to stát v čemkoli. Ovšem v KDE4 se takové věci dějí podezřele často.Tak to bude jiný bug. S tím jsem se ještě nesetkal.
Kde 4.2.x jsem používal v ubuntu, load jsem měl přes 0.5, zabranou paměť kolem 2GB, teď s windowmakerem load cca kolem 0.2 a max 1GB RAm zabrané. Tomu říkám srovnání na první pohled. Noťas thinkpad r61, 4GB ram, c2d - 2x2GHz ... de facto pořád jede na 2x 800MHz ondemand
KDE 4.3 už se s trochou skřípění zubů po půlhodince práce na konfiguraci celkem používat dá. Ale kdyby vývojáři a autoři distribucí nevěnovali tolik úsilí snaze zkomplikovat používání KDE 3.5, asi bych raději ještě nějakou dobu počkal.
Jen doufám, že se časem změní priority vývojářů a kromě efektních ptákovin, které se hodí jen k předvádění, začnou něco dělat i pro nás, kteří v tom pracujeme.
Snad během nadcházejícího půl roku najdu trochu času, abych se taky zapojil.
Děkuji za příspěvek i Vaši práci.
Myslím, že to bolo myslené ako vtip, nevidel som tento dátum nikde na internete v súvislosti s RHEL5.jako vtip to myšlené nebylo, Red Hat má mission critical program, v rámci kterého se zavázal podporovat distribuci 10 let - akorát jsem byl línej hledat konkrétní podmínky, takže jsem vzal datum vydání RHEL 5 + deset let
/etc/portage/package.keywords/kde4
dejte tento seznam balíčků a nainstalujte KDE“. Když jsem naposledy zkoušel KDE 4 do Gentoo nainstalovat, znamenalo to zkusit dát instalaci, projít seznam testovacích/zamaskovaných balíčků, které instalaci brání, odmaskovat je a zkusit to znova.
Dokumentace k aktualizaci je sice možná pěkná, ale tajná – nebo se něco změnilo na tom, že dokumentace Gentoo je na adrese www.gentoo.org/doc/en/list.xml?desc=1?
Já si vážím práce všech, kteří na KDE v Gentoo dělají. Jenom mi připadá, že jste tentokrát trochu podcenili informování uživatelů. Vývojáři KDE4 v Gentoo určitě mají na svých strojích nastavené maskování a nainstalované balíčky tak, že se jim KDE4 bez problémů nainstaluje. Já osobně bych třeba KDE4 zkoušel i dřív, jenže když je problém jej vůbec nainstalovat, dělat to nebudu – protože zrovna u KDE4 se dá očekávat, že budu potřebovat časté aktualizace, a pokud každá aktualizace bude znamenat znova zdlouhavě zkoumat, co je potřeba odmaskovat, na testování KDE4 se vykašlu.
Z pohledu běžného uživatele Gentoo tedy KDE4 přešlo rovnou ze stavu nezkompilovatelné/nepodporované do stavu jediná podporovaná verze.
Tiskni
Sdílej: