Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Zastaralé ... ale dost použitelné.
Gnome? XFCE?....
Zatim jsem u vindowmakera a de facto vyhovuje.
Podle mě to je z části taky tím, v jakym stavu jednotlivý distribuce KDE 4 dodávají. Často totiž slýchám o chybách (ve stejných verzích), se kterýma jsem se nikdy nesetkávám.v Gentoo mi to taky nefunguje (ač bug jsem hlásil na základě Fedory)
A ani nemá smysl to reportovat, protože bych akorát dostal vynadáno, jaký jsem blbec, když něco takového chci.To je ale tvoje volba, předem to vzdát. Záleží co to je a jak ten bugreport napíšeš. Mně ještě nikdo do blbců nenadával. Maximálně mně ignorovali.
Ale radši nebudu KDE4 dál omlouvat, už za tohle semi pomstilo tím, že mi na notebooku (kde právě mám KDE4 na testování v Sabayonu) vypnulo klávesnici.Klávesnice přestane reagovat v KDE, ale jde se přepnout do terminálu? Bohužel znám
# export DISPLAY=:0 # kwin --replaceBug je nahlášen, ale ještě se nenašlo řešení: https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=171685
KDE 4.3 je na tom opravdu o hodně lépe. A vyzkoušet sis to mohl. Od toho je overlayOverlay je na testování nestabilních verzí nebo ebuildů, ne na testování před nasaznemí do produkčního prostředí. Uživatelé stabilního Gentoo (a KDE) prostě měli všichni najednou 2. listopadu migrovat z KDE 3.5 na KDE4.![]()
Klávesnice přestane reagovat v KDE, ale jde se přepnout do terminálu? Bohužel známPřepnout do terminálu nejde. Zadám heslo pro přihlášení, a tím klávesnice skončí, nefunguje ani Num Lock a spol. Jediná možnost je pomocí myši se odhlásit a při příštím přihlášení vybrat třeba Gnome. Samozřejmě, že chyby jsou v každém softwaru a může se to stát v čemkoli. Ovšem v KDE4 se takové věci dějí podezřele často.Většinou se mi to stane, když hodně kopíruji a zřejmě se přehmátnu a zmáčknu něco navíc. Stačí restartovat kwin
Přepnout do terminálu nejde. Zadám heslo pro přihlášení, a tím klávesnice skončí, nefunguje ani Num Lock a spol. Jediná možnost je pomocí myši se odhlásit a při příštím přihlášení vybrat třeba Gnome. Samozřejmě, že chyby jsou v každém softwaru a může se to stát v čemkoli. Ovšem v KDE4 se takové věci dějí podezřele často.Tak to bude jiný bug. S tím jsem se ještě nesetkal.
Kde 4.2.x jsem používal v ubuntu, load jsem měl přes 0.5, zabranou paměť kolem 2GB, teď s windowmakerem load cca kolem 0.2 a max 1GB RAm zabrané. Tomu říkám srovnání na první pohled. Noťas thinkpad r61, 4GB ram, c2d - 2x2GHz ... de facto pořád jede na 2x 800MHz ondemand
KDE 4.3 už se s trochou skřípění zubů po půlhodince práce na konfiguraci celkem používat dá. Ale kdyby vývojáři a autoři distribucí nevěnovali tolik úsilí snaze zkomplikovat používání KDE 3.5, asi bych raději ještě nějakou dobu počkal.
Jen doufám, že se časem změní priority vývojářů a kromě efektních ptákovin, které se hodí jen k předvádění, začnou něco dělat i pro nás, kteří v tom pracujeme.
Snad během nadcházejícího půl roku najdu trochu času, abych se taky zapojil.
Děkuji za příspěvek i Vaši práci.
Myslím, že to bolo myslené ako vtip, nevidel som tento dátum nikde na internete v súvislosti s RHEL5.jako vtip to myšlené nebylo, Red Hat má mission critical program, v rámci kterého se zavázal podporovat distribuci 10 let - akorát jsem byl línej hledat konkrétní podmínky, takže jsem vzal datum vydání RHEL 5 + deset let
/etc/portage/package.keywords/kde4
dejte tento seznam balíčků a nainstalujte KDE“. Když jsem naposledy zkoušel KDE 4 do Gentoo nainstalovat, znamenalo to zkusit dát instalaci, projít seznam testovacích/zamaskovaných balíčků, které instalaci brání, odmaskovat je a zkusit to znova.
Dokumentace k aktualizaci je sice možná pěkná, ale tajná – nebo se něco změnilo na tom, že dokumentace Gentoo je na adrese www.gentoo.org/doc/en/list.xml?desc=1?
Já si vážím práce všech, kteří na KDE v Gentoo dělají. Jenom mi připadá, že jste tentokrát trochu podcenili informování uživatelů. Vývojáři KDE4 v Gentoo určitě mají na svých strojích nastavené maskování a nainstalované balíčky tak, že se jim KDE4 bez problémů nainstaluje. Já osobně bych třeba KDE4 zkoušel i dřív, jenže když je problém jej vůbec nainstalovat, dělat to nebudu – protože zrovna u KDE4 se dá očekávat, že budu potřebovat časté aktualizace, a pokud každá aktualizace bude znamenat znova zdlouhavě zkoumat, co je potřeba odmaskovat, na testování KDE4 se vykašlu.
Z pohledu běžného uživatele Gentoo tedy KDE4 přešlo rovnou ze stavu nezkompilovatelné/nepodporované do stavu jediná podporovaná verze.
Tiskni
Sdílej: