Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
a jinak uz si brousi zuby i na video.Tomu fandím (tedy lépe řečeno, fandím vývoji kodeku s rpacovním označením Daala), leč jak vidíte z archivu toho ML, tak to zatím bouřlivý ohlas nesklidilo. No, snad časem. Na Daale bohužel dělají stejní lidé co na Opusu (a Theoře, který díky tomu dva roky stojí, tuším ani nevydali verzi 1.2). Osobně bych byl radši, kdyby se na to audio byli vyflákli a zapracovali na video kodeku, který je o dost důležitější (ruku na srdce, jaký datový tok ušetří nasazení Opusu oproti Vorbisu? Trt a dva orechy, řekl bych.)
Osobně bych byl radši, kdyby se na to audio byli vyflákli a zapracovali na video kodeku, který je o dost důležitější (ruku na srdce, jaký datový tok ušetří nasazení Opusu oproti Vorbisu?Ono jde i o tu latenci a výpočetní náročnost, obzvlášť u interaktivních věcí. K čemu by asi bylo dobrý dokonalý video kodek, když se kvůli vorbisu všechno zpozdí o 200 ms? Třeba zrovna pro jeden z projektů v patičce je vorbis právě kvůli tomu prakticky na guvno, proto se tam používá celt a jsou s tím problémy.
ale když je cenou za Opus několikaleté zpoždění v kvalitativním vývoji video komprese, tak to je kurva vysoká cena.Opus je na světě AFAIK něco přes dva roky, není to zanedbatelné, ale několikaleté zpoždění to podle mě ještě není.
Jde o to, že kvůli Opusu se nepracuje nejen na Theoře (prakticky opuštěna před vydáním verze 1.2)Na Theoře zbyla ještě nějaká práce?
Opusu oproti VorbisuOpus je audio-formát se zaměřením na přenos hlasu. Spodní pásma (ty které zůstávají když se snižuje kvalita) obstarává SILK (při nižších bitrate CELT zcela vypadává) což není nic jiného jen klasické LPCčko. Vorbis s Opusem či CELTem nijak nesouvisí. Mají naprosto jiné zaměření.
Vorbis s Opusem či CELTem nijak nesouvisí. Mají naprosto jiné zaměření.
Nicméně Vorbis je Opusem/CELTem nahraditelný (a kvalita Opusu je s Vorbisem přinejmenším srovnatelná, i když u větších bitrate v tom není nějaký zásadní rozdíl)... [Jediné, kde Opus za Vorbisem kulhá je vícekanálové audio, tj. >2 kanálů, anžto Opus umí jen (joined-)stereo].
OpusemS Opusem moc ne. Nejsem si jistý jestli se u něj dá ta LPC část úplně vypnout ve prospěch čistého CELTu.
CELTemNo,…nebyl to účel. Má nižší komplexnost a celkově se mi líbí víc mechanismus než u Vorbisu, nicméně překódovávat nebudu. Požít pro hudbu se díky tomu, že je to formát pro obecné použití dá, nicméně bych tu hudbu stejně radši ze setrvačnosti kódoval do Vorbisu (když nic, má větší podporu).
OpusemS Opusem moc ne. Nejsem si jistý jestli se u něj dá ta LPC část úplně vypnout ve prospěch čistého CELTu.
Pochopitelně. Opus funguje tak, že při (velmi) nízkých bitrate používá výlučně SILK, při středních SILK+CELT a při vysokých jen CELT. Dělá to automaticky.
CELTemNo,…nebyl to účel. Má nižší komplexnost a celkově se mi líbí víc mechanismus než u Vorbisu, nicméně překódovávat nebudu. Požít pro hudbu se díky tomu, že je to formát pro obecné použití dá, nicméně bych tu hudbu stejně radši ze setrvačnosti kódoval do Vorbisu (když nic, má větší podporu).
No, jistě, nebyl to účel... Proto mi přijde škoda, že už zase nedělají na Ghostovi, i když ještě cca před rokem na tom makal Mothy... Očividně s takovou latencí, jakou má Vorbis, by se mělo dát dosáhnout o poznání lepší efektivita kódování...
a jinak uz si brousi zuby i na video.Tomu fandím (tedy lépe řečeno, fandím vývoji kodeku s rpacovním označením Daala), leč jak vidíte z archivu toho ML, tak to zatím bouřlivý ohlas nesklidilo. No, snad časem.
Hm, takže Ghost zase půjde k šípku? Škoda... .
Mno, Monthy na tom už delší dobu (přes rok) nic (vnějšně pozorovatelnýho) neudělalTak kdo čte Montyho blogy také ví, že má rodinu a že u čtvrtého dema nebyl moc spokojen s výsledky. Navíc mám pocit, že říkal, že to oficiálně píše pro Red Hat (vykazování činosti?). Že nic nenapíše ještě neznamená, že nic nedělá.
Taky nevím, jak si vysvětlit tuto jeho poznámku...No, soudím že tím chce naznačit, že prostě nemá čas. ("potřeboval bych se na to naklonovat")
Já narážím na toAha.
Já vím co je Ghost. Já narážím na to, že když si celej Xiph bude hrát s videem, tak nebudou mít čas na Ghost...Ale zase u toho audia moc bitů neušetříte, zatímco u videa by dejme tomu 20% zlepšení bylo hodně znát. Takže vývoj videa je podle mě potřeba víc než vývoj audia.
Tiskni
Sdílej: