Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
A to jsem ještě před pár lety ke vší spokojenosti provozoval videohovory mezi Pidginem (Linux) a GoogleTalkem (Windows)...
google s XMPP nekonci. s cim konci je federace (server 2 server, s2sTo je jedno, v konecnem dusledku to nasere uplne stejne.
Co jsem četl, tak podle přestavitelů Googlu nebyl problém technický. Klidně můžou dál používat XMPP a udělat si do něj rozšíření, které by přidávalo ty jejich nové funkce a časem to dostat do standardu, stejně jako si tenkrát udělali Jingle. Problém je v tom, že Google nechce umožňit přístup do sítě konkurenci. Prý když oni jim neumožní přístup do jejich sítí, Google jim udělá to samé. Nedávno např. Microsoft přidal podporu Gtalku do Outlooku, ale svůj Skype neotevře.
Otevřenost se Googlu už asi nevyplácí, tak se rozhodli být uzavření jako ostatní a mně nezbývá než oprášit svůj starý Jabber account
Vždyť ani v linuxu se nejsou schopni lidi dohodnout, pořád se forkuje.
Kdyby firmy podporovaly fork, tak se půlka Google vzbouří a založí Doodle, co bude vyhovovat zbytku světa
Smutne. Ted jen doufam, ze se uvedomeli lide prestehuji jinam a nevykaslou se na zbytky kontaktu.
A propo, uz asi vim, co odpovim te headhunterce z Googlu, co me neustale laka kamsi...
Zrejme mas na mysli tie ich ponuky, co ti mailom pridu. :) Preco neskusit, ze jo. Ale to je ina rozpravka. Akokolvek, si myslim, ze Google ma moc a velku, tak si rovnez myslim, ze nebyt googlu, tak tu mnohe niet. Mozno som daky pozadu, ale zakazdym, ked nieco uviedol, tak uviedol aj rozhranie, cez ktore je mozne komunikovat v zmysle vyuzivat sluzbu. To sa neda povedat ani zdaleka o Skype, Microsoft a mnohych dalsich, ci uz skor spomenutych firiem, sluzieb, atd. Takze "dont be evil" stale plati, si myslim. To ze tym ziskava moc je nespochybnitelne, ale pridme s niecim lepsim a ta moc bude v nas.
google proste nemel jinou moznost.V pořádku. Já nemám jinou možnost než přestat googlí účet používat, když se z něj nikam nedostanu. A stejně tak nemám důvod si o jejich kecech nemyslet svoje. Rovněž nemám důvod neposlat do patřičných míst jejich náboráře.
... hlavně kvůli vypečenému systému notifikací v Gnome 3, díky kterému jsem jinak novou zprávu občas objevil až několik hodin poté, co mi přišla. ...To jsem rád, že nejsem sám...
Tiskni
Sdílej: