Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
No prave ze sudo toto resi. to ze ubuntu to pouziva zpusobem sudo == root, to uz je vec jina. Ale sudo se da nastavit i mnohem sofistikovaneji, tak aby mel dany uzivatel prava jen na urcite veci. A jak uz je psano dalsi pouzitelnou veci je Policykit, ackoliv me by mnohem vic nez nejake xml vyhovovalo neco ve stylu LDAP
noexec
? Proboha, proč?
zde pouze superuživatel a tím pádem možnosti všechno nebo nic. Je mnoho činností, na které je potřeba více oprávnění než má běžný uživatel, a na druhou stranu by v té chvíli nemusel mít vše co má root.Bulshit - man 7 capabilities
Souhlasím, že je ta politika práv teď příliš přísná, nicméně… on fakt někdo cestuje s notebookem, od kterého nemá roota?Samozřejmě.
A ještě k tomu do jiného časového pásma?Existují místa na zemi, kde je jiné časové pásmo o dvě stovky metrů vedle.
$ date Út bře 6 20:16:14 CET 2012 $ TZ=Europe/London date Út bře 6 19:16:15 GMT 2012- nebo v OpenSUSE nejde ani to?
TZ
ignoruje, ale s takovou by nejspíš byly problémy i v jiných distribucích.
že si mohou cestovatelé s notebookem změnit pásmo pro svůj uživatelský účet nestačí?Měnit ho pro svůj účet by mělo bohatě stačit.
$ date Út bře 6 20:16:14 CET 2012 $ TZ=Europe/London date Út bře 6 19:16:15 GMT 2012Ale ne takto, že.
Nevidím v tom problém openSUSE, ale spíš přístupu unixu/linuxu k některým "bezpečnostním" otázkám... Zrovna od Linuse bych očekával, že mezi tím bude umět rozlišovat.
Slovem unix jsem nemyslel žádný konkrétní systém... Spíš unix like systémy (bůh ví, jak je to jinde se stejným problémem). Ale dobrá slovo unix vynechávám.
Akce (Solaris je dinosaurus) dost často vyvolává reakci.Mám takový dojem, že jsi první, kdo v tomto vlákně Solaris zmínil :).
Schily taky ted vsude prudi, ze Solaris to ma vyreseno
a někteří lidé holt mají takovou povahu, že o tom, kdo si s nimi dovolí nesouhlasit, začnou vykřikovat, že je kreten a měl by se zastřelit... což (ta "holt povaha") ovšem neznamená, že (alespoň někdy) nemají pravdu, a že dotyčný kretén není, a neprokázal by lidstvu větší službu, kdyby například šel pást husy místo aby na svém místě škodil
/etc/dbus-1/system.d/NetworkManager.conf
a dole v default sem tam přehodit deny
na allow
(ale možná to bylo jinde, už si to nepamatuji, ale měl jsem to bez root hesla Modern PCs are horrible. ACPI is a complete design disaster in every way. But we're kind of stuck with it. If any Intel people are listening to this and you had anything to do with ACPI, shoot yourself now, before you reproduce.
The fact that ACPI was designed by a group of monkeys high on LSD, and is some of the worst designs in the industry obviously makes running it at any point pretty damn ugly.
EFI is this other Intel brain-damage (the first one being ACPI).
Is "I hope you all die a painful death" too strong? Linus to the hardware manufacturers that refuse to release the specifications of their hardware so they could operate with the Linux kernel.
I think Leopard is a much better system [than Windows Vista] … but OS X in some ways is actually worse than Windows to program for. Their file system is complete and utter crap, which is scary.a na závěr:
Do you pine for the nice days of minix-1.1, when men were men and wrote their own device drivers?
Ja myslim, ze clovek, ktory si kupi ThinkPad si rozhodne nekupi MacBook a opacne.A že znám právě takové.
Ale inak by ma zaujimalo, aku motivaciu mali oni.Chtěli si koupit počítač.
Další věc je Mac OS X - kdyby si ho tam Linusova dcera nechala, nemusela by mít problémyTak mám představu takovou, že se o Mac OS X ani neuvažovalo (a já bych to udělal stejně), vybírali vhodný hardware pro Linux a toto jim vyšlo. Nehledě na to, že Linusova dcera žádný problém nemá, navíc dostala roota :). Jenže kdyby Linus napsal, že ho sere, že musí mít roota aby mohl začít tisknout, tak by všichni odepsal, že Linus přece roota ke svému kompu má. Proto ten příklad ze života někoho z blízkých, vybírám příklady úplně stejně, takže +1 pro něj.
Já jsem zase neuvažoval že bych si na služební MacBook (MacBook5,1 13-inch, Aluminum) dal něco jiného než Mac OS X.Všimni si, že jednak je to zcela opačná úvaha, která začíná od hardware a končí u software, a navíc že tobě vyhovuje Mac OS X je skvělé, ale nemusí to stejné platit pro každého člověka. Třeba mě by v tuhle chvíli Mac OS X nevyhovoval.
Takže nebyl důvod instalovat tam linux.V pořádku. Vyčítá ti snad někdo, že tam nemáš linux?
Linus Torvalds (pokud nevíte o koho se jedná, prosím, opusťte tuto stránku)Nebylo by lepší neznalého čtenáře nasměrovat do rubriky "Kdo je"?
Mimochodem, ještě v životě jsem neviděl, že by si dva počítače přes ty APIPA adresy byly schopné povídat.Tys toho ještě v životě neviděl :).
export TZ=/usr/share/zoneinfo/Europe/Prague
Tady vidím problém v distribucích a GUI klikátkách. Jinak zastávám názor, že časová zóna systému má být právě UTC všude i na desktopu, notebooku a uživatel si může zónu změnit jen a jen pro sebe.
Co se týče ostatního, aktualizace a instalace nových balíčků určitě má dělat root, protože ten bude ten rozbitý systém spravovat a nikdo jiný
Tiskni
Sdílej: