Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Údajně za to snad může CPU governor:
The Linux 3.12 kernel brings faster open-source AMD graphics due to a CPUfreq subsystem change...
[zdroj] (na straně 3 grafy pro zvědavce)
Moderní != lepší
C:
napsalo něco jako "GUI=No
". Mělo to jen tu "drobnou" vadu, že pak nefungovala i spousta věcí, u kterých by člověk nečekal, že budou závislé na grafickém prostředí - např. připojování síťových adresářů.
X je mrtve, mame tu Wayland.
Oba projekty v userspace pouzivaji veci v kernelu. Myslim, ze je to oddelene docela dobre. V kernelu je docela dlouhou dobu (pocinaje DRI2) rozumna cast grafickeho stacku. Vic bych tam necpal, stejne by to neprineslo moc vykonu navic.
Nevim, jestli sis vsiml, ale od jiste doby a pro urcity HW je framebuffer poskytovan kernel DRM driverem. Jedna se o framebuffer do jiste miry akcelerovany, oproti starsim framebufferum s vlastnim driverem, ktery byl vicemene jednoucelovy, Framebuffer jako takovy je jen zakladni prostredek, kernel pres DRM poskytuje dalsi nastroje pro pristup k grafickemu HW (pamet, operace). Tohle vsechno pak pouziva DDX driver X nebo primo Wayland compositor. Tedy framebuffer je zakladnim predpokladem k funkcnimu GUI a to, ze jej vyuziva i konzole, je jaksi jen bonus.
Samozrejme by se toho do kernelu dalo nacpat vic, ale prineslo by to spoustu nevyhod (z hlediska maintainability, security, stability za behu) a jen (predpokladejme) docela maly vykonnostni benefit.
To jsi chtel slyset? A ted si porovnej koncept a vsechny nevyhody tebou zminenych konkurencnich reseni.
X je mrtve, mame tu Wayland.Od vas me to potesilo.
To nic, pssst, jen vidim, jak se chovaji kolegove
Podľa mňa je GUI na serveri vec, ktorá spotrebuje prostriedky, ktoré by mohol systém použiť na obsluhu požiadaviek. Je to veľky rozdiel keď pri vzdialenom prístupe má preniesť 5MB dát a 100kB dát.
Niekedy to vyzerá, že každy by chcel one-click device.
Osobne mi prijde jeste lepsi tohle. Ale uznavam, ze je to vec miry osobniho vkusu :).
Ale panove ... mame vek cloudu ... Linus by melvůbec přestat psát kernel, vždyť všechno dneska vyřeší cloud, ne?
Ale panove ... mame vek cloudu ... Linus by mel prepsat kernel v JavaScriptu!Mělo by stačit kernel do JS zkompilovat pomocí asm.js
Tiskni
Sdílej: