Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
posix_spawn_file_actions_t *file_actions
, ale v tu chvíli se už interně efektivní přístup přes vfork+execve nepoužije (záleží na implementaci v libc, testováno na Debianu) a při vypnutém overcommitu a "málo" paměti to selže. Přitom ruční volání vfork+dup2+close+execve použít lze.
Manuálová stránka k vfork()
to IMHO říká dost jednoznačně:
the behavior is undefined if the process created byvfork()
either modifies any data other than a variable of type pid_t used to store the return value from vfork(), or returns from the function in which vfork() was called, or calls any other function before successfully calling_exit(2)
or one of theexec(3)
family of functions
Navíc celkově ta manuálová stránka dost jasně dává najevo, že vfork()
jako takový je spíš historická slepá ulička, které je dnes lépe se vyhnout.
jak vytvořit nový proces a připojit se na jeho stdin/stdout, pokud není k dispozici alespoň dvojnásobek paměti než kolik potřebuje hlavní program (bez zapnutí memory overcommit v kernelu)?
Za prvé: termínem "zapnutí" ve skutečnosti asi myslíte "nevypnutí". Za druhé: ta otázka mi přijde asi tak smysluplná, jako byste se ptal, jak co nejrychleji a nejpohodlněji běžet, pokud si svážete nohy v kolenou. Pokud byste to potřeboval jako teoretické cvičení nebo pro nějaký specifický corner case, možná by toho šlo docílit vhodnou kombinací flagů pro clone()
.
Pokud se jedná o Linux only řešení nebo může být přidaná alternativní cesta pro Linux, tak lze použít volání clone(), v něm lze například nastavit, že se má použít nový "prostor" otevřených I/O deskriptorů, pokud se nenastaví CLONE_IO tak nebudou deskriptory sdílené.
Pokud bude nastavené CLONE_VM a CLONE_VFORK a nebude nastavené CLONE_IO, tak by mělo jít požadované řešení pro spuštění child procesu s minimem vyplýtvaných prostředků vyřešit. Problém je, že clone() je nízkoúrovňové volání a je potřeba ověřit, co všechno dalšího je potřeba udělat, aby byl výsledek z pohledu libc, zavírání deskriptorů a dalších pravidel, na která můžete spoléhat v pořádku.
Před časem jsem si dost podrobně GLIBC posix_spawn prohlížel a zdálo se mi celkem dobře implementované. Zdrojový kód je zde
https://sourceware.org/git/?p=glibc.git;a=blob;f=sysdeps/unix/sysv/linux/spawni.c
P5itom posix_spawn_file_actions_t *file_actions vybadají i když se na to dívám teď, plně vyřešené v __spawnix a není důvod, aby se při jejich použití přešlo na fork(). Alespoň v současné implementaci.
Ale jak se dívám do logu, tak podstatnému přepsání došlo v lednu tohoto roku (2016), takže je možné, že předchozí implementace na fork() přecházela.
Tiskni
Sdílej: