Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Jestli má ještě Slackware smysl se ptá komentář na Linux-Watch (nebo už nastal čas distribucí, ve kterých je editace konfiguračních souborů na obtíž?).
Tiskni
Sdílej:
jsou dostatečně vhodně zvolené abych si toho příliš mnoho nemusel instalovat odjinud.Mimochodem, toto nemusí být pravda ve všech případech, v mém tedy zcela určitě není.
Slackware je linux, ktory cloveku nehadze pod nohy polena, ked si nieco nakonfigurujes, ziadne klikacie udelatko ti to neprepise. Ziadne automaticke obludnosti, co sa tyka instalacie balickov, kompilacie atd... Ked si chces slack ohnut, ohnes ho lahko. Oproti obycajnej zbierke programov, to ma tu vyhodu, ze je to otestovane odladene. A veci, ktore nefunguju dostatocne dobre, tam proste nie su. Vmesti sa na dve cd-cka.
Ked clovek nie je bezny uzivatel, a chce sa v systeme vrtat, v slackwari sa vrta najlahsie.
Budete se možná divit, ale to se mi neděje ani v jiných distribucích. Klikátka se mi nespouštějí sama od sebe, natož aby mi sama od sebe něco přepisovala. Dokonce si nejsem vědom ani toho, že bych ve spánku vstal z postele, došel k počítači, něco si tam překlikal a ráno o ničem nevěděl. Spíš bych řekl, že máte příliš bujnou fantazii… :-)
V tom případě si ho přepsal sám a nemá nejmenší právo to svádět na nějaká klikátka. Protože téhož efektu může dosáhnout i bez klikátek mnoha různými způsoby, třeba tak, že si tam omylem zkopíruje záložní kopii nebo že si omylem kus konfiguračního souboru smaže v editoru. V obou případech je to jen a jen jeho vina a je trapné svalovat vinu na nástroj - lhostejno, zda se jedná o YaST, *drak*, editor nebo cp
.
A zisti, ze distribucia si naklikane udaje niekam povedla uklada a potom si z toho generuje konfiguraky.
Ano, to se občas stává. Ale není to opět spíš vina uživatele, který používá nějaké nástroje, aniž by se snažil zjistit, co dělají? Nemluvě o tom, že v takovém případě bývá hned na začátku toho generovaného konfiguračního souboru velmi zřetelné upozornění, že tento soubor je generován, z čeho je generován a že se nemá editovat přímo. Pokud někdo edituje konfigurační soubor, aniž by si takový komentář přečetl a zařídil se podle něj, je to jeho chyba. Navíc v takovém případě většinou nástroj, který konfigurační soubor generuje, nechává pozměněné soubory na pokoji (zkušenost z praxe).
Pripadne sa vrta clovek v konfiguraku, a zisti, ze distribucia obsahuje upraveny soft, ktory tento konfigurak ignoruje.
Zajímavá konstrukce. Za tři a půl roku jsem se u SuSE (což je distribuce, kterou hlasatelé podobných myšlenek obvykle považují za ztělesnění všeho zla) s něčím takovým nesetkal. A i kdyby snad ano, nevidím jediný důvod, proč by tam potom ten konfigurační soubor vůbec byl. Nanejvýš jsem se setkal s tím, že konfigurační soubor byl trochu jinde než obvykle, ale to se vám stane i u programu, který si přeložíte ručně ze zdrojáků…
Celkově mi připadá, že žijete v zajetí mýtů a pověr o fungování tohoto typu distribucí. A co hůř, tyto mýty a pověry šíříte dál, aniž byste se obtěžoval zjistit, jak se věci mají ve skutečnosti.
Klikátka se mi nespouštějí sama od sebe, natož aby mi sama od sebe něco přepisovala. Dokonce si nejsem vědom ani toho, že bych ve spánku vstal z postele, došel k počítači, něco si tam překlikal a ráno o ničem nevěděl. Spíš bych řekl, že máte příliš bujnou fantazii… :-)Nejde o to, ze by se samo neco spoustelo, ale o to, ze kdyz to spustite vy a umyslne (coz jiste nekdy delate, kdyz chcete upravit nejake nastaveni), tak muzete prijit o rucne provedene upravy. A to se u grafickych (i jinych) nastroju deje a je to celkem logicke.
Viz výše. Stručně shrnuto: každý svého štěstí strůjcem. Přepíše-li si někdo sám a úmyslně (jak výslovně uvádíte) konfigurační soubor (což navíc často není tak jednoduché, jak to zvenčí vypadá), měl by nadávat sám sobě a ne to svádět na distribuci.Ne. Nekdy neni vyhnuti ("diky" chybam v konfiguracnich nastrojich apod.) a vy to musite udelat rucne, protoze jine reseni v danou chvili nemusi existovat (treba jedna verze konfiguracniho nastroje pro CUPS vcelku s prehledem ignorovala zadani jmena a hesla samboveho uzivatele - moc hezka ficurka, kdyz nutne potrebujete tiskout...). A pak silne pocitite ten rozdil, zda je konfiguracni soubor pripraveny pro rucni editaci (Slackware) nebo neni (Mandrake a spol, kde opravdu neco upravit nemusi byt snadne). Mam-li si vybrat distribuci, tak si (z meho pohledu celkem logicky) zvolim tu, u ktere vim, ze pri nejake chybe nebo neobvyklem pozadavku se nebudu muset jit hned povesit, nemaje jineho vychodiska. Tedy pujdu radeji do Slackware nez do Mandrake/Fedory nebo neceho podobneho. To je ovsem samozrejme muj pohled na vec a vy to asi vidite jinak. Krome toho nemam pocit, ze bych tu na nejakou distribuci nadaval. Jen se snazim naznacit, ze proste nektere veci odpovidaji mym predstavem vice a jine mene.
sed -i config '/^volba=/s/=.*$/=nová_hodnota/'tak se ostatní věci v konfiguráku nepřepíšou. Problém je ten, že spousta klikátek prostě znovu vygeneruje celý konfigurák...
Někdy mne napadá cynická myšlenka, jestli má ta přidaná hodnota ještě pořád kladné znaménko… :-)
Je to slepené dohromady a drží to, ale moc tam toho nenajdete.Jenze o to prave jde. Nevim, jestli to "drzi", ale ono to hlavne funguje a to zpusobem, o kterem si mohou jine distribuce nechat jenom zdat. Prakticky nic tam neni zbytecne, spousta veci je otazkou odkomentovani/zakomentovani par radku v konfiguracnich souborech, ktere jsou prehledne, logicke a jednoduche (a komentovane). Pripadne lenosi muzou pouzit konfiguracni programy. Taky je k tomu dost dobry navod (Slackbook). Zkuste v Mandraku nebo Debianu treba neco jednoduse pridat do startovacich skriptu. Zkuste to ve Slackwaru. Myslim, ze ten rozdil se neda prehlednout. Nedavno jsem se snazil rozdychat jeden ne uplne bezny program na Mandraku - uz z neho mam mindrak a nezbylo mi stejne, nez nasadit Slackware. Programu tam pravda neni mnoho, ale ty, ktere tam cekam, tam vesmes jsou, pripadne je doinstaluji z linuxpackages.net. A specialnejsi veci stejne v distrech nebyvaji a clovek je musi tak jako tak kompilovat.
Má takový Slackware smysl? Jak pro koho, poskládat si to můžete sami, dnes už to nepředstavuje takový problém,Aha. To bych tedy chtel videt. Nejde o poskladani, ale o to, jak to potom funguje, coz bez (dost velkych) skusenosti zvladnete jen tezko. Slackware ma dost podstatny smysl - je to distribuce pro lidi, kteri chteji mit pruzracny, prehledny, odladeny, bezproblemovy a spolehlivy (a vykonny) system. Ale bez prokompilovanych noci, bez "user-friendly" problemu (ruzne ty automounty apod.), bez milionu nepotrebnych souboru a programu. Taky drzi nektere uzivatele u Linuxu a ti diky nemu nemusi az tak rychle utikat k BSD.
Slackware ma dost podstatny smysl - je to distribuce pro lidi, kteri chteji mit pruzracny, prehledny, odladeny, bezproblemovy a spolehlivy (a vykonny) system. Ale bez prokompilovanych noci, bez "user-friendly" problemu (ruzne ty automounty apod.), bez milionu nepotrebnych souboru a programu.Pokud vám nevadí, že si to musíte celé skoro od nuly postavit sami a jinde to dostanete z velké části už v krabici… BSD drží pohromadě, je přehledné, už ve výchozím nastavení bezproblémové a celkem odladěné. Slackware?
Pokud vám nevadí, že si to musíte celé skoro od nuly postavit sami a jinde to dostanete z velké části už v krabici…Míra nutné práce na Slackware není tak velká, jak tvrdíte. Balíků je skutečně dost, když víte, kde hledat. Pokud si ale chcete vyhrát se systémem, získate jistě větší výkon a přehled o chování aplikací, než kdybyste sáhl po "krabicovém" balíku.
BSD drží pohromadě, je přehledné, už ve výchozím nastavení bezproblémové a celkem odladěné. Slackware?BSD? Chtělo by to asi vysvětlit, co pod tak abstraktním pojmem míníte. Ovšem není problém argumentovat i tak: Slackware Linux je často spojován právě s následníky 4.4BSD například pro jeho rc.d strukturu skriptů nebo pro držící se spojení s příkazovým řádkem. I on si udržuje vlastnosti, za které *BSD chválíte. Navíc má (jako každý systém založený na Linuxovém jádře) oproti *BSD jednu neocenitelnou vlastost - rozsáhlou podporu hardware v kernelu.
Slackware Linux je často spojován právě s následníky 4.4BSD například pro jeho rc.d strukturu skriptů nebo pro držící se spojení s příkazovým řádkem. I on si udržuje vlastnosti, za které *BSD chválíte.Tak jsem asi chválil něco jiného nebo mluvím o jiném Slacku. Drží pohromadě znamenalo, že tam nenajdete boty kde musíte hned něco ručně řešit protože máte v systému surový balík toho co se Volkerdingovi povedlo zkompilovat. rc.d skripty samozřejmě v BSD jsou a ve Slacku taky, ale je to IMHO trochu jiná třída. Ve FreeBSD se mi tedy nestalo, že bych v nich musel dělat nějaké radikální změny aby se to chovalo jak chci, tam mi stačí sáhnout do rc.conf. O čem celou dobu mluvím je, že Slackware je dílem jednoho Patricka Volkerdinga, který dokáže poskládat nějaké ty balíčky a připsat k tomu pár skriptů aby to něco dělalo, ale funkční a odladěný systém z toho už udělat nedokáže ani kdyby se rozkrájel, to už je na vás. O to stojíte?
Názory jsou od toho, aby se různily. Já Slackware po osmi letech opustil právě proto, že míra té nutné práce byla čím dál větší a stala se pro mne neúnosnou. Také jsem kdysi nedal na Slackware dopustit a argumentoval podobně jako někteří v této diskusi. Ale pak jsem zjistil, že značná část toho, co jsem tehdy vytýkal komfortnějším distribucím, jsou ve skutečnosti jen předsudky a určitý mentální blok…
Říká vám něco slovo klišé? :-)
Říká vám něco slovo klišé? :-)Klise neni nutne nepravdive, pouze osoupane; tohle je spis klasicka povera ;)
Jinak ve významu "klišé" nepravdivost vůbec nefiguruje :_)
Jistě, volba distribuce je otázkou osobního vkusu a potřeb. Nedávno jsem si (opět) přečetl poučnou knihu "Umění programování v Unixu" od ERS a celou dobu na mne dýchala jedna myšlenka - KISS. KISS - "Keep It Simple, Stupid!". Neboli je třeba držet věci tak jednoduché jak je to jen možné, ale ne jednodužší. Slackware je podle mého názoru velmi jednoduchý, žádná ACL, žádné složité init scripty, žádné položky /etc/periodic (nebo /etc/cron.d), žádné pam moduly a samozřejmě žádný velký archív sw. Pokud výše uvedené vlastnosti nepotřebuji, mohu používat Slackware. Pokud ale takové vlastnosti OS potřebuji, jsem v kategorii "příliž jednoduché" a sáhnu po některé jiné distribuci. Jak prosté.
Vzhledem k tomu, že pro většinu mých potřeb Slackware je dostačující a proto pro mne samozřejmě smysl má...
1. Davam alsu, stahuje mi a instaluje alsa-driver pro jadro 2.4, proc kdyz pouzivam 2.6 ??
2. Zivotne dulezite balicky pro me (mplayer) maji urcite zavislosti a spousta jich chybi ??? Chci mplayer se vsemi moznostmi, a ne jen to co mi nabidne distro (neco jako USE flag v gentoo, nebo vlastni kompilace)
3. alsu jsem premluvil k chodu, nicmene chovase divne
4. KDE aplikace padaji
5. Firefox nejizdi tyden.
6. Formatuji ... mozna priste...
Tak jsem se vratil ke slacku, jeste ted testuji gentoo, ale myslim, ze slack to stejne vyhraje.