Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Why do you use the TRANSACTIONAL keyword now when Maria is not yet transactional? In the current development phase Maria tables created with TRANSACTIONAL=1 are crashsafe and atomic but not transactional because changes in Maria tables can't be rolled back with the ROLLBACK command. As we will make Maria tables fully transactional in a relatively short time frame we think it's better to use the TRANSACTIONAL keyword now so that applications don't need to be changed later. Tables marked with TRANSACTIONAL=1 will gain more transactional features with each Maria release. We expect these tables to be fully transactional (in the traditional sense) when we reach Maria 2.0.Takže ano, v budoucnu by Maria opravdu měla podporovat transakce.
Typicky pro komentáře budete potřebovat jednoznačné identifikátory, ...Od toho mám (nejen) v MySQL funkci AUTO_INCREMENT
..., nebo zda si je databáze spravuje interně sama.Proto jsem také uvedl to "v SQLkovém smyslu START TRANSACTION / COMMIT".
Od toho mám (nejen) v MySQL funkci AUTO_INCREMENTA ta funkce dělá něco jiného, než že operaci získání aktuální hodnoty, přičtení jedničky a uložení a navrácení upravené hodnoty provede buď celou nebo vůbec a bez ovlivnění jinými souběžně probíhajícími operacemi? Tedy přesně to, co dělají transakce? Transakce není jenom to, co programátor jako transakci explicitně označí.
Proto jsem také uvedl to "v SQLkovém smyslu START TRANSACTION / COMMIT".
BEGIN TRANSACTION
, COMMIT
a ROLLBACK
.
K tomu nepotřebujete v programech transakce opakovat, stačí „jen“ správně označovat začátky a konce transakcí.
Tím opakováním zřejmě myslel situaci, kdy transakce na DB selže.
Mel bych par upresneni. Jednak podle mych informacich Jim Starkey odesel sam, stejne tak jako Monty a Marten. Verze 5.4 vysla, neb bylo treba zafixovat radu veci a zaintegrovat patche (napr. od googlu), na ktere MySQL pred koupi SUNem kaslalo. Proto vznikla verze 5.4, ktera jeste neni GA, ale resi radu problemu. Jednoduse receno je treba uklidit binec, ktery v developmentu MySQL byl a jeste je po panovi, ktery si ted vsude stezuje.
Co se tyce odchodu, tak rada lidi z MySQL tymu odesla k Montymu, ale rada jich zustala a nadale pracuji na novych vlastnostech. Navic do tymu pribyli lide, kteri pracovali na High Avalability DB a JavaDB. Takze bych to tak drasticky nevidel.
Tiskni
Sdílej: