Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Phoronix.com se chystá položit společnosti NVIDIA různé otázky týkající se Linuxu. Několik jich bylo zveřejněno -- pokud vás napadají další, neváhejte se o ně podělit a možná na ně dostanete odpověď.
Tiskni
Sdílej:
a to bude přibližně až naprší a uschne).
Oficiálně: V ovladačích je nalinkován software od různých contributorů a ti si jeho otevření nemusí přát a bla, bla, bla. Na otázku proč teda neotevřou jen tu jejich část zatím nebyla nikde dána odpověď (Pokuď je mi teda dobře známo).
Neoficiálně: Tak na to je několik teorií. Nejpravděpodobnější asi bude, že si chrání své Know-How(asi hlavně před ATI). Dále jsou teorie, že využívají nelegálně něčí kód a že by to otevřením prasklo, že je jejich kód napsán tak prasácky, že ho radši ani neukazují, že používají SW hacky a nečestné techniky(, které už několikrát praskly, ale na jiné platformně), že postupně vyjímají podporu pro starší karty a nutí tak ke koupi novějších(jednou jsem dokonce četl, že prej postupně starší karty v novějších verzích záměrně zpomalují aby tak byl alespoň nějaký tlak pro koupi nového HW, ale to bude dle mého názoru blbost, i když kdo ví s nVidií), aby měli vývoj a to co se bude a nebude podporovat pod kontrolou jen oni, atd., atd. Myslím si, že na každé z těch teorií něco bude.
... že postupně vyjímají podporu pro starší karty a nutí tak ke koupi novějších...
Tomu by som aj veril. Mám GeForce 7300, nové ovládače vychádzajú pár krát do roka, ale žiadne zlepšenie nepozorujem
že postupně vyjímají podporu pro starší karty a nutí tak ke koupi novějších(jednou jsem dokonce četl, že prej postupně starší karty v novějších verzích záměrně zpomalují aby tak byl alespoň nějaký tlak pro koupi nového HW,Spíš je to postranní efekt, který se v daném případě jeví jako užitečný (tak proč alokovat prostředky na odstranění
For those of you monitoring this thread in the hopes of receiving status updates: Alan Cox very recently committed a set of supporting changes to HEAD (see http://svn.freebsd.org/viewvc/base?v...evision=195649). John plans on updating his branch over the next few days. I'll probably have to resolve the pending driver updates against a current snapshot at that point, retest and debug any problems (as time permits). So while it will likely still be a while before there is a FreeBSD snapshot/release and BETA driver for you to test, progress is still being made.Jinak souhlas, že nouveau jsou dobré ovladače, ale taky mi schází opengl (hlavně kvůli KDE, protože s xrenderem je to nepoužitelný) a video ...
ale taky mi schází openglNo, neoficiálně už na tom valila i OpenArena(s nv50 čipy), takže pokud se neštítíš gdb a hlášení/opravování budů, s chutí do Galium3D.
hlavně kvůli KDE, protože s xrenderem je to nepoužitelnýJá to mám přesně naopak. GNOME mi valí s XRendrem naprosto božsky(i když to valí úctyhodně na mém počítači i s vesou). No min. srovnatelně rychle jako s proprietárním driverem.
a videoXv jede v pohodě. Jen má možná trošičku větší nároky a ještě není vyřešena synchronizace(ale tearing mi nikdy nevadil). Na HW. akceleraci streamů(VDPAU) bude potřeba uzavřené ovladače ještě pěkně dlouho, protože o tom ještě ani nikdo nepřemýšlel.
Já to mám přesně naopak. GNOME mi valí s XRendrem naprosto božsky(i když to valí úctyhodně na mém počítači i s vesou). No min. srovnatelně rychle jako s proprietárním driverem.Já myslel KDE s composite. To s xrenderem a nouveau ovladači je ještě horší než s proprietárními, obzvláště např. minimalizace oken = něco víc než slideshow