Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
a to bude přibližně až naprší a uschne).
Oficiálně: V ovladačích je nalinkován software od různých contributorů a ti si jeho otevření nemusí přát a bla, bla, bla. Na otázku proč teda neotevřou jen tu jejich část zatím nebyla nikde dána odpověď (Pokuď je mi teda dobře známo).
Neoficiálně: Tak na to je několik teorií. Nejpravděpodobnější asi bude, že si chrání své Know-How(asi hlavně před ATI). Dále jsou teorie, že využívají nelegálně něčí kód a že by to otevřením prasklo, že je jejich kód napsán tak prasácky, že ho radši ani neukazují, že používají SW hacky a nečestné techniky(, které už několikrát praskly, ale na jiné platformně), že postupně vyjímají podporu pro starší karty a nutí tak ke koupi novějších(jednou jsem dokonce četl, že prej postupně starší karty v novějších verzích záměrně zpomalují aby tak byl alespoň nějaký tlak pro koupi nového HW, ale to bude dle mého názoru blbost, i když kdo ví s nVidií), aby měli vývoj a to co se bude a nebude podporovat pod kontrolou jen oni, atd., atd. Myslím si, že na každé z těch teorií něco bude.
... že postupně vyjímají podporu pro starší karty a nutí tak ke koupi novějších...
Tomu by som aj veril. Mám GeForce 7300, nové ovládače vychádzajú pár krát do roka, ale žiadne zlepšenie nepozorujem
že postupně vyjímají podporu pro starší karty a nutí tak ke koupi novějších(jednou jsem dokonce četl, že prej postupně starší karty v novějších verzích záměrně zpomalují aby tak byl alespoň nějaký tlak pro koupi nového HW,Spíš je to postranní efekt, který se v daném případě jeví jako užitečný (tak proč alokovat prostředky na odstranění
For those of you monitoring this thread in the hopes of receiving status updates: Alan Cox very recently committed a set of supporting changes to HEAD (see http://svn.freebsd.org/viewvc/base?v...evision=195649). John plans on updating his branch over the next few days. I'll probably have to resolve the pending driver updates against a current snapshot at that point, retest and debug any problems (as time permits). So while it will likely still be a while before there is a FreeBSD snapshot/release and BETA driver for you to test, progress is still being made.Jinak souhlas, že nouveau jsou dobré ovladače, ale taky mi schází opengl (hlavně kvůli KDE, protože s xrenderem je to nepoužitelný) a video ...
ale taky mi schází openglNo, neoficiálně už na tom valila i OpenArena(s nv50 čipy), takže pokud se neštítíš gdb a hlášení/opravování budů, s chutí do Galium3D.
hlavně kvůli KDE, protože s xrenderem je to nepoužitelnýJá to mám přesně naopak. GNOME mi valí s XRendrem naprosto božsky(i když to valí úctyhodně na mém počítači i s vesou). No min. srovnatelně rychle jako s proprietárním driverem.
a videoXv jede v pohodě. Jen má možná trošičku větší nároky a ještě není vyřešena synchronizace(ale tearing mi nikdy nevadil). Na HW. akceleraci streamů(VDPAU) bude potřeba uzavřené ovladače ještě pěkně dlouho, protože o tom ještě ani nikdo nepřemýšlel.
Já to mám přesně naopak. GNOME mi valí s XRendrem naprosto božsky(i když to valí úctyhodně na mém počítači i s vesou). No min. srovnatelně rychle jako s proprietárním driverem.Já myslel KDE s composite. To s xrenderem a nouveau ovladači je ještě horší než s proprietárními, obzvláště např. minimalizace oken = něco víc než slideshow
Tiskni
Sdílej: