Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
To verify this, yes, I can vouch for Sasha. He is a long-time kernel developer and has been helping with the stable kernel releases for a few years now, with full write permissions to the stable kernel trees.Jinak se tam MS dostal. Jedina nesouhlasna reakce byla od nejakeho picuse, ktery mel potrebu psat, m$ a tak.
A už je to tady, Microsoft se ještě bude tvářit, že vynalezl Linux, podobně jako spoustu jiných věcí
Mírni slovník. Microsoft přispěl do Linuxu víc než ty i víc než většina tzv. linuxových firem.zkus zapojit mozek jestli ho najdes mozna ti dojde na co reagoval...
O věcech, které se týkají všech se diskutuje v uzavřených diskusích určených jen proFTFYvybranou společnostřešení zneužitelných bezpečnostích problémů, u kterých nechceme, aby se rozkecávaly na veřejnosti.
u kterých nechceme, aby se rozkecávaly na veřejnosti.
V tom je právě ten problém. Microsoft stále je (alespoň na některých trzích) konkurentem GNU/Linuxu a svobodného softwaru obecně. A sdílet citlivé/zneužitelné informace s konkurencí není v tvém zájmu.
V tom je právě ten problém. Microsoft stále je (alespoň na některých trzích) konkurentem GNU/Linuxu a svobodného softwaru obecně. A sdílet citlivé/zneužitelné informace s konkurencí není v tvém zájmu.Na tom listu už jsou před MS i firmy jako Google a Oracle. A koneckonců distra si taky konkurují nazvájem. IMO kdyby někdo z nich zkoušel informace z tohoto ML použít v rámci konkurenčního boje, následoval by hodně velkej shitstorm. A nedává to smysl, když vemeš v úvahu, že se to týká infrastruktury jich všech. Nejsem obecně zastánce MS, ale zrovna tohle bych fakt neřešil. To spíš bych zaměřil pozornost, jestli nedochází k nějakému Extend v rámci WSL2.
Distribuce si sice konkurují mezi sebou, ale pořád je to GNU/Linux a svobodný software. Oracle sice třeba může někam natlačit svoji DB místo PostgreSQL, ale to mi pořád přijde řádově méně nebezpečné než to, co může dělat Microsoft. A že by třeba Oracle poškozoval GNU/Linux, aby prodal více Solarisu, to je taky dost nepravděpodobné (spíš to vypadá, že Solaris už jen tak dožívá a nic moc s ním dělat nechtějí).
Mimochodem MS stále nevrací peníze za nevyužité licence k Windows (když nesouhlasím s EULA) a zároveň téměř nejde koupit počítač v běžném obchodě, aniž by člověk musel platit daň Microsoftu. Změnit tohle jednoznačně je v jeho moci, ale přesto to neudělal. Tak ať si tu nikdo nenalhává, že si ta firma změnila a chová se líp. Nechová – akorát má lepší marketing. A tlačit uživatele k přechodu z proprietárního softwaru do proprietárního cloudu rovněž není žádné zlepšení – naopak je to horší.
V klidu. Toto je teprve jenom fáze Extend. Extinguish přijde až později.
Tiskni
Sdílej: