Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Polský Mniów je pěknou ukázkou šetření peněz díky používání open source. Na 22 desktopových počítačích na úřadech se používá OpenOffice.org a software Mozilly; jen na čtyřech má své místo proprietární kancelářský software. Na serverech běží CentOS a interně se jako formát dokumentů používá ODF. ODF je pak, kdykoliv je to možné, používáno i při styku s okolím. Více na OSOR.eu.
Tiskni
Sdílej:
OOo 3.0 používá jako výchozí verzi 1.2, s tím, že se starší je kompatibilní. Rozhodně používej 1.2, sice ti nepůjde otevřít ve starších verzích, ale to snad u OpenSource není problém, když upgrade je zadara
ODF 1.1/1.0 vytvorene z OpenOffice.org 3 je podla online validatorov zhodne s ISO 26300:2006. Kludne vyskusaj dokument v jednom z validatorov:
http://tools.services.openoffice.org/odfvalidator/
http://opendocumentfellowship.com/validator
ODF 1.2 nie je totozne s ISO 26300:2006 a pokial potrebujes vytvarat dokumenty splnajuce ISO normu, odporucam ODF 1.2 nepouzivat. Problem tiez je, ze ODF 1.2 zatial nebolo schvalene ani v ramci OASIS (a samozrejme ani v ISO), aj ked sa schvalenie planuje uz skoro rok. Kedze sa to tolko natahuje, obavam sa, ze ODF 1.2 bude mat nakoniec trochu inu podobu, ako je v OpenOffice.org 3.
Mimochodom, Microsoft Office 2007 Service pack 2 bude mat implementovane ODF 1.1:
http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Word#Third_party_formats
Par informacii o verziach ODF pouzivanych v roznych programoch najdes napriklad tu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_OpenDocument_software#OpenDocument_Format_version_in_exported_files
Tohle moc dobře znám. Problém totiž je, že na všech počítačových školeních učí, jak dělat konkrétní věci, místo toho, jak věci fungují. Takže takto vzdělaný člověk si pak myslí, že ta konkrétní věc se dělá všude stejně a všude daný výsledek bude fungovat.
Nicméně i s jediným správným softwarem takový BFU může narazit: Člověk si udělal 500MB prezentaci v PowerPointu, a pak se divil, že někde mají starší verzi PowerPointu, jinde jej nemají vůbec a tam, kde mají tu správnou verzi, tak tam jim na to nestačí hardware.
Nicméně i já vím o úřadu, kde se zcela běžně používá OOo s ODF a problémy s tím v zásadě nejsou. Že se při importu wordovského dokumentu rozhodí rozvržení nikoho netrápí, protože úředníci stejně píší stylem psací stroj a na export jsou poučeni, jak ukládat před odesláním do jiného formátu.
Nicméně teoreticky existuje účinná obrana před nekompatibilními formáty: Buďto se na podatelně prohlásí, že se Word nepřijímá, nebo se začne důsledně zpoplatňovat práce spojená s poskytováním informací. Na oba dva postupy existuje velmi silná opora ve Sbírce zákonů.
Zajímavé, že to Smachjl nenaučí mámu sám. Vyzkoušejte si takovéto školení učit.
To ovsem neni problem toho Polskeho uradu. Oni lidem posilaji standardni format se kterym mohou pracovat aniz by museli cokoliv investovat a neni vazany na zadny operacni system. Pokud je ale uzivatel nevzdelanej, neinformovanej nebo neschopnej si poradit (napr. zeptat se nekoho kdo tomu rozumi) tak to neni nic co by mel resit ten urad.
Hmm a preco jej radsej nenastavis ako predvoleny format dokumentov nejaky iny ? Staci cez menu Nastroje / Volby / Nacist-Ulozit zmenit predvoleny format napriklad na RTF alebo DOC ... podla potreby. Vdaka takemuto nastaveniu by sa uz nemusela o format vobec starat (pokial teda komunikuje iba s "Microsoft uzivatelmi").