Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Polský Mniów je pěknou ukázkou šetření peněz díky používání open source. Na 22 desktopových počítačích na úřadech se používá OpenOffice.org a software Mozilly; jen na čtyřech má své místo proprietární kancelářský software. Na serverech běží CentOS a interně se jako formát dokumentů používá ODF. ODF je pak, kdykoliv je to možné, používáno i při styku s okolím. Více na OSOR.eu.
Tiskni
Sdílej:
OOo 3.0 používá jako výchozí verzi 1.2, s tím, že se starší je kompatibilní. Rozhodně používej 1.2, sice ti nepůjde otevřít ve starších verzích, ale to snad u OpenSource není problém, když upgrade je zadara
ODF 1.1/1.0 vytvorene z OpenOffice.org 3 je podla online validatorov zhodne s ISO 26300:2006. Kludne vyskusaj dokument v jednom z validatorov:
http://tools.services.openoffice.org/odfvalidator/
http://opendocumentfellowship.com/validator
ODF 1.2 nie je totozne s ISO 26300:2006 a pokial potrebujes vytvarat dokumenty splnajuce ISO normu, odporucam ODF 1.2 nepouzivat. Problem tiez je, ze ODF 1.2 zatial nebolo schvalene ani v ramci OASIS (a samozrejme ani v ISO), aj ked sa schvalenie planuje uz skoro rok. Kedze sa to tolko natahuje, obavam sa, ze ODF 1.2 bude mat nakoniec trochu inu podobu, ako je v OpenOffice.org 3.
Mimochodom, Microsoft Office 2007 Service pack 2 bude mat implementovane ODF 1.1:
http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Word#Third_party_formats
Par informacii o verziach ODF pouzivanych v roznych programoch najdes napriklad tu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_OpenDocument_software#OpenDocument_Format_version_in_exported_files
Tohle moc dobře znám. Problém totiž je, že na všech počítačových školeních učí, jak dělat konkrétní věci, místo toho, jak věci fungují. Takže takto vzdělaný člověk si pak myslí, že ta konkrétní věc se dělá všude stejně a všude daný výsledek bude fungovat.
Nicméně i s jediným správným softwarem takový BFU může narazit: Člověk si udělal 500MB prezentaci v PowerPointu, a pak se divil, že někde mají starší verzi PowerPointu, jinde jej nemají vůbec a tam, kde mají tu správnou verzi, tak tam jim na to nestačí hardware.
Nicméně i já vím o úřadu, kde se zcela běžně používá OOo s ODF a problémy s tím v zásadě nejsou. Že se při importu wordovského dokumentu rozhodí rozvržení nikoho netrápí, protože úředníci stejně píší stylem psací stroj a na export jsou poučeni, jak ukládat před odesláním do jiného formátu.
Nicméně teoreticky existuje účinná obrana před nekompatibilními formáty: Buďto se na podatelně prohlásí, že se Word nepřijímá, nebo se začne důsledně zpoplatňovat práce spojená s poskytováním informací. Na oba dva postupy existuje velmi silná opora ve Sbírce zákonů.
Zajímavé, že to Smachjl nenaučí mámu sám. Vyzkoušejte si takovéto školení učit.
To ovsem neni problem toho Polskeho uradu. Oni lidem posilaji standardni format se kterym mohou pracovat aniz by museli cokoliv investovat a neni vazany na zadny operacni system. Pokud je ale uzivatel nevzdelanej, neinformovanej nebo neschopnej si poradit (napr. zeptat se nekoho kdo tomu rozumi) tak to neni nic co by mel resit ten urad.
Hmm a preco jej radsej nenastavis ako predvoleny format dokumentov nejaky iny ? Staci cez menu Nastroje / Volby / Nacist-Ulozit zmenit predvoleny format napriklad na RTF alebo DOC ... podla potreby. Vdaka takemuto nastaveniu by sa uz nemusela o format vobec starat (pokial teda komunikuje iba s "Microsoft uzivatelmi").