Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »MNOHO vyvojaru by si opravdu melo uvedomit, ze pokud si budou svym pocinanim jen dokazovat, jak jsou dobri v splacani neceho, nikomu tim neprospeji...
A čemu to vadí? Komu by měli prospívat? Prostě svobodně dělají co je baví. Výrobců aut je taky spousta, různých druhů a kvality a co? Zakážeme jim to? Proč pro Boha? Když se jim chce s tím dělat ať se s tím dělají - vás nikdo nenutí to používat.A presne to jsem mel na mysli, kdyby neexistovali, zbylo by vice casu pro ty (jak rikate) dva hlavni proudy a vydelal by jak vyrobce tak predevsim i zakaznikNesouhlasím, ale dneska už nemám chuť ani sílu o něčem ještě flamovat, takže se prosím spokojte jenom s tímto prohlášením
Zas tých mainstreamových distribúcií nie je tak veľa - veľká päťka (Ubuntu, Mandriva, Suse, Fedora, Debian) a za ňou v závese ešte dve solídne distribúcie (Gentoo, Slackware). Ostatné sú len klony, odvary, individuálne pokusy a pár úzko špecifických distribúcií, aj keď tu je škoda používať pojem distribúcia.LOL! Specielně mě dostala ta poslední věta napsaná hned po výčtu "velké pětky" ze které jsou hned tři distra klony něčeho jiného a čtvrtá k tomu nemá až tak moc daleko ;) A ten předobraz tam chybí. Když už, tak by ta velká pětka měla vypadat nějak jako: RedHat, Debian, Slackware, Suse a Gentoo. Ale to už je celkem jedno, klidně by to mohla bejt i velká dvacítka nebo padesátka, když to bude někdo používat a bude mu to vyhovovat, ne?
To je pořád dokola. Lidi se neshodnou ani na tom, zda se má Linux nějak masově prosazovat mezi BFU (já si to např. nemyslím, a pokud ano, tak to mají dělat jmenované firmy, kterým se platí za podporu, etc., nikoli my), natož jakými prostředky.Myslím, že dnes se většina lidí o toto snaží. Proč by jinak přibývalo klikacích distribucí?
Příklad: Naimplementuješ třeba někde chování stejné, jako je v MS Windows. Někdo ti řekne, že to je úžasné, protože lidi snáz přejdou. Někdo jiný ti řekne, že to předtím fungovalo správně a že když bude GNU/Linux stejný jako MS Windows, tak bude stěží lepší než MS Windows.A to je právě to co by nebylo správné. Nejde o to jaké chování to bude mít, ale aby každý pořítač s Linuxem s nímž přijde BFU do styku se choval VŠUDE STEJNĚ. Stačilo by tak málo.. jedna položka ve správci přihlášení s JEDNÍM všude stejným názvem, která by spustila např. Gnome se stejným nastavením a stejným chováním jako všude jinde. Někdo možná namítne, proč Gnome, když KDE je lepší? Ale já řikám, že neni až tak důležitá dokonalost jako jedno a totéž chování.
Stačilo by tak málo.. jedna položka ve správci přihlášení s JEDNÍM všude stejným názvem, která by spustila např. Gnome se stejným nastavením a stejným chováním jako všude jinde.Jde o to volbu, možnost mít "to samé" kdekoliv. My dva to neoceníme, ale garantuji Vám, že sekretářka, manažer či uklízečka tuto volbu u každého počítače s Linuxem ocení.
Linuxovému světu by prospělo, kdyby vývojáři pochopili, že to co je považováno za největší výhodu, tedy možnost volby a různorodost je právě největší překáška k tomu, aby se Linux mohl reálně prosadit.Už první věta popírá sama sebe.
Tiskni
Sdílej: