Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Korupce je zkrátka všude a M$ má dost prostředků na uplácení.Ktoré im sami dobrovoľne dávame (napríklad pri nepodseknutých OEM licenciách, platením korporáciam/podnikateľom ktoré idú na MS....)
slabou interoperabilitu.Ehm. Myslíš na OSS/FOSS softvéry, ktorý sa snaží pretláčať otvorené štandardy ako .ODS pričom aj EU oficiálne (teraz neviem ktorím nariadením) nariaďuje na úradoch otvorené štandardy. Tú interoperabilitu?
chybějící funkčnost, nedostatek použitelnostiA to ako si mysleli, že bude všetko zadarmo? Na tú špeciálnu funkciu, ktorá by bola niekde oficiálne daná ajťakom malo byť výberové konanie a proste by sa tá funkcia doprogramovala a dala do upstrému. A áno, špeciálnu funkciu píšem pretože všetko v všeobecné(no dosť vecí) už na FOSS softvéry ide (tj čo často požadujú väčšina populácie len to má iné GUI alebo to nemá GUI lebo to nieje potreba). V prípade ovládačov by boli požadované trvalo podporované ovládače pri nákupe v nejakom upstreame, (cups.org, www.kernel.org, cgit.freedesktop.org,...) Proste kto chce riešiť rieši, kto nie hľadá dôvody. A áno ide o peniaze daňových poplatníkov (do vrecka MS).
uživatelé si stěžovali na chybějící funkčnost, nedostatek použitelnosti a slabou interoperabilitu.Translation to simple language: Nemuzu tam najit tu ikonu Internetu, modre "e"; nemuzu parit moji oblibenou hru, kterou hraju doma na Windows a nemuzu pouzivat ICQ klienta; kdyz mi nekdo posle nejakej Windows-Only format, nemuzu ho otevrit a slysel jsem, ze kazdej Linux je uplne jinej, takze spolu nespolupracujou (pozn. pokud se to interoperabilitou mysli opravdu Interoperability is a property referring to the ability of diverse systems and organizations to work together (inter-operate) [wikipedia]). No, tak s Windows urcite ihned najdou "e" pro Internet, ty hry si tam asi taky zahraje, akorat s tou interoperabilitou to bude u Windows asi slabsi, kdyz je kazda verze Windows uplne jina. P.S.: Vcera jsem objevil zajimavej trik na Windows 7 - clovek napise \\server\ a windows misto CIFS/SMB share ukazou webdav share. Super.
Tys asi nikdy nedelal s koncakama co ?Ne jen dělal, dělám.
Jenze protoze HR jsou jeste vetsi dementi nez standardni BFU, tak takovy s klidem prijimaj. 99% zajemcu o praci bych vykop pehem 5ti minut, protoze lezou na misto na ktery nemaj ani zakladni znalosti.A o tom to je. Což ovšem nic nemění na tom, že to je trapná výmluva, protože školit prostě bude chtít i MS Office 2007/2010, protože to je "taky přeci" úplně něco jiného. Takže vysoké náklady na školení kvůli Linuxu? To těžko. Btw 5ti se nepíše (je to prostě špatně). Stačí 5, to "ti" vyplyne z kontextu, případně napsat slovem, což je skoro stejně dlouhé a správně. Na gramatiku obvykle seru, ale tohle nemám rád
Nedovedu si predstavit co urednik na ministrerstvu dela na pc krom otevreni nejakeho dokumentu a jeho studia pripadne nejake korekce.
Takovy urednik vyuzije maximalne nekolik procent funkci jakehokoli kancelarskeho baliku.
Na uradech je prisna polici a urednik si nic instalit nemuze tak na nepodporu sw se ouradi vymlouvat nemohou.
Cele je to lobby ms tak jako nedavno zalobovali vyrobci balene vody ze chlorovana voda z kohoutku je rakovinotvorna.
A ja si to predstaviť viem Kde je byrokracia, tam sú tabuľky, a teda tabuľkový kalkulátor, ktorý sa však nepoužíva na výpočty, ale na obyčajné tabuľky, nazvime ich údajové, evidenčné. No. A fantázia nadriadených je nekonečná, čo sa týka požiadaviek na rôzne preskupovanie tabuliek a údajov v nich, človeku koľkokrát ide z toho hlava kolem. A tak som videl pár borcov, ktorí naozaj váľali s Excelom tak, že som čubrnel.
Protože linux používám, tak musím říct, že kvalita linuxu je rok od roku lepší. Přesto bych uvítal, kdyby vývoj programů nebyl tak překotný a víc se věnovali vyladění toho, co už je.Ale v tom ti přece nikdo nebrání, ani to osobně dělat, ani to financovat :).
Měl jsem legálně stažené Windows 7 (zkušební verze) a lítaly stejně jako KDE. S KDE se navíc dalo intuitivně pracovat.Osobně (disclaimer: můj názor může být úplně špatný, a Andrej se pravděpodobně ozve, že je) ve stabilitě víc věřím Gnome, ale třeba i LXDE, i když to není tak vychytané.
Prostě se vybere jedno prostředí, jednotná SW výbava, odladí, nainstaluje. Ouřada nemá šanci cokoli doinstalovat, pozměnit.Já si hlavně myslím, že pro úřady by bylo vhodné nechat si distribuci mírně doladit na míru tak, aby ten tvůj "ouřada" měl okamžitě po ruce všechno, co potřebuje k práci. Tedy jeho prostředí by se od běžného domácího desktopu mělo mírně lišit. Ale to je opět jen můj názor.
Pokud začnou ouřadi prskat, že jim nejde ICQ, facebook, Skype, hry, YouTube, udělá se personální audit.Ideální. A pokud je potřeba vnitrofiremní komunikace, nasadit Jabber, ale i ten vyladit tak, aby šel používat víceméně výhradně k práci. Na zbytek, ať si pořídí mobil.
Tiskni
Sdílej: