OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zákony jsou takové, jaké si je diktuje Svatý Trh. Tržní síly nám totiž tak nějak prorostly i tam, kam vůbec nepatří - zprivatizovaly si politiku, parlamenty, státy.... To přece chcete, ne? Totální Trh.
Co mi to jen připomíná?
"Chcete totální válku?"
"Chceme, chceme!"
"Válku totálnější než jakákoliv předtím?"
"Ano! Ano!"
"Sláva! Sláva!"
..a les zdvižených paží radostně vítal lepší budoucnost..
Autoři Nepomuku by měli konečně udělat jednu správnou věc - trvat na jeho odstranění z KDE - všem by se ulevilo.+1
Ne, žebychom kecy o IP často neslýchaly z úst amerických neocons ve spojeni z "free market" a pod. Rádi tyhle pojmy využívají k ovládání lidí. Ale jak napsal někdo předemnou, z volným trhem a dobrovolnou lidskou spoluprácí koncept duševního vlastnictví nemá NIC společného.
Autoři Nepomuku by měli konečně udělat jednu správnou věc - trvat na jeho odstranění z KDE - všem by se ulevilo.Heh, čekal jsem, kdy se tohle objeví
Autoři Nepomuku by měli konečně udělat jednu správnou věc - trvat na jeho odstranění z KDE - všem by se ulevilo.
Ačkoli sám Nepomuku a souvisejícím službám sám nemůžu přijít na jméno, nemyslím si, že jejich úplné odstranění by byl správný krok. Správnou cestou je IMHO modularizace, tj. to, aby ty věci v KDE sice byly, ale ten, kdo je nechce a nepotřebuje, je instalovat nemusel.
Dnešní situace je bohužel naprosto zoufalá: Nepomuk se dá sice vypnout, ale musí se to udělat na dvou místech a i pak mi (1) pořád běží nějaký proces jménem nepomukserver
, (2) KDE chvíli po spuštění vyhodí tři varování, že Nepomuk neběží, (3) kmain není schopen ani prostého vyhledávání mailu ve folderu podle subjectu. S Akonadi je to ještě horší, to se vypnout nedá vůbec (nepočítám-li ruční odstřelení) a odinstalovat ho lze jen za cenu porušení závislostí nebo odinstalování poloviny aplikací.
nano ~/.config/akonadi/akonadiserverrc
[QMYSQL]
Name=akonadi
Host=
Options="UNIX_SOCKET=/export/home/jyrki/.local/share/akonadi/socket-decesaris1/mysql.socket"
ServerPath=/usr/bin/mysqld
StartServer=false
[Debug]
Tracer=null
[%General]
Driver=QMYSQL
da se vypnout pres editaci konfiguraku kde se zmeni startserver z true na false
Díky za tip, určitě to vyzkouším.
Nicmene me stve stav KDE4 obecne
Mně vadí hlavně ta absence modularity. Pokud bych z KDE mohl používat jen kwin, plasma desktop a základní aplikace, byl bych naprosto spokojen. Jenže vývojářům bohužel nedošlo, že existují uživatelé, kteří nechtějí, aby jim na pozadí běžela spousta démonů, které nepotřebují, protože když jednou za uherský rok potřebují vyhledávat v mailech, tak si tu chvíli navíc rádi počkají. Teď se snad blýská na lepší časy, ale asi to ještě bude nějakou dobu trvat.
Tiskni
Sdílej: