Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
My ho nechceme! Jděte pryč!Zvlášť, když bude e-mail v samostatné aplikaci...
Nějaké doporučení?Firefox
Vzhledem k tomu, že první verze Opery bude jen trochu jiné Chromě, myslím, že není ani taková škoda, že pro Linux nebude. Přechod na WebKit/Blink považuju celkově za rozumné řešení. Presto bylo sice asi nejštíhlejší jádro, díky čemuž šla Opera provozovat po troše nastavování i na počítačích, kde se Chrome a Firefox stěží rozjely, ale nekompatibilita se stránkami byla asi největší nevýhoda Opery. A asi ani není dlouhodobě udržitelné pro tak malou firmu udržovat vlastní jádro v tak konkurenčním prostředí, kde jsou s příchodem HTML5 apod. na jádro kladeny čím dál větší nároky.
Nejlepší by bylo udělat identickou Operu s jiným jádrem a pořád ještě doufám, že tak do roka se dopracují ke stejné funkcionalitě. Mail v Opeře jsem nikdy nepoužíval, takže to dokážu oželet. Chybějící RSS bych ještě překousl. Ale pokud z toho udělají fakt druhé Chromě, tak se budu muset s Operou po více než 10 letech rozloučit. Už jsem na zkoušku používal Firefox, ale ani po nainstalování x rozšíření to nebylo ono. Byla by to bolestná cesta, ale po konci Opery asi nejschůdnější.
Opera byla super, ale jen do verze 9.něco (poslední, co měla ještě modrý vzhled a ne tu šedočernou hrůzu, co byla na tehdejším populárním rozlišení 1024x768 silně nepoužitelná), od té doby to stojí za vyliž pr. Opera mini, mobile byla lepší, do verze s černým byla bezchybná, bílá padá, je pomalá, má problémy s načítáním textu. I ergonomie se zhoršila.
Máte nějaké tipy na prohlížeč, který by měl gui rychlé jako chrome, rozšiřitelnost jako firefox a paměťové nároky jako opera?
Na android by mi stačilo něco primitivního co zvládá offroad mode.
Tiskni
Sdílej: