Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Smírčí výbor Evropského parlamentu se včera dohodl s Radou EU na kompromisu ve věci odpojování od Internetu. Nový kompromis mluví obecně o nutnosti respektovat lidská práva a svobody (podle Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod). Opatření týkající se přístupu koncových uživatelů k Internetu musí respektovat presumpci neviny a právo na soukromí. Musí být garantováno předchozí spravedlivé a nestranné řízení (vypadlo však slovo "soudní"). Více na La Quadrature du Net.
Tiskni
Sdílej:
i s tím součaným kompromisem by se proti takovým zákonům teoreticky dalo bojovat u národních soudůprakticky nebude politická vůle, abys v takovém sporu vyhrál. Všechno bude hned od začátku tak jasné, jako když ÚS soudil ten první letošní dodatek k Ústavě nebo Lisabonskou smlouvu.
To je dost ze tak nejak prisli k rozumu.
A autori .... vzdyd jestli si film nahrajem z televizniho vysilani na DVD ci HDD rekorder a nebo stahnem z netu je snad jedno ne ?
To stejne hudba ... kdo by mel zakazovat ukladat vysilani digitalnich radii ze satelitu treba a nebo streamy internetoveho radia ?
Tak horké to snad ani v nejhorším případě nebude, podobné odpojování IMHO rozšíří více lidí napíchnutých načerno na wifi, což povede ISP k přechodu na WPA2, uživatelé se naštvou, začnou pásma úmyslně rušit (a působit DoS), ...
Podle publikovaných informací vlády USA a Kanady (podle některých zdrojů v součinnosti s EU) údajně připravují nový zákon, který by umožnil i bez účasti právního zástupce (advokáta) zabavit při přechodu státních hranic prakticky jakékoliv elektronické zařízení. Následně je prohledat a za obsah (MP3, filmy, atd.), který bude shledán nelegálním, uložit pokutu, případně i přístroj zničit," vysvětluje soudní znalec.
Připomíná mi to ty USB klíčenky pro policisty, které snad stačí zastrčit do stroje s windows a počítač se nějak odemkne nebo co.
Spíš nějaký tajný MS-supported rootkit .