Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Zatím se ale bohužel nejvíc diskutuje o jménu.OpenSUSE: 42 je OK.
Tím, že se z Tumbleweedu v podstatě stala plnohodnotná "rolling upgrades" distribuce, se od klasických openSUSE vydání odlákala nezanedbatelná část uživatelské základny a bohužel i dost podstatná část těch, kdo byli ochotni na distribuci pracovat. Myšlenka je, že distribuce založená na SLE core doplněná o další komunitně udržované balíčky může být jednak zajímavá pro uživatele stojící o delší dobu podpory, kterým zatím openSUSE nemělo moc co nabídnout (až na Evergreen), jednak se využije toho, že maintenance základních balíčků budou dělat ti, kdo ji tak jako tak dělají pro SLE.
Pro mne osobně je to asi poslední šance, jak zůstat u openSUSE. Zkušenosti s 13.2 jsou katastrofální, vyhlídky na další verze neradostné a koncept "rolling upgrades" je pro mne naprosto nepřijatelný. Takže momentálně mám na všech svých strojích (kromě jednoho serveru) 13.1 s jádrem připravovaným pro Evergreen. Jestli to vyjde, bude to fajn, jestli ne, holt se budu muset časem s těžkým srdcem (už podruhé) ohlédnout po nové distribuci.
Myšlenka je, že distribuce založená na SLE core doplněná o další komunitně udržované balíčky může být jednak zajímavá pro uživatele stojící o delší dobu podporyNeprima podpora CentOS byl od RedHat-u chytry krok, v podstate si tak vychovavaji potencialni zakazniky. Pokud tohle take neni primarnim cilem openSUSE 42, prijde mi to cele zbytecne. A i v takovem pripade se bude muset udelat mnohem vice, aby to clovek bral jako alternativu k CentOS nebo Debian Stable.
a koncept "rolling upgrades" je pro mne naprosto nepřijatelný.+1
To nevím, co je ten core, který může být starý bez toho, aby to ovlivňovalo zbytek. Když se kouknu na SLED 11, který ještě před rokem byl poslední vydání SLEDu, tak ten měl
Začít vývoj interně a navazovat na to v komunitě? To se mi popravdě moc nelíbí.Naprosto rozumny krok jak dat projektu na pocatku nejakou hybnost, obzvlast pokud je komunita neexistujici, mala nebo pokud dokaze jenom blbe kecat, co by se melo, jak by se melo.
na pocatkuNejsem si vědom toho, že by openSUSE bylo na počátku.
Tiskni
Sdílej: