Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Nejnovější ještě nevydaný build Opery 9.5 zvládl dojít na 100 bodů v Acid3 testu. Další informace o opravě chyby v testu v blogu Iana Hicksona.
Tiskni
Sdílej:
There are some remaining issues yet to be fixed
Ano, ale to nyní již neplatí.Prošel testem platným v době testování.
Pane Roberte Krátký, proč nepíšete pravdu?Petře, je velká škoda, že jsi již zapomněl na svá předsevzetí, která jsi mi psal do soukromých mailů, a i nadále se projevuješ konfliktním a povýšeneckým způsobem. K tématu:
vývojáři Opery nepsali nic jiného, než že to počítadlo ukazuje 100/100Napsali "we reached a 100% pass rate", což mi připadá docela dobrý náznak toho, že třeba, možná, trošičku, drobátko byl test splněn.
Pak bys ale neměl dělat novinařinu a šéfredaktořinu, když si z toho jejich zápisku v blogu nepochopíš, ... Je to tvoje ostuda.Peter, keď si bol malý, bol si určite strašne namyslený. Odvtedy si sa ale zmenil, a teraz si už dokonalý.
Co proti nemu vsetci mate? Ved ma pravdu. Napisal ze spravicka nie je presna a este k tomu uviedol odkaz.Uvést odkaz nestačí. Ještě by v odkazovaném textu musela být nějaká informace, se kterou by zprávička byla v rozporu. Přičemž takovou informaci ještě nebyl v této diskuzi nikdo schopen doložit.
když si z toho jejich zápisku v blogu nepochopíš, že tím testem neprošla a nesplnila ten test"we reached a 100% pass rate"
A nevím, jak si vůbec někdo může dovolit psát zprávičku s nadpisem "zvládla" a slovem "prošla" když v uvedeném odkazu se jasně píše "There are some remaining issues yet to be fixed, but we hope to have those sorted out shortly." (jinými slovy si není schopen vyvodit marketingovou řeč, kdy vůbec nepřiznali, že prošli, pouze složili jednu - byť podstatnou - část testu) a jak to pak může šéfredaktor ještě hájit.Asi jsem pomalej, ale jakými logickými kroky se od věty „stále ještě zbývá vyřešit několik věcí, ale doufám, že to zvládneme brzy“ dostanete k výkladu „prošli jsme jedinou, byť podstatnou, částí testu“?
složení 100 automatických subtestůJenže o tom oni nepsali. "100% pass rate" znamená "stoprocentní splnění", nikoliv odkaz na to odpočítávání, o kterém furt meleš.
Napsali "we reached a 100% pass rate", což mi připadá docela dobrý náznak toho, že třeba, možná, trošičku, drobátko byl test splněn.To samo o sobě nestačí, v podmínkách splnění testu se píše, že:
A pokud se nepletu, tak ten testovací prohlížeč nad Prestem (klasická Opera to AFAIK nebyla) splnil z těchto tří podmínek jenom 1. a 3., takže námitky Petra Tomeše jsou na místě.Dočkáme se konečně nějakého odkazu? Z žádného textu odkazovaného z této diskuze neplyne, že by Opera body 2 a 4 nesplnila.
Ano, ale to nyní již neplatí.Ne, to stále platí. Když jím jednou prošla, bude už navždycky pravdivé tvrzení „Opera (někdy v minulosti) prošla ACID3 testem“. Že Opera zvládla jenom 100/100 ale neprošla testem úplně je sice pravda, ale je otázka, jestli se takový detailní rozbor ACID3 testu, který by to vysvětlil, vejde do zprávičky. Zajímavé je, že za neomluvitelná nehoráznost neoznačujete to, když Mozilla Foundation všude uvádí, že Firefox 3 projde ACID 2 testem, a už nikde neuvádí, že ale jenom někdy. Přitom v release zprávách a informacích o nových vlastnostech by k tomu bylo jistě víc prostoru, než ve zprávičce.
Pro vás je těžké vysvětlovat, že samotné čísílko 100 nic nenamená, a hádat se o tom s vámi nebudu.Není těžké mi to vysvětlovat, vím to dávno. Ale bude těžké mi vysvětlit, jak jste z textu
Today we reached a 100% pass rate for the first time! There are some remaining issues yet to be fixed, but we hope to have those sorted out shortly.usoudil, že Opera splnila jen 100/100 ale nesplnila další podmínky. Protože z obrázku není vidět, že by výsledné zobrazení neodpovídalo tomu referenčnímu, a jak plynulá byla animace nevíme. Navíc by mne zajímalo, od jak neplynulé animace jde podle vás o nehoráznost, jaké trhání už bude neomluvitelná nehoráznost a s jakou přesností bude nutné měřit plynulost, abyste neoznačil tvrzení „prošla testem“ za lež. Protože vy se neustále tváříte, že tvrzení „Opera prošla testem“ je bůhvíjak exaktní a přesně dané, a přitom zrovna podmínka na „plynulost“ nemá s podporou standardů vůbec nic společného – nikde ve standardu není uvedeno, jak dlouho mají jaké akce trvat. Takže vývojáři klidně mohou být nespokojení s plynulostí, ale to ještě nemusí znamenat, že prohlížeč testem neprošel.
Proč nejste tak urputně seriozní a nenapíšete těm výrobcům, že všichni lžou?Protože o „neomluvitelné nehoráznosti“ jsem nepsal já, ale vy.
Psal jsem o nehoráznosti psát, publikovat, ponechávat a hájit zprávičku, která je lživá. Tzn. dokud na tom Opera blogu nenapíší do nadpisu a příspěvku "Opera passed Acid3" a že neví o žádných problémech anebo ještě lépe nezveřejní build pro ověření, pak nechci slyšet žádné vaše ani kohokoliv jiné vykrucování o tom, že Opera projde Acid3 testem, jak informuje zprávička.Takže dokud si vy nebude schopen ověřit, že Opera testem prošla, je pro vás jakákoli zprávička na dané téma lež? Pak je ale lež i tvrzení, že Opera testem neprošla, protože ani to nemůžete ověřit.
Zvláště, pokud autor testu oficiálně oznámí, že Opera testem neprošla.A to oznámil kde?
Chytřejší lidé, kterým jde o kvalitu a serioznost, se do takové žumpy vracet nebudou.Tím chceš říct, že už se tu nikdy neobjevíš? Díky, ó mocný, a krásný let!
zprávičku, která je lživáBez ohledu na tento případ... napadlo tě někdy, že nesprávná informace nemusí být lež, nýbrž omyl? Že odlišný názor nemusí být trapný, ale prostě jiný? Že kritika nemusí být podlá, ale dobře míněná?
že pouze to číslo ukazuje stovkuZajisté sem můžete vložit citát, že…
Opravdu nevím, Roberte, co více ještě chcete.Chtěl bych, aby ses přestal chovat jako nafoukanec. Bez ohledu na to, jestli máš nebo nemáš pravdu, by bylo fajn, kdybys na všechny neshlížel s despektem a neobviňoval hned ze lži, podjatosti nebo hlouposti.
while (!asleep()) { say("Zprávičku jsem se na rozdíl od vás četl pozorně a ta v nadpisu hlásá "Opera zvládla Acid3 Test" i "Nejnovější ještě nevydaný build Opery 9.5 prošel Acid3 testem." A obojí tvrzení neplatí. A nejen to, oboje tvrzení neplatili již včera večer, protože ani vývojáři Opery nepsali nic jiného, než že to počítadlo ukazuje 100/100 a že k průchodu zbývá ještě několik věcí vyřešit. Doplňte si tedy info, je to potřeba."); }
Ano, ano… a to i přesto, že Opera je rychlejší, paměťově méně náročná a má inovací možná více než Firefox, přinejmenším těch více viditelných. Např. Opera měla kvalitní práci s taby o dost dřív než Firefox, gesta myší, kvalitní RSS čtečka apod. Ve Firefoxu to sice jde, ale je potřeba rozšíření. Nebýt Web Developer Toolbar tak používám Operu.
Ale s Vámi se hádat víc nehodlám, někteří lidé holt neuznávají argumenty…
Ne tak zcela, situace se má tak:
Včera se na blogu Desktop Teamu objevil screenshot z interního buildu, který splnil 100 bodů ze 100. To vybičovalo vývojáře Webkitu k tomu, aby taky zapracovali na posledních pár testech a právě v jednom z těch testů nalezli chybu. Ta byla opravena. Jelikož je test jiný, tak se dá předpokládat, že ho včerejší build Opery nesplnil. Mezitím vývojáři Webkitu vydali veřejný build, který má také skóre 100/100. Tím ale práce na splnění Acid3 testu nekončí, dalšími podmínkami je to, aby vzhled stránky testu vypadal stejně jako referenční a test se vykresloval plynule, to zatím neplňuje ani jeden prohlížeč.Tím ale práce na splnění Acid3 testu nekončí, dalšími podmínkami je to, aby vzhled stránky testu vypadal stejně jako referenční a test se vykresloval plynule, to zatím neplňuje ani jeden prohlížeč.Není pravda, že se to ve Webkitu nezobrazuje "referenčně" a vykresluje to nejplynuleji. Takže naprosto jasně: Webkit má veřejný build, který projde čísílky, zobrazuje referenčně a nejplynuleji ze všech. Zbývá zapracovat na plynulosti. Opera má jen nějaký interní screenshot zobrazující 100 v čísílkách, a ani to již nyní neplatí.
Mnohem důležitější jsou přece úplně jiné věci.Jako treba rychlost, pametova nenarocnost, inovace a ui. Jo jo, to zname.
100/100 je kýžený výsledek Acid3 testu.Není. Ještě musí být výsledné zobrazení na pixel shodné se zobrazením referenční stránky v témže prohlížeči, a animace musí být plynulá.
Ta plynulost to je hodně zvláštní požadavek. Jak se to bude měřit?Když se to někde zasekne podezřele dlouho, a všimne si toho někdo z programátorů prohlížeče, bude ho zajímat, co tam prohlížeč dělá a proč se to zaseklo, případně se to pokusí opravit. Takže měřit se to bude metodou „kouknu a vidím“. Jinak do nějakého exaktního výsledku testu se to počítat nedá, protože test má měřit kompatibilitu se standardem, který dobu trvání skriptů a ovladačů událostí neřeší. On je celý ten test udělaný hlavně jako marketingový tah, aby se opravily alespoň nějaké chyby v prohlížečích, takže je vlastně správně, že se o tom dá dlouho mluvit – někdo se první pochlubí, že dosáhl 100/100, pak se test upraví, aby mohl někdo jiný dosáhnout taky jako první 100/100, ale teď už správného testu, pak někdo jiný první dosáhne plynulého zobrazení, někdo jiný bude mít první 100/100 v releasnuté verzi atd. A každý se bude moci chlubit nějakým tím prvenstvím v ACID3 testu. Jenomže takovéhle ACID testy by bylo nutné vydávat každý měsíc, a to by se zase předháněli jen Opera s WebKitem, takže by to stejně bylo na nic.
BTW: co ještě máš mnohem větší než všichni ostatní?Ego.
IQ a EQ testy jsem prošel.Áno. Nič Ti nenašli.