Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Vědci z Bell Labs (Alcatel-Lucent) ve Francii dokázali poslat data rychlostí 15,5 Tbps (155 laserů o rychlosti 100 Gbps, 400 DVD za sekundu) na vzdálenost 7000 kilometrů. Vyjádřeno v bitech na sekunda.kilometry (standardní jednotka pro vysokorychlostní optické přenosy) to dělá 100 petabitů za sekunda.kilometr.
Tiskni
Sdílej:
Smekám.
Kurna, to musi byt porna.
Takže zas až tak moc jablka vs hrušky to není. Protože v ostrém provozu to není tak ani tak. Ale je pravda, že CESNET nedokázal 7 tis. km, ale vzdálenější trasou jen asi 400.
Tak to je dneska uz taky prekonany...
France used 155 lasers, each operating at a different frequency and carrying 100 GigabitsTudíž předpokládám, že se jedná o multi mode přenos. Tedy opravdu jedno vlákno, více vlnových délek.
Heh, to musí být docela prdel vymyslet 155 různých laserů (předpokládám, že když pracují každý na jiné vlnové délce, tak musí každý mít jiné aktivní prostředí, ne?)..
Celkem by mne zajímaly technické detaily , z čeho to posílali ? jak to celé generovali ?
to je pomalu jako za starých časů .. poručíme větru dešti .... Jako ano smekám , dnes v 22:00 uložím DVD a v 22:01 to bude mít někdo na disku.... pak tam vleze nějaký poskytovatel s FUP a je vymalováno .... :) :) zase dalších 30 dnů přenos 8MB.
Hadam, ze to tam na jedne strane sypali nejakym generatorem nahodnym cisel a na druhe strane byl jenom nejaky HW kontrolni soucet.