Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ja uz tohle patentovani fakt nechapu... Doufam, ze si jeste nikdo nepatentoval "vymenu dat (nazoru) mezi uzivateli diskuze pod clankem na webu"...
Doufam, ze si jeste nikdo nepatentoval "vymenu dat (nazoru) mezi uzivateli diskuze pod clankem na webu"...Na to stoprocentně nějaký patent existuje
Velke firmy si vytvareji patentova portfolia, aby se mohly vzajemne drzet v sachu. Stoji je to strasne prachy, nechteji to delat, ale musi. Analogie studene valky. Kdyz si nekdo neco zkusi, najdou na nej protizbran a vznikne dohoda, co jsme si, to jsme si. Pruser je, kdyz nejaky patent drzi pravnicka firma, co nic nevyviji. Na ni protipatenty nezabiraji. Analogie teroristu.
Analogie teroristu.Omyl, teroristi jsou ti co schválili legislativu, která zavedla softwareové patenty...
Jakoze teroristy neodstrasi hrozba atomove bomby. Na USSR ta vzajemna hrozba platila.
Tyhle žaloby jsou už ohranější než pochody homosexuálů...
A JBoss je super.
LOL. To jsou zas jednou mory. Jsem jediný ne-Američan, kterého patentové právo Spojených států amerických už pěkně se**?
Patent je z r. 1998, na jeho zrušení by mohlo stačit najít nějaký objektově orientovaný klient pod SQL databází, což by nemusel být problém.
Díval jsem se do popisu patentu na http://www.google.com/patents?id=FlMGAAAAEBAJ&printsec=abstract&zoom=4&dq=6,163,776#PPA2,M1, přijde mi to celé jako kydy - např Figure 1 je schéma von Neumannovy architektury, a Figure20B je obecné schéma databázové client-server aplikace. Dál jsem ty bláboly nečetl.
Je načase, aby se SW přemístil mimo USA, kde tyhle nesmysly neplatí, a aby se rozšířil OSS, kde nepůjde napadnout prodejce, protože bude jen placená podpora.
Mne to skor pripada ako patent na Objektovo-Relacne mapovanie.
V tom pripade by mohli napadnut HIbernate ( = JBoss/Red Hat), JPA ( EJB3 => Sun / IBM WebSphere), TopLink (=Oracle) a predpokladam ze aj Microsoft ma nejaku vlastnu implementaciu ORM.
a predpokladam ze aj Microsoft ma nejaku vlastnu implementaciu ORM.ADO.NET Entity Framework. Ale že jim to trvalo
"Podrobnosti ví infotech" --- kurník, toršku se při tom překládání kroťte, to je otřesná formulace. Když už se vám nechce vymýšlet něco elegantního, tak by stačila fráze, která se pro tohle snad normálně používá: "podrobnsoti *má* ten a ten".
Tiskni
Sdílej: