Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Za zády v kanclu ve skříni mám první edici "Linux: Internet Server". Stěhuje se pokaždé se mnou do nového zaměstnání, přestože posledních pár let už jenom z piety. Protože pracuji už pár let mimo ISP obor, nemám o IPv6 valný přehled. Manuály (=tlusté knihy) jsem nikdy nečetl od začátku do konce, ale odjakživa používám vyhledávací funkce v browseru (PDF/HTML). Nicméně v tomto případě se chystám učinit po dlouhé době výjimku - pár zkušebních sond do PDF naznačuje homogenně výživný text. A protože číst 350 stran na počítačovém monitoru je dost záhul na oči, asi koupím papírovou knihu.
Ja blbec jsem si to vytiskl 4 strany / stranku a ted me z toho boli oci... Pokud nekdo budete tisknout, doporucuju max 2 str/str. Jinak po precteni kousku textu muzu rict, ze to vypada zajimave.
Hmm, zatim mne dost baví studium pdfek na noťasu ... takže i tohle už jsem stáhl, v rss jsem si o fous dřív všiml zprávičky ze živě.
Mam prvni vydani, ktere je docela poucne a zajimave, takze toto druhe vydani urcite zkouknu
Pekne je, ze kdyz si chcete koupit tistenou verzi a ste pripojeni pres ipv6, mate slevu :)
Nevim jak vam, ale me to jede trvale 20-30 mbit a to kdykoli ve kteroukoli denni ci nocni hodinu. Vic mi neda linka.
Takže buď jste za NATem, kde jsou schovaní nějací další uživatelé s napadenýma Windows, nebo máte vy sám napadený počítač.Tak clamav tvrdí, že tu žádné viry nemám. Doufám teda, že ty tři, které pro Linux existují, umí zachytit. Jsem za NATem a všem, kteří tvrdí, že uživatelům je zcela šumafuk, jakou mají IP, bych rád vzkázal: "JDĚTE SE BODNOUT!"
Napadá mě... co takhle si udělat šestkový tunel? :)Nejsem úplně proti, jenže mám ten pocit, že bez veřejné IP to bude chtít nějakého démona, kterého se mi sem zase nechce instalovat (jsem naivní a doufám, že to nemá cenu, protože ISP dostanou rozum...)
Nebo mi napište, já vám to PDFko vystavím někde jinde...Už jsem si stáhl - sehnal jsem dobrovolníka, který se tam probojoval a ten mi sehnal přímý link (http://knihy.nic.cz/ipv6/wp-content/uploads/2008/11/pavel_satrapa_ipv6_2008.pdf)
IP verze 6 je sice hezké a možná to je budoucnost, ale IMHO hodně vzdálená. Popravdě uživatelům je zcela šumafuk jaké používají IP a dokud jim ho nevnutí jejich provider (a proč by to asi dělal, že?) tak se prostě IPv6 nerozšíří...
Takže se mi sice IPv6 svými vlastnostmi líbí, ale nemám pro to v současné době použití (kromě hračky).
Jasne a 640kB bude stacit kazdemu.
Pouze jsem vyjádřil svůj, možná příliš pesimistický, názor na rozšíření IPv6 v blízké budoucnosti.
640kb nebude stačit ani pro telefony a síťové adresy jednou nebudou stačit ani s IPv6, ale všichni se vždycky budou IMHO do poslední chvíle držet zuby-nechty toho, čemu rozumějí...
jednou nebudou stačit ani s IPv6Tou dobou se lidstvo stejně navzájem vyvraždí v atomové válce, pak zuby a nehty vypadají následkem nemoci z ozáření (u těch smolařů, kteří ty výbuchy přežijí, takže v jejich poslední chvíli už se nebudou mít čím držet). A v tomto případě bych si dovolil tu drzost a tvrdím, že nedostatek IPv6 adres nemusí nás a několik desítek následujících generací zajímat.
Chtěl jsem si knihu koupit a když mi to vyhodilo PayPal, tak jsem si to hned rozmyslel... Nejde to objednat nějakou rozumější cestou? Například bankovním převodem, nebo něčím takovým? S internetovými platbami nemám moc zkušenosti. Zatím jsem se setkal maximálně s dobírkou
Tiskni
Sdílej: