Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Oproti původním plánům se projekt Plymouth do Ubuntu nedostane, tak bylo rozhodnuto na vývojářském summitu v Barceloně. Namísto toho se Canonical zaměří na další zrychlování bootu -- to by se mělo projevit již ve verzi 9.10 a vydání 10.04 by jej dokonce mělo zvládnout do deseti sekund. Podzimní Karmic Koala bude navíc obsahovat jádro 2.6.31 namísto 2.6.30. Více informací přináší Phoronix.com.
Tiskni
Sdílej:
Som zvedavy, ci bude aj novy dizajn a zakomponovana podpora fingerprint senzoru v gnome, ktoru u 9.04 vynechali
Se mi zda, ze Ubuntu technologicky zaostava.
Predesle verze trpely velkou nestabilitou, asi se to snazi spravit, ale za cenu nepridavani technologickych novinek, coz mi vadi :(
Asi prubnu fedoru a uvidim....
Windows Vista SP2 je dost kvalitne distro :)
Odladene ovladace, vysoka bezpecnost, krasny vzhlad a mnozstvo spickovych aplikacii.
Nie je sice zadarmo, ale je to LTS verzia :)))
S poslednou vetou suhlasim.. Ale za posledne 4 roky co sa snazim pouzivat linux este stale plati definicia ze "linux je pre ludi ktori nevedia co s volnym casom.." a kedze ja ho mam v poslednom obdobi velmi malo a snazim sa rozlozit medzi rodinu, priatelov, xbox360 :) a ine aktivity, nemam cas na neustale experimenty, bariery a problemy ci uz v Ubuntu alebo openSUSE. Tie 3 tisicky mi za Vistu Home Premium rozhodne staly a nic riesit nemusim.. A odporuca to 9 psychiatrov z 10 z Redmontu :)
Přesně tak. Když jsem doinstaloval předinstalované visty a prováděl poinstalační nastavování a doinstalovával různé programy tak jsem skoro šílel. Sežralo mi to skoro celý den. Navíc jsem musel asi 10x rebootovat milionkrát potvrzovat že tato aplikace není hrozbou a bůhví co ještě. Asi bych nakonec zešílel, kdybych si stále neříkal zlatý linux. Stačí jedno cd a 3/4 instalace a nastavování je za pár desítek minut hotova.
Ja by som za taku sumu bol tiez schopny pouzivat Vistu, ale to by som si najskor kupil nejaky lacny notebook na ktory by som ju hodil a ten by potom lezal hore na skrini... Kazdy den by som ho zapol na par hodin a to by bolo cele moje "pouzivanie" .....
Ako primarny system by som ju nezacal pouzivat ani keby mi davali 100 000 mesacne :-P