OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Obávám se, že v té době bude zase jiné svinstvo, třeba DRM v HTML5. Flash by vymřel i bez tohoto oznámení.
nejakym nadupanejsim javascriptemUff. S javascriptem to ma spolecne jen to, ze to lze ve fallback modu implementovat v javasriptu. Ve skutecnosti je to virtualni masina s plnokrevnym JITem implementovana v prohlizeci, takze to je v podstate reseni podobne flashi.
ted planujou vydat i nejakou specifikaciZaspal jste dobu. Draft specifikace je jiz k dispozici a Chrome to podporuje jiz od verze 57 a Firefox od verze 50. Zkuste si demo zde.
Spíš na tom není nic dobrého.
Flash by nebyl zase tak špatný, kdyby byl otevřený. Vlastně by byl celkem fajn.
Pokud tyhle firmy protlačí proprietární HTML5 DRM modul do prohlížečů uživatelů, tak jsme si smrtí Flashe nijak nepomohli – spíš naopak, protože přijdeme o (alespoň občas) přínosnou technologii – Flash šel totiž používat i k prospěšným věcem, zatímco DRM je čisté zlo.
Ne, je úplně stejně špatné.
Jen ten Flash měl i pozitivní vlastnosti a mohl být užitečný.
Flash má nějaké dobré vlastnosti a pak zásadní vadu, že je proprietární. DRM v HTML5 má jen tu zásadní vadu.
Vždyť ti to píšu, nevím, co víc k tomu dodat…
Snad jen, když se budu snažit vidět současný vývoj z té lepší stránky: pozitivum je v tom, že HTML5 DRM se dá snáz odsoudit, protože je to čiré zlo, zatímco u Flashe sice člověk řekl, že je to zlo, ale další mu oponovali: „ale je dobrý k tomu a tomu a není pro něj (v rámci webového prohlížeče) adekvátní náhrada“.
Flash by nebyl zase tak špatný, kdyby byl otevřený. Vlastně by byl celkem fajn.Flash byla asi nejděravější technologie v historii lidstva, nemluvě o absurdních nárocích na hardware. Ideální by bylo, kdyby mu vyhlásili fatwu, smazali ho z dějepisných knih a tvářili se, že nikdy neexistoval.
Tiskni
Sdílej: