Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
whois POEM-RIPE55-SONG
Krom toho za kazdou verejnou IPv4 adresu lze schovat celou sit /8 tzn. 16mil adres pres NAT, tak jak se to uz mnohdy dela.A pak padají Skypy (např. nedávno byl jeden, sice kvůli chybě v programu, ale i ta souvisela s nedostatečným počtem supernodů) a jsou nutné další a další obezličky, jak vyřešit problém, který by neexistoval, kdyby lidi konečně přijali IPv6.
Cez NAT nieje problém sa dostať ... treba si prečítať o NATtraversingu, DHT a Kademlia ... Spravíš si vlastný server ... ale to bude chcieť časA nebo prostě použiju IPv6. Ale to je asi moc jednoduché, nebo složité? Už nevím jak to u NAT-milovníků funguje. Když uvážím, že někdo (třeba v diskuzích na Lupě) má strach, že BFU nezvládne nahrát nový firmware s podporou IPv6. Ale nastudovat a nastavit výše uvedené je asi fakt jednodušší (to byl sarkasmus).
Prečo by som mal mať všetky PC len tak na verejnostiNo mému systému bytí na veřejnosti zas tak nevadí, ale když už má někdo tu potřebu, tak si to může zafirewallovat. K čemu NAT?
tie pekne zostanú za NATom/FireWallomK čemu proboha dělat ten úplně zbytečný NAT?
Inak NATtraversing zvláda hocijaký Jabber klient a je to transparentnejšie než Skype.Ano, ale pořád mi přijde mnohem snazší se prostě připojit na druhý počítač.
Ta síť je navržena tak, aby NAT obešla a na NAT taky zajde. Až se nasadí IPv6, tak bude po problému a nikdo nebude žádný NAT potřebovat.Lehce cynicka poznamka: Az se nasadi IPv6, tak nejspis skoro vsude tam, kde je ted NAT (napr. v routricich pro pripojeni domacnosti), bude stavovy firewall propoustejici defaultne jen odchozi spojeni. V takovem svete budou mit stale systemy typu Skype (vyuzivajici supernody) vyhodu proti systemum predpokladajicim (neexistujici) end to end konektivitu.
Poznámka: To čo som tu opísal sa týkalo čiste len spojenia dvoch PC, potom nastupujú protokoly na spojenie hovoru, šifrovaný prenos a to je možno aj všetko. Posúďte sami či je to zložité, alebo nie. Ono to "NATovanie" (FireWall) s nami bude ešte dlhý čas, stále to má svoje výhody, ale to už je na knihu :) Kto to nepochopil nech sa netrápi, buď si to naštuduje, alebo boban na to.PS: Prosím neťahajte ma za slovíčka :)
Postup dva a pol. Začiatok je rovnaký ako na Skype, ale s tým rozdielom že server slúži len na to aby zistil IP ľudí čo chcú spolu komunikovať a po NATtraversingu odovzdá tieto IP klientom a tí nadviažu spojenie už rovnako ako pri priamom spojení. Takže hovor prebieha priamo a dáta neprúdia cez žiadny server, čiže nikde sa nič nenahráva, ani neodpočúva. (Postup číslo jedna)Nestačí zjistit venkovní IP adresu, ještě musí vědět čísla odchozích portů. A jak nad tím teď přemýšlím, nějak mi není jasné, proč N2 přijme paket se zdrojovou adresou N1 a předá ho dál, když předtím B navazovalo komunikaci se S. Kéž by se tohle všechno nemuselo řešit…
je jich menšina,Pokud vim, tak presne takhle funguje linuxova implementace NATu (prichozi pakety se podle podle adres a cisel portu priradi pomoci conntract table ke spojenim a podle toho se znatuji), takze bych pochyboval, ze je to mensinove chovani. To ma mimochodem vyhodu take v tom, ze je mozne mit pres nat vic spojeni nez kolik je portu.
Ten čo som opisoval je priami. To že oni vedia aby začali posielať voči sebe packety, je v tom že používajú rovnaký program (v rovnaký čas) a musia poznať IP NATu toho druhého.No já se v síťování nedostal o moc dále, než za trpaslíky posunující pakety odněkud někam. Čistě intuitivně mi přijde, že pro VOIP, abychom zůstali u předchozího kontextu, je přímý přístup obecně nepoužitelný, protože prostě není jak dát volané aplikaci najevo, že ji někdo volá. Počítám, že náhodné pingání UDP paketů na všechna možná spojení není to pravé. Je možné, že u třeba P2P, kdy se prostě připojují další počítače k neustále existující síti tohle nemusí vadit.
Kazdy operator jako O2, UPC a spol. nemluve o svetovych gigantech jako Apple nebo IBM maji nasysleny nepouzite IP adresy do zasoby.Na IT'10 zástupce O2 uvedl, že tyto „zásoby” jim vydrží zhruba do července tohoto roku, pokud se dobře pamatuji. To není moc, že? A nutno podotknout, že O2, to nejsou jen koncové přípojky ADSL, ale i firemní sítě, mnohdy pro pobočky spojované přes VPN, housing serverů a další služby, kde se jednoduše NATovat nedá, jak si spousta lidí myslí. Že IPv4 adresy došly a O2 už žádné další nedostane (velmi pravděpodobně), to je pro ně dost velký problém. A vede z něj jen jedna jediná možná cesta. A to, že UPC už také začíná IPv6 testovat, naznačuje, že ani jejich zásoby nejsou bezedné.
Vycerpanim volnych IP rozsahu nekonci internet ani moznost pripojovat dalsi pocitace.Samozřejmě, Jiří Pagáč také neříkal, že se to už po*e, ale že se to [za nějakou dobu] po*e.
Krom toho za kazdou verejnou IPv4 adresu lze schovat celou sit /8 tzn. 16mil adres pres NAT, tak jak se to uz mnohdy dela.Myslím, že SPM měl na mysli Internet (plyne to z kontextu), i když napsal internet.
Krom toho za kazdou verejnou IPv4 adresu lze schovat celou sit /8 tzn. 16mil adres pres NAT, tak jak se to uz mnohdy dela.To je pak vtipný když si člověk spočítá, že z těch 16 mega účastníku pak internet funguje jen jednomu z 256 (spíš víc ale..).
No dobře, ono je štěstí, že vůbec píšu s diakritikou a interpunkcíJá bez diakritiky ani psát neumím. Ty háčky a čárky tam prostě skáčou nějak samy., normálně píšu v IM bez toho všeho.
Já s diakritikou píšu strašně pomalu. Zhruba tak 10 znaků za sekundu.600 /min je „strašně pomalu“? :-O
Tiskni
Sdílej: