Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
asi python hele :O ;D
Časem by to mohlo fungovat jako relpipe-tr-awk
(ten uvnitř volá skutečný awk
instalovaný v systému) a kromě toho nahrazování textu by to tak mohlo umět libovolné výrazy sedu. Ale primárně je to pojmenované podle toho nejčastějšího použití sedu (nahrazování regulárních výrazů) s vědomím toho, že to neumí vše co ten klasický sed. Je to velký problém?
curl wttr.in/Opava
ale ten odkazovaný článek i skript jsou hezké Díky.
To je editor, který si píši, zatím je to spíš takový prototyp. Časem to chci vydat veřejně, ale před tím chci dotáhnout ty Relační roury, jedno po druhém… Jinak myšlenka je asi zřejmá z toho obrázku – edituje se strom, nikoli text, a přesto by ty změny měly být nedestruktivní (zachovat formátování toho, co jsem neměnil, aby to šlo např. smysluplně verzovat). Nad tím stromem se pak dají dělat různé operace, které by nad textem dělat nešly, nebo by byly hrozně těžkopádné a implementačně náročné.
To by jsi se pak mohl posunout od XML k obecnému Abstract Syntax Tree a pracovat nad libovolnými dokumenty a zdrojáky.
To by měl být cílový stav. Viz můj další prototyp alt2xml. Takhle v Koale např. vypadá YAML konfigurace Netplanu nebo X.509 certifikát (viz příloha).
Ještě je otázka, jestli se držet +/- DOMu nebo jako model použít nějaký obecnější strom, ale zatím se DOM (případně trochu rozšířený o nějaká další metadata) zdá být dostatečně obecný (a zároveň pasuje na stávající nástroje z XML ekosystému).
Na to MPS jsem někdy koukal – zajímavé. Ale radši bych něco lehčího, co nevyžaduje velké IDE a výhledově poběží třeba i v TUI.
Otázkou spíš je, zda neumožnit použití datových struktur, které nejsou stromem. Slušné nástroje na editaci obecných grafů prakticky neexistují. Editovat stavové automaty, různé (třeba i nerelační) pipeline a podobné věci…
Tohle bych taky potřeboval, a taky už jsem nad tím uvažoval. Ale nenapadlo mě to spojovat dohromady s tím stromovým editorem. Přiznám se, že jsi mi nasadil trochu brouka do hlavy. Protože strom je jen speciální případ obecného grafu. Jen si říkám, aby to už nebylo moc obecné/abstraktní a jak by to ovlivnilo pracnost…
Mimochodem, znáš Dunnart? To je víceméně ono. Akorát když jsem to zkoušel (cca před třemi lety), tak tam byly trošku problémy se stabilitou… ale třeba by to stačilo lehce dopilovat a bylo by to použitelné.
cmake .
skončilo to s fatal error: relpipe/writer/RelationalWriter.h: Adresář nebo soubor neexistuje
Dělám něco špatně?
Díky.
Package 'relpipe-lib-writer.cpp', required by 'virtual:world', not found Package 'relpipe-lib-cli.cpp', required by 'virtual:world', not found
fatal error: relpipe/writer/RelationalWriter.h: Adresář nebo soubor neexistujepíše až make potom...
U jednotlivých vydání jsou instalační skripty, které jsou otestované v Debianu 10.2 – tam to stačí jen spustit. Taky to je otestované na Ubuntu 18.04 LTS. Jinde by to mělo fungovat taky, ale může být potřeba upravit názvy balíčků nebo verze.
Poslední verze je v0.17.1.
fatal error: relpipe/writer/RelationalWriter.h: Adresář nebo soubor neexistuje
Soubor RelationalWriter.h
je v knihovně relpipe-lib-writer
. Knihovny je potřeba zkompilovat před kompilací jednotlivých modulů, a pak se hledají pomocí pkg-config
. Tohle řeší ten skript.
Případně nejnovější skript release-v0.18.sh k dosud nevydané verzi. Viz komentáře pod článkem.
Tiskni
Sdílej: