sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Před přeinstalováním počítače si kdekdo zkusí "rm -rf --no-preserve-root /". Ono se ale dnes může stát, že po spuštění příkazu rm počítač už nenaběhne (brick). Problémem může být UEFI, například proměnné EFI, ke kterým lze přistupovat a případně je měnit z adresáře /sys/firmware/efi/efivars.
Nemá-li EUFI "reset", může se stát, že smazáním souboru se "nevratně" smaže důležitá proměnná z UEFI a počítač bude muset do servisu. Před náhodným smazáním proměnných by mohlo pomoci, kdyby byl adresář /sys/firmware/efi/efivars připojen pouze pro čtení. Systemd jej ale připojuje pro čtení i zápis (#2402). Více v diskusním fóru Arch Linuxu nebo na Hacker News. Pro podrobnější informace lze doporučit přednášku "Attacking and Defending BIOS in 2015" (pdf, nejenom stranu 43).
Tiskni
Sdílej:
sudo debootstrap sid debian http://http.debian.net/debian/ for x in dev sys proc; do mount -o bind /$x debian/$x; done sudo chroot debian ... sudo rm -rf debian(nezkoušel jsem, ale nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat)
Nemá-li EUFI "reset"Hm, to jsou jeste dnes nejaky zakladni desky co na sobe nemaji "reset", "clear cmos" nebo neco takovyho? Takova deska si nezaslouzi byt koupena.
Proprietary components statusOn se ptal čím to nahradit, ne, co dát vedle toho.
- ME(Management Engine) => you do not have to touch it (just leave it where it is)
- EC(Embedded Controller) => you do not have to touch it (just leave it where it is)
z té dokumentace je "cítit" ta korporace - všechno má předdefinovaný postup a nedá se hackovat okoloAle datasheet pro Intel® 8255x 10/100 Mbps Ethernet k dispozici je a případné úmyslné chyby v dokumentaci zas tolik vyčnívat nad neúmyslnými nebudou. Jinak v té diskuzi to spíš vypadá na informace ohledně PCB návrhu. Rozhodně tím Intel nechci nijak obhajovat (je to hajzl monopoláckej
Asi nejsi dostatecne agilni!
V tom má celkom pravdu. Na mieste kernelistov heneď vyhodím podporu a pre istotu prehlásim, že kdbus nebude nikdy začlenený, je to predsa problém systemd.
Přes /sys/ třeba můžeš nastavovat frekvenci CPU, GPU, dělat různé jiné věci…Nějak té myšlence nerozumím. Viz https://github.com/systemd/systemd/blob/master/src/core/mount-setup.c#L109 - co má jako kernel řešit na tomhle Lennartově natvrdo zadrátovém nesmyslu?
Lennart je čůrák.s/čůrák/čurák/g „Čůrák“ je nesmysl, už jen z etymologického hlediska.
Nebylo by lepší apelovat na tvůrce desek, aby implementovali UEFI normálně, tak že to takovou blbostí bricknout nepůjde?Proč si myslíš, že je to chyba desky? Možná v tomto konkrétním případě je to proti specifikaci (nevím, neznám), ale obecně na konceptu „deska zpřístupňuje firmware jako FS“ nevidím nic špatného.
Implementovat failsafe fallback by patrně stálo tak 0.000001 centu za kus, pročež by patrně výrobce zkrachoval.A ta failsafe věc by byla read-only, aby to někdo omylem nepřepsal? Co když by se v ní našla chyba?
No, nějak nevím, co by se tam mělo přepisovat.Pokud je to konfigurace, tak by to nějakou obnovu mít mohlo. Pokud je to ale třeba flashka s firmware, tak tam když smažeš firmware, tak prostě smůla (můžeš ji normálně naprogramovat programátorem zvenku).
Pamatuju si jak linuxové drivery likvidovaly LG vypalovačky… V té době bohužel Lennart nebyl, tak nebylo komu nadávat :)Když Linux začal rozbíjet vypalovačky, vývojáři na to nereagovali stylem „stejně by to šlo rozbít nějak jinak, tak to tak necháme“, ale přidali tam workaround pro postižené modely.
Do stejného (flash) čipu jako kód UEFI (čuchám zajímavé budoucí chyby, jak ta flash bude postupně umíratOno se tam taky moc nezapisuje. Např. když se něco smaže, tak se fakticky nic nemaže, akorát se to označí jako smazané a při rebootu, pokud tam dochází místo, se udělá garbage collection. (S tímhle nějak souviselo bricknutí Samsungů o kterém se psalo před pár lety.))
systemd is not responsible for allowing kernel code that I wrote to destroy your shitty firmware. I think you get to blame me instead.Zdroj