Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »[michal@PDP-7 uzbl]$ cat uzbl.c | wc -l 625a pak jeste 40 (přesně) řádek doplňujících skriptů v bashi. To je v tak raném vývoji, že to asi nemá ani cenu kompilovat.
Že by se konečně objevil použitelný prohlížeč?
Mozno to bude prezeranie webu :D.
Možná pro embedded zařízení s obrazovkou by to mohla být zajímavá cesta.
Co mi na současných prohlížečích (konkrétně Safari, Firefox) pije krev je to, že např. když jeden panel čeká na odpověď od serveru, celý prohlížeč se zasekne a je nepoužitelný. V normálním provozu si toho člověk příliš často nevšimne, ale s proxy u nás v práci je to peklo.Zkousel jsi, jestli nepomuze Chrome a jeho filosofie "co panel to proces"? (vim, ze Chrome pro Mac jeste moc pouzitelne neni... rychle je jako blesk, ale vypada priserne)
Nechci aby můj prohlížeč uměl zpracovávat poštu, dokonce ani rss, záložky a cache. Na cache mám proxy (sdílenou mezi více programy)Jistá minimální cache (v rácni zrovna vykreslované stránky) je třeba vždy, pokud nebude na disku, bude muset být v paměti. Lokální proxu sice může být dobrá věc (obzvlášť u pomalých připojení s velkým RTT), ale nevidím výhodu v prohlížeči, který by neměl vlastní cache - mezi "stránkovou" (nutnou) a "obecnou" cachí není velký rozdíl (tj. neušetří se nic na funkčnosti) a ušetřit pár megabytů místa na disku za to nepohodlí dnes jistě nestojí ...
Tiskni
Sdílej: