Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
První komerční kvantový počítač D-Wave One se 128 qubity byl prodán společnosti Lockheed Martin za 10 mil. USD. Kvantový počítač společnosti D-Wave už delší dobu testuje také Google. Někteří vědci donedávna zpochybňovali zda je tzv. adiabatický kvantový počítač od D-Wave opravdu kvantovým počítačem, nicméně nedávno D-Wave vyšel článek v prestižním vědeckém časopise Nature, předkládající jasné důkazy, že systém D-Wave je opravdu kvantovým počítačem.
Tiskni
Sdílej:
Jiste je asi jen to, ze bychom meli zacit vymyslet nova kryptograficka primitiva nejlepa zalozena na prirodnich zakobech.Na něčem takovým se už maká, viz Post Quantum Cryptography...
Dokud ta technologie nebude tak rozšířenáCož je ale stejně jen přechodový stav. Schválně jak dlouho bude trvat, než přijdou se svým počítačem číňani.
Primarne preto, ze to nie je moc dolezite a hlavne momentalne neporovnatelne.
Netusim, co vsetko ten ich stroj dokaze, ale zakladna pointa kvantovych pocitacov je v tom, ze su zname efektivnejsie algoritmy na kopu celkom tazkych problemov (+ vyuzitie v bezpecnosti). V praxi to moze znamenat napr. to, ze na malom mnozstve dat to obycajny pc da za zlomok casu kvantoveho, pri velkom mnozstve dat to moze vypocitat kvantovy pc za zlomok casu obycajneho pc.
Medzi najvacsie uspechy patria: shorov algoritmus na diskretny logaritmus, shorov algoritmus na faktorizaciu (ktory vlastne pomocou kvantoveho pocitaca aj tak pocita nieco ine - periodu, pri zvysku sa spolieha na standardny pocitac) a Groverov vyhladavaci algoritmus (celkom univerzalny, O(sqrt(n)) algoritmus pre nejaku funkciu so zlozitostou n).
Inak pokial viem este nebol najdeny kvantovo-polyniomialny algoritmus na nejaky znamy NP-uplny problem (ale nebol dokazany ani opak). Vzhladom na fungovanie kvantovych pc by som to videl skor na moznost riesenia NP-uplnych problemov v kvantovo-polynomialnom case.
PS: Kvantovo-polynomialny cas: trieda vsetkych algoritmov, ktore dokazu riesit nejaky problem za pomoci obycajneho pocitaca a kvantoveho pocitaca v polynomialnom case.
PPS: Pre moznost riesenia NP-uplnych problemov by stacilo aj ukazat, ze faktorizacia je NP-uplna. To sa ovsem zatial tiez nikomu nepodarilo, pokial viem.
Ak som spravne pochopil princip fungovania tohto kvantoveho pocitaca, tak ulohy v zasade riesi v podstate heuristicky, ci?