Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
To nevadí, ale máš ovladač a to se taky počítá.
To chceš mít jak ve winu? Spoustu ovládačů, kterých nepotřebuješ.
Když jsi ho kompiluješ na míru, tak ne.
Co kdyz distribuce pouziva system, kdy se pri instalaci jadra prozkouma pocitac a potom se ze zdrojaku jadro teprve sestavi?
Podivej se na co reaguju, bavime se tu o tom, ze by to chtel nekdo drive nez to bude v jadre.
Držte zobák a řekněte WOW!
... :)
+1
tak s tímto 100% souhlasím (paraziti)
Na windows vždycky přicházejí drivery spolu s hardwarem.
Někdy možná nejsou dřív, ale zase se nestává, že by to trvalo léta :B
Na windows vždycky přicházejí drivery spolu s hardwarema občas dokonce i fungují!
No tak samozrejme. Co bychom cekali jineho.
Mozna se i dozvime ze USB 3 vyvinul M$.
www.usb.org/developers/docs/usb_30_spec_052109.zip
Pozri si prvý list USB 3.0 špecifikácie, kto stojí za jej vydaním. O čo sa stavíme, že prvé zariadenie komunikujúce cez USB 3.0 bude mať driver na Windows? Trošku kritiky do vlastných radov by vám všetkým nezaškodilo, lebo komunita sa už často dostáva do štádia, keď sa nevie pozrieť na seba kriticky. A to linuxu, mimochodom, vôbec neprospieva.
Na tom není nic divného - pro napsání konkrétního ovladače potřebuje vývojář HW, na kterém to otestuje. A ten má jeho výrobce, který zařízení pustí na trh rovnou s win ovladači. Pak teprve mohou vývojáři dokončit a otestovat ovladač pro linux. To je přece samozřejmé, jak to mohou vývojáři dopředu ovlivnit?
Podpora USB3 neznamená kompletní podpora zařízení využívajících USB3. Nad ním jsou ještě konkrétní protokoly (storage, audio, video atd. - nevím, které jsou již pro USB3 nadefinované) a nad jimi často ještě nestandardní rozšíření protokolu výrobcem zařízení.
Suhlasim. Len kydat na MS sa pocita. Je to ako vo fanklube, kedy ponadavat na MS nevadi. Hocikedy, hocijako a je jedno, s akymi argumentami. Ked muzstvo A prehrava 0:3 s B, zaryti fanusikovia A hovoria, ze "aj tak sme lepsi"; argumentuju nahodnymi golmi, podplatenim rozhodcov atd.
Podpora USB3 zrejme znamena len aplikacne rozhranie pre drivery (ci uz standardnych tried alebo inej komunikacie; v USB 2.0 to bolo zlucene pod Ch9)
Spory MS/Linux jsou mi fuk. Nicméně existence toho driveru umožní velice rychlou podporu zařízení, jakmile se objeví. V MS jej již pravděpodobně také mají, pochybuji, že by výrobce zařízení psal celý stack USB3 sám (i když půjde jen o rozšíření stávajícího). Předpokládám, že jej od MS dostane/koupí.
I když ve win je celkem časté, že výrobci zařízení s podobným HW píší duplicitní kód, pokud si nekoupí nějakou kostru od výrobce čipu. V linuxu mají i celkem jednoduché čipy vlastní drivery (buď céčkové "třídy", nebo přímo jaderné moduly) a ovladače konkrétních zařízení jen tyto moduly spojují dohromady, konfigurují, doplňují speciální věci kolem. Je to velice efektivní způsob.
A když nejsou jednotlivé čipy vyčleněné u prvního driveru, udělají to vývojáři ovladače pro druhé či třetí podobné zařízení, jinak jim správci subsystému hodí duplicitní kód na hlavu.
Tiskni
Sdílej: