Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Kdepak, budoucnost je v heliu!
$result = "";Proste asi deset trivialnich ifu hned za sebou. V tomto pripade je pouziti tohoto zpusobu zapisu naprosto v poradku (jinak je to IMHO parasarna). Pokud se nepletu, v Pythonu bych na to potreboval 3x tolik radku. IMHO se pri diskusich o citelnosti a prehlednosti kodu casto zapomina na to, ze jednim z nejdulezitejsich faktoru je delka kodu. V tomto Python casto ztraci.
if($a == 5) $result .= "A"; if($a > $c) $result .= "B"; if(strlen($d) == 0) $result .= "C";
result = "" if a == 5: result += "A"; if a > c : result += "B"; if len(d) == 0: result += "C";
list<Trieda> zoznam;
netuším, čo mi vráti zoznam.begin();
? Kedysi boli šablóny pre dopĺňanie horor - pretože sa s nimi dajú robiť rôzne kraviny a proste parsery boli dosť biedne, ale teraz už máme nástroje ako clang, ktoré to hravo zvládnu. Mimochodom ako zistím v kóde def funkcia(nejakyArgument):
akého typu je nejakyArgument? Žiaden superiteligentný parser mi nezistí akého typu to bude kým sa program nespustí. Okrem toho nemám istotu, že pri ďalšom spustení bude zase toho istého typu.
Blbosť, u šablón človek vie, aký typ obsahujú v dobe prekladu. Alebo mi niekto chce nahovoriť, že uNemyslím, že je to blbost. Když to ví (při běhu) interpret pythonu tak se to určitě dá udělat přinejmenším tak, že by se to spustilo. Navíc vzhledem k duck typingu si nemyslím, že by byl takový problém prostě odfiltrovat to, co danému typu neodpovídá.list<Trieda> zoznam;
netuším, čo mi vrátizoznam.begin();
? Kedysi boli šablóny pre dopĺňanie horor - pretože sa s nimi dajú robiť rôzne kraviny a proste parsery boli dosť biedne, ale teraz už máme nástroje ako clang, ktoré to hravo zvládnu. Mimochodom ako zistím v kódedef funkcia(nejakyArgument):
akého typu je nejakyArgument? Žiaden superiteligentný parser mi nezistí akého typu to bude kým sa program nespustí. Okrem toho nemám istotu, že pri ďalšom spustení bude zase toho istého typu.
def foo(param): # @type param str ... ...Netbeans pak automaticky doplnuje metody u vestavenych typu i vlastnich trid. Problem vsak samozrejme nastava, pokud si dynamicky za behu pridavate nove metody tridy - na to uz je doplnovani kratke. Zalezi tedy na ukaznenosti programatora. (ve smyslu spis "Ceckar" nez rozezny "skriptak)
#!/usr/bin/env python import sys s = "ahoj" if len(sys.argv)>1: s = 123; @@@ print sMuzete s jistotou rict, jakeho typu bude promenna 's' v miste oznacenem '@@@'?
def foo(param): param ### tadyVzdejte to, v Pythonu, vzhledem k jeho podstate, automaticke doplnovani udelat nejde
hmm a co by se melo doplnit v tomhle pripade?Cokoliv, protože tam cokoliv být může.
Tiskni
Sdílej: