Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Red Hat News píše o stavu a budoucím rozvoji desktopových produktů firmy. Jde především o Red Hat Enterprise Linux Desktop, Fedoru a Red Hat Global Desktop. V článku se ovšem píše, že se neplánuje vývoj dodatečných produktů, protože rozvoj byznysu kolem linuxového desktopu je obtížný.
Tiskni
Sdílej:
Zase někdo, komu ještě nebylo ani osmnáct,Ještě, že tobě je nějakých jednadvacet, možná dvaadvacet... Skutečně kmetský věk...
neumí českyPokud si vzpomínám, byl to jistý PT, který po tom, co arogantně a hrubě "upozorňoval" na gramatickou chybu ve slovensky psané zprávičce, sám napsal v diskuzi množství naprosto školáckých chyb (shoda podmětu s přísudkem atp.), což omlouval tím, že u diskuzních příspěvků se to tolik nebere a že na tom vlastně ani nezáleží.
nemá nic jiného než drzé kopání do názoru čtenáře a chytrácké rady? Opravdu skvělý obraz linuxové komunity.Aspoň jednou jsi sebekritický. Super!
Ale nedělám to co on.Zase někdo, komu ještě nebylo ani osmnáct,Ještě, že tobě je nějakých jednadvacet, možná dvaadvacet... Skutečně kmetský věk...
Tak určitě je rozdíl mezi chybě v rychlosti a úmyslným dlouhodobým lajdáctvím, kdy se narušuje to, co se učí děti v první třídě ZŠ. To patří snad k základní gramotnosti kadého člověka.neumí českyPokud si vzpomínám, byl to jistý PT, který po tom, co arogantně a hrubě "upozorňoval" na gramatickou chybu ve slovensky psané zprávičce, sám napsal v diskuzi množství naprosto školáckých chyb (shoda podmětu s přísudkem atp.), což omlouval tím, že u diskuzních příspěvků se to tolik nebere a že na tom vlastně ani nezáleží.
Tak pokud nemáš nějaký problémy s chápáním, měl bys být schopen poznat, kdo se tu tak chová a kdo ne. Mohl bys aspoň přestat lhát.nemá nic jiného než drzé kopání do názoru čtenáře a chytrácké rady? Opravdu skvělý obraz linuxové komunity.Aspoň jednou jsi sebekritický. Super!
Ukažte mi zde laskavě jedinou věc, ze které jsem byl nařčen.Jeden z Nás dvou je retart, nejspíš já, ale tohle jsem naprosto nepobral :) Nejsme malé děti, abychom ukazovali, laskavě si to uvědom a začni se chovat normálně.. Veškeré tyto diskuze o tom, jak velký jsi mongol jsou naprosto zbytečné, jelikož všichni máme jistou, možná i podobnou představu.. A teď zpět, jelikož jsem si také rýpnul a jsem štastný. Tvůj úvodní příspěvek byl naprosto dokonalý, dokázal jsi zaplnit několik řádků textu, shrnout všechno co již všichni dávno víme a zároveň neříct nic! Klaním se a obdivuji - škoda, že nejsi z Prahy, rád bych se u tebe učil. A teď k jádru pudla, již mě unavuje zde na ABC potkávat bezduché puberťácké přestřelky, je to plýtvání diskovou kapacitou!!! Takže bych chtěl navrhnout, aby si pan PT svůj příspěvek nejprve napsal bokem, den ho nechal uležet a následující den, pokud mu přijde příspěvek stále vhodný, aby ho publikoval. S tím však souvisí prosba na administrátory a programátory zde na ABC.. šlo by udělat nějakou PT featuru, aby mohl pan PT publikovat, jako první? Předpokládám, že to byl asi hlavní podmět pro napsáni zdejšího cancu :)
Ale OT psát zjevně můžete.Ukažte mi zde laskavě jedinou věc, ze které jsem byl nařčen.Jeden z Nás dvou je retart, nejspíš já, ale tohle jsem naprosto nepobral :) Nejsme malé děti, abychom ukazovali,
A teď zpět, jelikož jsem si také rýpnul a jsem štastný. Tvůj úvodní příspěvek byl naprosto dokonalý, dokázal jsi zaplnit několik řádků textu, shrnout všechno co již všichni dávno víme a zároveň neříct nic!Jak ukázala například diskuse, ne každý to dávno ví, a proto byla diskuse přínosná. Ukázali se tu některé věci. Možná, že kdybych příspěvek nenapsal, žádná diskuse by zde nebyla, a to by byla škoda, protože lidé reagovali a chtěli reagovat, takže byla užitečná.
A teď k jádru pudla, již mě unavuje zde na ABC potkávat bezduché puberťácké přestřelky, je to plýtvání diskovou kapacitou!!! Takže bych chtěl navrhnout, aby si pan PT svůj příspěvek nejprve napsal bokem, den ho nechal uležet a následující den, pokud mu přijde příspěvek stále vhodný, aby ho publikoval.Každý člověk je jedinečný a má svá vlastní kritéria pro to, jaké názory chce prezentovat. Je to diskuse, jednal jsem zde v souladu se zákony, pravidly ABCLinuxu i netiketou. Není důvod, aby si zde někdo hrál na všeználka a rozhodoval o tom, kdo co kdy má psát. Mně by to taky nikdy nenapadlo nikoho omezovat. Pokud se ti to nelíbí, jistě víš o blokovací funkci. Není nic jednoduššího než nečíst nebo dokonce nezobrazovat to, co nechceš, ale ty asi patříš k těm, co si vždy raději rejpnou a kopnou.
> Zase někdo, komu ještě nebylo ani osmnáct,Peter, mám na teba prosbu. Ja viem, že máme demokraciu a slobodu slova a podobne. Ale veľmi by som ocenil, keby si sa vždy, keď sa chystáš napísať reakciu do diskusie, zamyslel, či to je skutočne nutné. Nesnažím sa ťa obmedzovať. Len chcem pripomenúť, že "mlčať je zlato". Možno, že niekto iný už zareagoval v podobnom duchu, ako to máš v úmysle ty. Možno, že ten na koho sa chystáš reagovať je zjavne blbec, všetci to vidia a nemá cenu na neho reagovať. Atď, atď. Občas sa chováš ako manželka, čo musí mať posledné slovo.
Bezproblémová instalace kodeků, jednoduchá správa systému (trochu ochuzenější nástroje Fedory), fungující upgrade z jedné verze na druhou, stabilní 6 měsíční vývojový cyklus, grafické rozhraní, které nějak vypadá (Fedora před dvěma/třemi lety? Grafický paskvil), systém na JEDNOM cd, myšlenka instalace z live cd, zapojení běžných uživatelů do "vývoje" -> jejich zájem o hlášení chyb, o lokalizaci...
Bezproblémová instalace kodeků - nikdy jsem nezaznamenal, že by mi v Slackware, Debianu nebo Fedoře nešly doinstalovat.Já naopak nikdy nezažil že by šli takhle jednoduše nainstalovat _všchny_ kodeky. V Ubuntu? Spustím video, dvakrát kliknu a přehrávám (a nemusím vědět jaké potřebuji, dokonce nepřidávám _žádné_ repozitáře, _žádné_ zásahy do systému). Jak to děláš ty?
Jednoduchá správa systému??? - opět mohu jmenovat jednoduchost - Suse či MandrivaAno, oproti těm dvou jmenovaným je opravdu neskonatelně jednodušší (a navíc jsem ji nikdy nepotřeboval ani v jedné distribuci)
Grafické rozhraní??? - i to se mi na Fedoře líbilo...Ano, dnes už Fedora zamakala. Předtím? Nikoliv
Systém na jednom CD??? - To snad ani nemyslíš vážně..Smrtelně vážně. Komu se chce stahovat 5 CD nebo jedno DVD namísto jednoho CD, které obsahuje _vše_ co potřebuji? No a pokud jde o hlášení chyb či lokalizaci - to tu také dávno bylo...
Smrtelně vážně. Komu se chce stahovat 5 CD nebo jedno DVD namísto jednoho CD, které obsahuje _vše_ co potřebuji?Dneska si moc nedokážu představit život s Linuxem bez rychlého Internetu. A když už, tak je člověk hodně omezený. Ale to se netýká jen Ubuntu, ale prakticky všech dnešních distribucí.
Že tys nepotřeboval neznamená, že nepotřebuje někdo jiný. Já si ještě za svého působení v Ubuntu )a hlavně v případě Kubuntu coby chudčího příbuzného) moc dobře pamatuji, jak jsme neexistenci klíčových konfiguračních nástrojů museli lidem suplovat na wiki, nekonečně se opakujícími dotazy na fórech na ty samé základní věci a v nápovědách. Použití konzole nebylo výjimkou. Uživatelé Mandrivy nebo openSUSE mají řádově vyšší možnosti a přehled, nemusí (tolik) chodit po Internetu a dovolávat se pomoci. O tom snad nikdo seriozně nemůže pochybovat.Jednoduchá správa systému??? - opět mohu jmenovat jednoduchost - Suse či MandrivaAno, oproti těm dvou jmenovaným je opravdu neskonatelně jednodušší (a navíc jsem ji nikdy nepotřeboval ani v jedné distribuci)
Vytrhávat jednu verzi z kontextu? A vzhled se dá změnit. Níže jsem odkázal obrázky z doby, kdy Ubuntu začínalo. Nyní je také vše jinak. Nevidím v tomto bodu vůbec žádný smysl.Grafické rozhraní??? - i to se mi na Fedoře líbilo...Ano, dnes už Fedora zamakala. Předtím? Nikoliv
Tak jednak žijete v nějaké prapodivné iluzi, že Ubuntu bylo první, co se dalo spustit z LiveCD nebo nainstalovat z jednoho CD a že je na CD vše, co potřebujete. Většina lidí nepoužívá rozhraní v angličtině, tedy preferuje mateřský jazyk, který se na CD nevejde. Kodeky chce taky většina lidí a také tam nejsou. Různé programy, které se na CD nevejdou... Často stačí třeba jeden. Zde pak mají více CD nebo DVD výhodu pro lidi, se špatným nebo žádným připojením k Internetu.Systém na jednom CD??? - To snad ani nemyslíš vážně..Smrtelně vážně. Komu se chce stahovat 5 CD nebo jedno DVD namísto jednoho CD, které obsahuje _vše_ co potřebuji?
Ubuntu 4.10 a například Fedora Core 3 vyšly s několikatýdenním odstupem. Ať už je subjektivní vnímání jakékoliv...Musím ti dát za pravdu, že dřív Ubuntu nebylo nic moc - když jsem ho zkoušel v roce 2006, tak jsem si říkal "jak proboha může někdo tohle používat" a rychle jsem od něj utekl. Ale zato 7.04 a hlavně teď 8.04 si moje sympatie už získaly.
Naopak Fedora zase stála u zrodu "technologií dneška" jako jsou HAL, D-Bus, gnome-volume-manager a teďka PolicyKit nebo PackageKit. Pamětníci si vzpomenou na projekt Utopia.
Vlastně nevím o mnoha důležitých věcech, se kterými přišlo Ubuntu a která by v nějaké podobě nebyly dostupné již v jiných distribucích nebo se na nich již nepracovaloNo takový nápovědný seznam může být Distro Inspirations.
Kéž by i současná nejpopulárnější distribuce více spolupracovala a přispívala k vývoji linuxového jádra a klíčových projektů tak jako Red Hat nebo Novell.Hranice mezi verejnym pranim, aby nekdo neco delal, a vytykanim, ze neco nedela, je pomerne nejasna. Rekl bych, ze si neuvedomusez zakladni rozdil - Red Hat a Novell ma placene vyvojare, pokud delaji na nejakem klicovem projektu (jako treba na kernelu), tak tam stale delaji za RH nebo Novell. Ubuntu ma dobrovolniky - pokud tito dobrovolnici krome prace na Ubuntu delaji take na necem jinem (treba na kernelu), tak tam delaji za sebe (a v tu chvili nejsou vyvojari Ubuntu, ale vyvojari kernelu).
Win the desktop, and you will win the server
Každý ví, že snesu docela hodně a jsem na to zvyklý
Buď by rozhodlo v můj prospěch anebo by aspoň bylo vidět, o jaké hodnoty jim ve skutečnosti jde.Tuším tu nějakou souvislost, ale pořád mi uniká, nemůžete mi někdo pomoci?
drzy, arogantni, hadavy, vyvolaval si flameKdybyste napsal jen tohle a dal to jako hádanku o koho se jedná, okamžitě se mi vybaví Petr Tomeš
z výsledků mé práce na propagaci a rozjezdu stránek, fóru, wiki a lokalizaci jistě nepokrytě těžíte.A čo si čakal? Metál? Keď chceš za svoju prácu niečo dostať, tak ju predaj a neuvoľňuj pod otvorenou licenciou. Keď si chceš urobiť dobré meno a získať popularitu, tak nestačí odviesť dobrú robotu. Treba na to aj vychádzať s ľuďmi. Viď prípady ako je Hans Reiser alebo Jörg Schilling.